Kroton - choroby, szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
arti82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lis 2014, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Witam Was

Proszę ratujcie mojego krotona (Kroton Mrs Iceton) - od kilku tygodni regularnie zrzuca po ok. 10 liście dziennie, jedna jego strona jest już zupełnie ogołocona. Przejrzeliśmy przez kilka dni większość wątków na różnych forach i nic nie wywnioskowaliśmy.
Co sprawdziliśmy:
- nie widać żadnych szkodników czy pajęczynek pod liśćmi
- raczej nie jest przelany - podlewamy umiarkowanie 1x w tygodniu tak aby gleba była stale wilgotna
- wyciągnęliśmy wczoraj krotona z doniczki, korzenie raczej ok, białe, bez śladów jakiś szkodników, ziemia nie była nasączona wodą, lekko wilgotna tak jak chyba ma być
- kwiat jest u nas od marca, do tej pory świetnie się trzymał, puszczał nowe pędy

Jedyne co mi przychodzi to albo jakiś przeciąg w ostatnich tygodniach - nie wiem jak bardzo mu to przeszkadza i jak długo i w jakiej temperaturze miał by się znaleźć, czy 5min otwarcie balkonu w temperaturze ok. 10st gdzie on jest w odległości ponad 4m mogło mu zaszkodzić?

Drugie co biorę pod uwagę to jakaś choroba grzybowa biorąc pod uwagę kolor liści opadających.

Opadajace liście nie są suche, przeważnie jędrne ale z wyraźnie zmienionym kolorem w kierunku ciemno bordowo-brązowaego. Zdarza się czasem iż są lekką zwiędnięte/zwiotczałe ale nie podsuszone. Kroton zmienił kolory stracił swoje barwy ale to najpier myśleliśmy iż wynika z pory roku i mniejszej ilości światła - teraz już nie wiem czy to dobra teoria.

Zamieszcza zdjęcie liści które ostatnio spadły, roślinkę teraz i jak wyglądała w wakacje (ostatnie 3 fotki).

Proszą ratujcie mi krotona :( to nasz najładniejszy kwiat i ozdoba salonu!

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
x-F-7
---
Posty: 10506
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Ja bym jednak sprawdziła ziemię czy nie jest za mokra w środku donicy, lub może mieć za ciepłe , suche powietrze :wit
arti82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lis 2014, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Pisałem że ziemia była sprawdzana, w chwili obecnej nie ma za mokro (nie powiem jaka np. był miesiąc temu) - jest tylko lekko wilgna, a nie zbita wodą. Staram się jednak regularnie taką samą ilości podlewać więc raczej wykluczam. Jeżeli chodzi o powietrze jest na pewno lepsze aniżeli latem czy wczesną jesienią zatem dla mnie to odpada zwłaszcza iż CO jeszcze nie odkręciliśmy a higrometr pokazuje ok. 60% wilgotności.

Bardziej mi chodzi o określenie po liściach i wyglądzie kwiata prawdopodobne przyczyny bo chyba nie wszystkie objawiają się tym samym?


Cytat usunięty - cytowanie bezpośrednio poprzedzających wypowiedzi nie ma sensu/norbert76
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Moim skromnym zdaniem jest mu za ciemno. 4 metry od okna to zdecydowanie za daleko.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Tak, zdecydowanie za ciemno.

Niestety kroton nie jest rośliną łatwą w uprawie.
Lubi wysoką wilgotność powietrza o co trudno, szczególnie w blokach podczas sezonu grzewczego. Przyciąga przędziorki. :D
Często"rzuca liśćmi" gdy warunki wzrostu się zmieniają.

Ja już dawno wyleczyłam się z chęci posiadania tej pięknej rośliny.
arti82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lis 2014, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Obstawiam na 100% że to nie wilgotność bo w mieszkaniu od miesiąca jest wilgotniej aniżeli latem gdzie rósł jak szalony.

Pytanie czy to, że dni się skróciły i częściej jest pochmurno i mniej słońca aż tak drastycznie mogło wpłynąć na jego stan? Co z tego że jest 4m od okna jak stoi w miejscu, w które słoneczko gdy oczywiście jest to swobodnie sięga.

Większość z Was obstawia światło - wnioskuję z tego że jeżeli tak faktycznie jest to roślina jest do odratowania i po ewentualnym przestawieniu teoretycznie ma szansę wrócić do formy?

Ja na koniec dodam jeszcze raz od siebie żeby nie było nieporozumień. Kroton w tym miejscu stoi od samego początku u nas czyli od marca. Dziwi mnie to e nagle tak drastycznie przeszkadzam mu to miejsce. :(

Grzyby i robaki wykluczacie? Oglądałem liście i korzenie i nic nie widziałem. Na coś szczególnie zwracać uwagę? A może ktoś miał identyczną sytuację i wygląd liści bo to mnie najbardziej zastanawia (ten ich kolor)...
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Żeby nie było nieporozumień.
Cztery metry od okna dla kolorowolistnej rośliny to zdecydowanie za daleko.
Skąd wiadomo, że mu to do tej pory nie przeszkadzało? Może właśnie to było istotą problemu?
A ja Ci jeszcze poradzę - sprawdź korzenie. Roślina może być przelana. W mieszkaniu jest wilgotno i być może chłodniej, podłoże nie przesycha tak jak w lecie. Poza tym chyba nie przeczytałaś dokładnie mojego postu. Napisałam o przędziorkach.
arti82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lis 2014, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

OK - niech będzie że za daleko. Czy to możliwe że daje znać po pół roku owocnego hodowania i puszczania nowych liści?

Jeżeli chodzi o ziemie to pisałem w pierwszym poście:
"- wyciągnęliśmy wczoraj krotona z doniczki, korzenie raczej ok, białe, bez śladów jakiś szkodników, ziemia nie była nasączona wodą, lekko wilgotna tak jak chyba ma być"

Co do przędziorków - gołym okiem nic nie widzę, żeby po listkach coś mu żerowało :(
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

To weź lupę i sprawdź. :D
arti82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lis 2014, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Piszesz poważnie czy jaja sobie robisz? :)
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6839
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

No wiesz... Ja nie wiem dlaczego miałabym sobie robić jaja?
Bardzo często używam lupy dla identyfikacji robactwa, przędziorków w szczególności. Niektóre są tak małe, że gołym okiem nie dostrzeżesz. Szukaj na spodniej stronie liścia.
arti82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 1 lis 2014, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

OK po południu zabawię się w detektywa z lupą :D i dam znać.

--- 3 lis 2014, o 23:25---

Przejrzałem większość liści z latarką i lupą. Nic, zero śladów szkodników. Natomiast drzewko od ostatnich zdjęć straciło kolejną 1/3 liści. ok 1/3 idą w kierunku brunatnego czyli też spadną. Pozostałe jeszcze jakość się trzymają ale już nie mam nadziei że coś pozostanie - liczę na to iż odżyje i wypuści nowe :(

Czy taka zmiana koloru tych liści o czymś nie świadczy? Miałem kiedyś innego krotona z tymi tradycyjnymi dużymi liśćmi i jak tamten chorował to nie dostawał takiej brunatno-brązowawej barwy liści.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kroton - opadające ciemniejące liście, opadło już połowę :(

Post »

Obstawiam jednak brak światła. Tym bardziej, że ta roślina była bardzo gęsta - większość liści w tym momencie w ogóle nie dostaje światła, więc spadają.

Weź pod uwagę, że w marcu po przestawieniu do twojego mieszkania kroton miał jeszcze siły. Od marca światła było więcej, wiosna, lato, może i początek jesieni... a potem to już coraz gorzej. Trzymał się dopóki mógł, a teraz najwidoczniej jego siły uległy wyczerpaniu. Przyznam, że i tak długo wytrzymał 4 metry od okna!
Im dłużej stoi w tamtym miejscu, tym mniejsze szanse na ewentualne uratowanie, niestety.
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”