MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w ogrodach. CZ I

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ja też wyłuskuje kokony z rurek jest trochę larw tych muszek wiec warto wybrac kokonu bo tym samym zmniejszymy liczebnosc muszek :) U mnie przyrost po wyłuskaniu nie całej połowy rurek wyniósł już 200% .
Na wiosnę miałem około 200 kokonów a już mam 600szt :)
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Ja jedyne właściwe kokony wyjąłem tylko z jednej rurki , w której było 12 sztuk , piękna praca wykonana przez pszczółkę , szkoda że tylko tyle w dodatku nie wiem ile będzie samiczek wiosną ....próbowałem porównać między sobą ich wielkość bo ponoć samce są mniejsze , ale mam małe pole do manewru .

Nie mogę również znaleźć wielu informacji na temat Osmia caerulescens , większość to zagraniczne strony .....trzeba jednak przyznać że pracowały również wytrwale co osmia... ;:108
Awatar użytkownika
tax-us
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 20 sie 2010, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała okolice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

markonix pisze:..., pozostała część która w moim mniemaniu była ok - to teraz Osmia caerulescens czyli jak wynika z postu powyżej - chwast .
co Ty piszesz , jaki chwast, z kąd takie chore wnioski ??????????????
Pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

tax-us Masz rację - zbyt szybko wyciągnąłem wnioski z 1-go i 2 -go postu na tej stronie , Suppa pisał o larwach muchy a ja sądziłem , że to o Osmia caerulescens - np cóż , pomyłka ale dalej nie mogę znaleźć wiele osmia caerulescens ;:224
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Faktycznie mój post dziwnie zabrzmiał, sorry za zamieszanie :oops: .
Większość z nas wystawia rurki z myślą o murarce, ale trzeba uszanować także innych mieszkańców naszych domków (z wyjątkiem larw pasożytów :wink: ).

Dużo informacji o Osmia caerulescens jest na tej stronie: http://www.tierundnatur.de/wildbienen/eb-ocaer.htm , wspomagając się tłumaczem można się co nieco dowiedzieć.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Najważniejsze , że ich nie usunąłem z opakowania - ufff ;:108 -dobrze że wolałem jeszcze poczekać na posty ....
Awatar użytkownika
tax-us
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 20 sie 2010, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała okolice

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

markonix pisze:tax-us Masz rację - zbyt szybko wyciągnąłem wnioski z 1-go i 2 -go postu na tej stronie , Suppa pisał o larwach muchy a ja sądziłem , że to o Osmia caerulescens
spox, jak mawia moja córka :wink:
Suppa pisze:Większość z nas wystawia rurki z myślą o murarce, ale trzeba uszanować także innych mieszkańców naszych domków
I to jest sedno sprawy.
Murarka ogrodowa jest najbardziej pospolitą dziką pszczołą, która zamieszkuje "nasze" rurki, ale pojawić się może wiele innych, również rzadkich gatunków, niszcząc ich kokony wyrządzamy wielką szkodę.


Napisane: Pn 24 paź 2011 22:44
W telegraficznym skrócie, po polsku,

Osmia caerulescens -Murarka lucernowa. Wielkość: 8-10mm, czarna z niebieskim lub zielonym połyskiem. Owłosienie niezbyt gęste, na tułowiu szarobrązowe (u świeżo wylęgniętych samców czerwonobrązowe), na brzegach odwłoka wąskie białe przepaski. Szczoteczka brzuszna czarna.
Lata od maja (kwietnia) do lipca, może wydawać drugie pokolenie w roku, które lata do sierpnia.
Środowisko: tereny otwarte, również widne lasy i ogrody.
Gnieździ się podobnie jak murarka ogrodowa (Osmia rufa), poszczególne komory lęgowe oddziela jednak przegrodami z przeżutych fragmentów liści jak również płatków kwiatów. Podobnie zamyka gniazdo. Zimuje jako imago w kokonie.
Pyłek i nektar zbiera z kwiatów różnych roślin, głównie z bobowatych -Fabaceae i jasnotowatych - Lamiaceae.
Pozdrawiam Krzysztof
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Uff! Już trzeci raz przeczytałem wszystko od początku. Wiem, że nic nie wiem! :) :)
W tym roku ani jedna rurka u mnie nie zamurowała się :)
Dostałem od kolegi wiązkę rurek zamurowanych, zostawiłem je w altance - jak na razie.
Będę szukał trzciny, bo moje rurki to rdest. Jak widzę to te rdestowe są mocno za "grube"
Jest sporo sprzecznych informacji tu na forum. Wyczytałem, że nie bardzo murarki lubią "kwadratowe" rurki zrobione z listewek przybitych do deseczki. Jednocześnie są zdjęcia jak zamurowane są cegły dziurawki. Nie lubią szorstkich powierzchni a w cegle też robią gniazda.
A kolega od którego mam murarki, stwierdził, że to przecież dzika pszczoła, więc niech natura sama sobie radzi i nie poleca wyłuskiwania kokonów - on tak robi. Myślę, że wyłuskiwanie to tylko pomoc dla natury. Będę dalej zajmował się murarką, sam jestem ciekaw czy będą chciały być na mojej działce. :lol:
Zielonym do góry!
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2019
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Trzeba wybierać cieńsze odcinki rdestowca :wink: Ja niedługo wybieram się na żniwa, widziałem, że już usycha. Trzcina jednak jest poręczniejsza, bo prosta. Łatwiej złożyć gniazdo i wchodzi więcej rurek.

Wyłuskiwanie kokonów jest zalecane, wtedy pozbywamy się pasożytów.
Jeśli zapewnisz im mieszkanie i będą miały co zbierać na pewno zamieszkają :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Witam
Dziś w Castoramie natrafiłem na matę wykonaną z trzciny. Mata jest 5m długa i na 2m wysoka. Trzcina taka sama jak moja (dostałem murarki w wiązce od kolegi) Więc dla tych co nie mają dojścia do trzciny to ta opcja jest dobra. Trochę jak dla mnie droga (80zł) ale można wykorzystać do hodowli.
Zielonym do góry!
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

http://www.tierundnatur.de/wildbienen/wbspeabc.htm wchodzimy z boku po lewej stronie w rodzaj Osmia i jest cała bycza strona o Osmia caerulescens
murarz81
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 2 lut 2011, o 22:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

Wszystko fajnie tylko mógłbyś dać polską stronkę a nie szpanujesz obcojęzyczną , nie każdy musi znać język niemiecki .
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach.

Post »

a jak się skopiuje adres i wstawi w wyszukiwarkę Google to wyrzuci stronę pod spodem jej adres i obok tego będzie niebieskimi literkami- Tłumaczenie strony i trzeba w to kliknąć nie jest może rewelacyjne ale jak się nie zna niemieckiego to lepsze takie niż żadne,a co do tej Osmia caerulescens to jestem gotów się zamienić za 1 kokon daje 2 kokony Osmia bicornis :idea: :wink:
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”