Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Zablokowany
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Dziękuję wszystkim za miłe wpisy :D

Zapierałam się, że siać nie będę, ale jednak postanowiłam spróbować, tak z ciekawości, czy uda mi się coś wyhodować z takich malusieńkich nasioneczek ;:173 Poczytałam troszkę o wysiewaniu, przygotowałam podłoże (piasek ok. 70 %, ziemia do kaktusów ok. 30% - poddane sterylizacji w piekarniku). Wybrałam metodę wysiewu do szklanych słoików. Na dno słoiczków wsypałam keramzyt ok. 1,5 cm, wymieszałam ziemię z piaskiem, dodałam pokruszony węgiel drzewny, wypełniłam słoiki i ponownie wysterylizowałam w piekarniku. Nasionka wykąpałam w 3 % wodzie utlenionej i osuszyłam. Wsypałam nasionka do słoików. Do podlania użyłam przegotowanej wody z dodatkiem previcuru, wydaje się, że podłoże jest dość wilgotne. Właśnie tego obawiam się najbardziej, żeby nie było za sucho. Wysiałam 17.01.2015 r., póki co w słoiczkach cisza, nic się nie dzieje. Czekam ;:65 Nasionka kupiłam na all, domyślam się, że pochodzą od czeskich hodowców.

Wysiałam Gymnocalycium:
1. G. borthii v. nogolense - CH 1365
2. G. buiningii - HYBR.
3. G. denudatum v. albiflora
4. G. schatzlianum - WR 541
5. G. mucidum - SL 96-236
6. G. species - U 130 - HIGUERA
7. G. guasayanense - VS 138
8. G. hinojitum - TOM 07- 091
9. G. nataliae - STO 526
10. G. kubesai - JPR 92-68/154
11. G. mirandense - STO 388
12. G. juliensis

Obrazek

Obrazek

Trzymajcie za mnie kciuki, a raczej za te maluszki, żeby było ;:333

Trochę poeksperymentuję, drugie sianie planuję na marzec, już bez doświetlania sztucznym światłem i może do mini szklarenki, a jako podłoża użyję tylko piasku i żwirku. Chcę porównać jakie będą efekty przy tych różnych metodach. Nasionka już czekają. Mam jeszcze takie rarytaski:

1. G. piltziorum - STO 515
2. G. riojense - LF 78
3. G. platygonum - STO 474
4. G. colorsadense - VG 401
5. G. mesopotamicum - P 241
6. G. riojense - VG 400
7. G. spegazzinii - VS 120
8. G. glaucum RH 643
9. G. sanjuanense STO 317
10. G. schroederianum v. bayense - JPR 92-3/6
11. G. striglianum v. otmari - JPR 80/180
12. G. prochazkyanum orcosumi - PHA 1373
13. G. berchtii - JS 153


pozdrawiam Lidia :wink:
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20173
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Bardzo poważnie podeszłaś do tematu. ;:333

Powodzenia życzę!

Ja na samym początku swoich wysiewów też próbowałem wysiewów do słoja - tzw. metoda Fleischera jeśli dobrze pamiętam - ale mnie szczęście nie dopisało i potem zmieniłem na bardziej tradycyjne formy gdzie można nasiona odkrywać, wietrzyć, usuwać pleśń etc. No, w każdym razie trzymam kciuki za powodzenie akcji! :)
Henryk - moje kaktusy i sukulenty 1..., 8, 9,cz. 10
W tematach roślin proszę pisać na priv.
Awatar użytkownika
nolina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6664
Od: 20 mar 2010, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Jakie rarytaski ;:215 kciuki trzymam mocno :D
Ja ruszam w marcu z Mammillaria :D To wielka przyjemność patrzeć jak maluchy budzą się do życia :D
Już się nie mogę doczekać ;:65
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Dziękuję :D Trzymanie kciuków pomogło, pojawił się pierwszy kaktusik, a właściwie pierwsze malutkie, jasnozieloniutkie coś :tan Dzisiaj, szósty dzień po wysiewie.

Henryku jestem bardzo przejęta, bo to mój pierwszy raz. Trochę zawaliłam z oznaczeniem gdzie jakie gatunki ;:131 W trzech słoiczkach wysiałam po dwa gatunki, w dwóch po trzy (razem 12), podłoże podzieliłam na poletka, opisałam na pokrywkach, ale teraz nie wiem, na którym poletku co rośnie, bo przy nawilżaniu podłoża oczywiście kręciłam słoikami. Ale na błędach człowiek się uczy ;:173

Małgosiu, ja też trzymam kciuki, już na zapas, za twoje marcowe wysiewy ;:215
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

O, cieszę się razem z Tobą, że coś wyszło ;:138 Jak już trochę podrosną, to na pewno uda się rozpoznać, które są które, w końcu masz tylko po dwa, trzy trafienia na słoik, nie? :D ;:108
Ja też planuję sobie coś wysiać wiosną i niecierpliwie czekam na koniec zimy ;:65
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

I pomyśleć, że niektórzy używają słoików o trzymania kompotów! :;230

Kibicuję i ja ;:333
Te pierwsze wysiewy sa zawsze najbardziej emocjonujące. Grunt, to się nie zrażać, jak coś pójdzie nie według planu :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Dzięki za pozytywną energię :D

Masz rację Moniko, na pewno się uda, najważniejsze żeby sieweczki zdrowo rosły ;:108

To już niedługo wysiewy, oj będzie się działo dziewczyny ;:173

Lucy, na razie jest ok, na dzisiaj stan 18 siewek w 11 dniu po wysiewie i póki co żadnej pleśni ;:333
A w moich słoiczkach wcześniej był słodki miodek od mojego sąsiada, może dlatego dobrze kiełkują kaktuchy :wink:
Emocje są no i naprawdę fajne nowe doświadczenie, będę zadowolona jeśli uda mi się utrzymać chociaż kilka roślinek.




Pozdrawiam Lidia
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20173
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Doskonale się czyta tak pozytywne wieści. I widać, że Cię cieszą te wysiewy. Oby tak dalej! ;:333
Henryk - moje kaktusy i sukulenty 1..., 8, 9,cz. 10
W tematach roślin proszę pisać na priv.
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

No to oczywiste ze słoiki służą do siewów. Nie mniej oczywiste jest też że butelki służą do trzymania większych sztuk.

Eksperymentuj z podłożem. U mnie paradoksalnie ale najbardziej się sprawdził piasek na siewkach. To w nim rosły najlepiej. Sprawdź różne metody i znajdź swoją
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Trzymam kciuki za powodzenie w wysiewach ;:333
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

hen_s pisze:Doskonale się czyta tak pozytywne wieści. I widać, że Cię cieszą te wysiewy. Oby tak dalej! ;:333
Cieszą i to bardzo, tym bardziej, że gatunków, które wysiałam jeszcze w moim zbiorku nie było. Jeśli się uda, to będą, wyhodowane od nasionka. A Ty Henryku znasz to uczucie ;:108 Póki co powolutku sieweczek przybywa :D
Phacops pisze:No to oczywiste ze słoiki służą do siewów. Nie mniej oczywiste jest też że butelki służą do trzymania większych sztuk.
Tak, to całkiem oczywiste :lol: Oczywiście podziwiałam też Twojego echinopka w butelce ? butelkowca - niezłe efekty hodowlane, naprawdę niezła sztuka ;:215 Mam jednego echinopka, dwa lata temu dostałam malutką sieweczkę, teraz drugi sezon zimowany, ma 5 cm średnicy, obecnie wygląda tak:
Obrazek

Może też warto by było wsadzić go do butelki :roll:
Phacops pisze:Eksperymentuj z podłożem (...)Sprawdź różne metody i znajdź swoją
Tak, myślę, że masz rację, trzeba spróbować różnych metod i poeksperymentować z podłożem. Następna próba bliżej wiosny.

Jacku dzięki za trzymanie kciuków :D
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

5 cm To już mógł by w zasadzie kwitnąć jeżeli to jest E. eyriesii. Moje sztuki kwitły.... no ale to zależy od konkretnego przypadku. Możesz mieć hybrydę a to z nimi różnie. Zastawiające jest trochę dla mnie czemu nie widać po nim zimowania... jeśli to jest oczywiście obecne zdjęcie.


Moje po zimie wyglądają dosłownie tak
Obrazek

Już teraz je nieźle wysuszyło, bo one mimo że są w chłodzie to się suszą cały czas, do tego jakiś miesiąc przed schowaniem są podsuszanie. Większe sztuki takie coś nie rusza-ba nawet potrafią cały czas puszczać odrosty...


Do butli możesz wsadzić będziesz mieć start wegetacji o jakiś miesiąc wcześniej od pozostałych warunków.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20173
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Kaktuchy w moim ogrodzie - Aileen

Post »

Moje echinopsisy przeciwnie - nie zasuszają się i nie tracą masy. To pewnie dlatego, że mam na zimowisku bardzo chłodno (nawet do zera) podczas mrozów oraz wilgotno (otwarte okno od kuchni całą zimę). Stąd takich drastycznych widoków nie doświadczam... ;:218
Henryk - moje kaktusy i sukulenty 1..., 8, 9,cz. 10
W tematach roślin proszę pisać na priv.
Zablokowany

Wróć do „Moje kaktusy i inne sukulenty !”