Kawon ( arbuz ) - część 10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Tomaszeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 31 mar 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź, pięknie to wygląda ;:333
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 340
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Dziś w doniczki poszły: tykwa, figolistna, Asahi, Crimson Sweet, Rosario, Glass Ball, Złoto Wolicy, Janosik oraz zdobyczny Turek (UFO) i wydłubaniec z Tesco. Plus melony: Bosman i Masada. Czyli start! :) Poszczepię w miarę wschodów i dorastania.
MirahalaG
100p
100p
Posty: 109
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Filmik bardzo ciekawy. Proste szczepienie bez dodatkowych akcesoriów (specjalne spinacze, rurki ). Film jest z 2014 r., czy ktoś próbował szczepić w ten sposób. Na filmie pokazano też uszczykiwanie głównego pędu i kilku bocznych. Muszę spróbować. Tykwa już wypuściła kiełki a dziś namoczyłam nasiona arbuzów i postawię na ruter. Może w tym roku szczepienie się uda. W zeszłym roku niestety nie powiodło się. Po odcięciu podkładki padły, a arbuzy nadal rosły, nieco pokiereszowany, i miał owoce. Mimo, że plony na początku zapowiadały się obfite, owoców nie było zbyt dużo. Niestety fuzarioza.
Na YouTube jest film na którym przy szczepieniu wykorzystano spinacze dekoracyjne, nieduże i lekkie.
pozdrawiam
Mirka
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1140
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

lukrecia pisze:Hej.
Na wstępie powiem, że przeczytałam 5 poprzednich części wątków o arbuzach, cały wątek o szczepieniach i większość filmików na YT polecanych w wątkach arbuzowych. Zyskałam ogrom wiedzy ale też chaos w głowie nie do opisania. Wybaczcie więc jeśli powielę pytania, na które padły już odpowiedzi ale chcę to sobie w głowie poukałać i upewnić się, że wszytko dobrze zrozumiałam.

Chcę w tym roku poeksperymentować ze szczepniem arbuzów na tykwie cobra. Wybrałam najłatwiejszą metodę, czyli ze zrazem w dziurce.
Nie mam absolutnie żadnego doświadczenia z tykwami ale z tego co tutaj wyczytałam przy wybranej przeze mnie metodzie - najpierw wysiewam tykwę, a ok. 4 dni później kawony (czy taki odstęp czasowy wystarczy?).
To zależy jak długo będzie kiełkować tykwa. 4-5 dni różnicy będzie dobrze.
lukrecia pisze:Czy muszę tykwę kiełkować na wacikach czy wystarczy, że namoczę nasiona kilka godzin i wsadzę do gleby? Mam dwa opakowania od L......o, które, w sumie, zawierą 13 nasion. Czy ktoś ma doświadczenie z tywami Cobra od tego producenta. Jak z kiełkowalnością i czy wschody są równe?
Nie musisz, ale jak zobaczysz kiełek to wiesz, że coś z tego będzie i za 3 dni będzie wyłaził znad ziemi. A tak loteria.. wzejdzie, nie wzejdzie.
lukrecia pisze: Następne pytanie, które mnie dręczy to co z roślinami PO szczepieniu. Na wątku o szczepieniach część użytkowaników pisze, że na dwa - trzy dni rośliny powinny być w całkowitej ciemności. Inni natomiast, że absolutnie nie i, że rośliny powinny mieć widno ale nie stać bezpośrednio na słońcu. No i nie wiem komu wierzyć. :roll: Co radzicie?
Eksperymentuj. Ja trzymam w ciemności bo wtedy roślina się nie męczy. A bezpośrednie słońce na pewno świeże szczepienie zabije na miejscu.

lukrecia pisze:Dodatkowo, z racji obecnej sytuacji w kraju i na świecie, nie mam możliwości wycieczki do sklepu budowlanego i zmontowania konkretnego inkubatora więc będę improwizować. Wybrałam najmniejsze pomieszczenie w domu (4m2), gdzie podłączę grzejnik, by utrzymać temperaturę na poziomie 25-27 st. Poszczepione roślinki wstawię do dużej plastikowej skrzyni (przeźroczystej) z wiekiem. Ścianki spryskam wodą, szczelnie zamknę wieko. Po kilku dniach ciemności (jeśli rzeczywiście jest potrzebna) będę posiłkowała się lampą grow plant (bezpośrednie światło czy nie?). Wietrzenie raz dziennie na ile czasu, 10 minut? Po 4 dniach uchylę wieko na milimetr. 5 dnia na dwa milimetry, cały czas obserwując czy rośliny nie tracą wigoru. jeśli zaczną opadać zmiejszę wentylację i większę wilgotność w skrzyni. Po 10 dniach wyjąć rośliny, spryskiwać wodą dwa - trzy razy dziennie. Kiedy można je przestawić do normalnej, pokojowej temperatury (20,21 st)?
Może tak być. Kolega rolnik90 trzyma w starej wyłączonej lodówce :D :D :D :D
Z tym pryskaniem to nie za mocno po roślinach, żeby nie zgniło miejsce szczepienia. Delikatnie mgiełką.
lukrecia pisze:Dzisiaj chciałam wysiać tykwy a za 4 dni kawony. Czy to dobry termin?
Dobry. ;:333
lukrecia pisze:Na koniec dodam, że liczę się z porażką dlatego też za dwa tygodnie zamierzam dosiać arbuzów, by w razie klapy ze szczepieniem móc coś wsadzić do gruntu pod koniec maja.
Nie za dwa tygodnie tylko za tydzień posiej rezerwę w razie gdyby szczepienia nie wyszły.
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Arbuzy wysiane 31 marca odmiany
Klondike, Rosario, Sugar baby, Baby Love, Charleston Grey, Złoto WOLICY , Janosik, Orangeglo. I znów kolejny rok pięknych arbuzów nadchodzi ....i pewnie jak każdego roku w moim ogrodzie znajdę sporo samosiejek arbuzów, one są najlepsze :)


Obrazek
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Obrazek

Moja pierwsza przygoda z arbuzami. Wysiane za wcześnie pod koniec lutego ale nie miałem serca wyrzucić.

Jak myślicie, będzie coś z nich?
Pozdrawiam Paweł
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

brodus Ładnie się zapowiadają. Przesadziłabym ich do większych doniczek, żeby się bryła korzeniowa rozbudowała. Gdzie zamierzasz wysadzić ? Ja takie przesadzałam do 3l.donic i na pocz. maja już kwitły ,gdy wysadziłam do ogrodu. Akurat było ciepło i nie odczuły przesadzenia. Wcześniej stały w szklarni i hartowałam. Ładnie rosły do 20 maja- przyszedł przymrozek i wszystkie zmarzły(nie okryłam na noc ;:145). Niektóre odbiły z serduszka i zaowocowały, ale późno -razem z tymi co siałam normalnie, czyli koniec kwietnia. Także różnie może się zdarzyć. Dzisiaj wyłożyłam kilka nasionek na waciki, a z pozostałymi zaczekam jeszcze do końca mies.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

W tej chwili rosną w doniczkach p7.
Będe sadził w gruncie. Mam już przygotowaną miejscówkę (do dołku 60x60cm o głębokości 25cm wsypałem częściowo przekompostowany obornik (2 wiadra 20l na każdy dołek) a na to ziemię tak że powstał podwyższony wał, ok 7cm powyżej gruntu.
Po świętach położę czarną włókninę i postawię ze starych okien niski namiot (okna oparte o siebie).
Położę plastikowe butelki z wodą aby rekompensowały spadki temperatury w nocy i jeśli nie będzie przymrozków to posadzę początkiem maja.
Pozdrawiam Paweł
Tomaszeg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 31 mar 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Mam pytanko, czy zanim skiełkują arbuzy, mogę mieć doniczki w dosyć ciemnym ale za to ciepłym miejscu, a dopiero po skiełkowania przenieść je do tunelu, czy od początku muszą mieć słońce? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13788
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Paweł Mimo iż nie wygladają tragicznie, bo sadzonki są całkiem ok, choć już dwa tygodnie temu powinny być wysadzone, gdyż najlepiej akceptują się w nowym miejscu sadzonki z 2-3właściwymi liśćmi, to nie wróżę im dobrze hak będą miały czekać jeszcze miesiąc do wysadzenia.


Tomasz Tak, możesz zrobić tak jak piszesz. Najpierw trzymać doniczki zi wysianymi arbuzami w ciemnym i ciepłym miejscu, a jak tylko zauważysz wychylający się ,,łepek" siewki, do słoneczka. Nie koniecznie tunelu, choć za dnia myślę że by mogły być.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Na wszelki wypadek dałem na wacik nasina arbuzów i melonów.

A obecne sadzonki w ramach eksperymentu posadzę w przyszłym tygodniu po przymrozkach do gruntu i okryje włókniną. Przyjmą się to dobrze a jak nie to wykopię i wsadze nowe sadzonki :wink:
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Jak długo kiełkują wam arbuzy na wacikach? Crimson Giant już po dwóch dniach wykiełkował i poszedł do ziemii. Natomiast Rosario i Asahi Miyako już trzeci dzień i nic, mam dosiewać czy przesadzam?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13788
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Kawon ( arbuz ) - część 10

Post »

Przesadzasz. :wink:

Spokojnie czekaj jeszcze 2-3dni. :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”