MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Nareszcie i u mnie stoi domek dla murarki.
Zabrakło zsywek i nie zamicowałem do końca siatki ochronnej. Jutro się to poprawi i tylko czekać na wygryzienie pszczółek.
Obrazek
Pozdrawiam Paweł
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

brodus fajny domek :wit jacula nie polecam czyszczenia rurek mogą popękać i może zostać trochę pasożytów i grzybów ;:145 ja swoje zawsze łupię a w poprzednim sezonie było sporo nieproszonych gości ,rurki max 20 cm jak miałem długie to zostawiały pustą przestrzeń od kolanka . ;:304



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Od spodu przy tylnej ścianie ma 5cm szczelinę na całej długości zabezpieczoną agrowłókniną i tak samo u góry pod dachem 5cm szczelinę dla lepszej wentylacji.
Pozdrawiam Paweł
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ave. Czyścić stare rurki? Chyba nie o to chodziło. Ale ja o czym innym. Mam rogate pierwszy raz i jestem pod wrażeniem. Chłodno się robi a te nadal latają. I to chyba ponad 200metrów na wierzbowe bazie. Ktoś napisał, że rogate lubią różowate...pytanie czy zdążą na jabłonie. Są już kilka dni na nogach...jabłonie kwitną w maju. Murarki latają jakoś maks półtora miesiąca jeżeli jest w miarę ciepło. Rogate latają dłużej? Pozdrawiam.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

"Ktoś" się zapytał więc "ktoś" odpowiada :wink: . Żyją dłużej. W 2018 nie było to tak widoczne, bo wiosna była istnym szaleństwem, ciągle ciepło i słońce. W zeszłym roku tu około dwudziestego któregoś 03.19 coś tak mniej więcej "ktoś" napisał, że sezon w pełni. Na innym forum 23,05.19 , już bez "ktosia" napisałem , że latają od 9 tygodni, a wyszło ponad 10. Ubiegła wiosna była u mnie zimna i miały długie przerwy w lataniu. W obydwu latach oblatywały i zbierały pyłek z różowatych , od śliw do jabłoni. Malus domestica zawsze występuje w opracowaniach naukowych dot. roślin pożytkowych O. cornuta.
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Wybacz " Ktosia" Klik :) Śpieszyłem się a pamiętałem , że gdzieś tutaj to przeczytałem stąd niepewność autorstwa. Zależałoby mi na tych różowatych preferencjach ponieważ mam niewielki sad natomiast najbliższe miodne są minimum półtora kilometra od mojej lokalizacji a rzepak robi swoje. Zrobiłem dziś eksperyment i wyciąłem nad Wisłoką bukiet kwitnących bazi i zaniosłem pod ul. Tylko dwie się skusiły i to nie na pyłek ale raczej nektar. Może już budują przegrody z gliny i brakuje wilgoci. Ciekawe czy tak jak miodne żywią się nektarem pozostawiając pyłek larwom?
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

One nie robią tak suchej prowizji (czyli żarcia dla larw) jak ogrodowe. Pyłek jest mieszany ze sporą ilością nektaru i jest papkowaty. Dlatego zbierają też nektar w dużych ilościach.

O ich przywiązaniu do różowatych przekonałem się między innymi z takiego przykładu. Blisko domu rośnie spory krzew czeremchy.Jej kwiaty są słabo oblatywane przez zapylacze. U mnie czeremchy prawie nie mają owoców. Na gronie czasami są góra dwa owocki, Od czasu kiedy mam rogatą ta czeremcha ma grona składające się z kilkunastu owoców. Nie piszę o pospolitej inwazyjnej amerykańskiej, tylko o rodzimej czeremsze zwyczajnej.
Puszczykot
100p
100p
Posty: 106
Od: 28 sty 2017, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Mielca

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

W czasie kwitnienia zwykłej czeremchy nad Wisłoką pszczoły słyszałem ale to były naprawdę spore drzewa...może się opłacało? W każdym razie specjalnie dla rogatej posadzę w tym roku w ogrodzie iwę pendula. Tak na start ;)
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Cebulica już zakupiona będzie rosła niedaleko od domku pszczelego czeremchy zwyczajne też rosną za płotem, a rogate dopiero w przyszłym roku ;:145





pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2610
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Przecież cebulicę sadzi się jesienią ... :?:
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Może i tak a ja kupiłem teraz i posadzę jak przyjdzie na przyszły sezon będzie gotowa ;:136
Obrazek teraz pewnie jest większa




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Ok wyczyściłem trzcinę wkrętarką z prętem gwintowanym i zobaczymy co będzie :wink: powiedzcie czy mam glinę dać blisko domku ? czy to nie konieczne jest :?:
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.7

Post »

Wiekszość osób twierdzi że rzadko korzystają z przygotowanej dla nich gliny.
Pozdrawiam Paweł
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”