Piwonia drzewiasta cz.2

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12972
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

Ja powiem tak: w trzecim sezonie powinnaś otrzymać jeden kwiat, w następnym trzy, dalej to już burza kwiatów.
Mam dwie które właśnie w ten sposób zakwitły, ale dostałam mała sadzonkę i zakwitła zaraz w następnym roku, teraz kwitnie obłędnie.

trudno mi nawet było ja zmieścić w obiektywie,

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
channia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 24 sty 2015, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

Witajcie. Ja mam piwonie od ośmiu lat i różne były z nią historie. Gdy była w miarę ciepła zima to potrafiła przezimować bez okrycia ale w kopczyku. Innego roku gdy w marcu ściął mróz to paki mi zmarzły. Pomagało wtedy przycięcie. Ogólnie jest cudna.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia drzewiasta (krzewiasta)

Post »

Odświeżam wątek.Mimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych moje piwonie budzą się do życia.Tym z siewek zazieleniły się końcówki pędów,a szczepiona odbija od korzenia bo górą podeschła zeszłego sezonu.
Piszcie o swoich spostrzeżeniach.
Halina
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

henryko, z nasionami piwonii drzewiastej jest taki problem, że one najszybciej kiełkują zaraz po zbiorze. Jeśli są już obeschnięte to kiełkowanie może zająć podobno nawet do 3 lat... nasiona najlepiej wysiać do skrzynki i zadołować w ogrodzie, utrzymywać wilgotną ziemię a na zimę chronić przed silnymi mrozami. No i proszę uzbroić się w cierpliwość, dużo cierpliwości :wink:

A to moja piwonia drzewiasta (jedna z 2) - została kupiona chyba 3 lata temu wiosną w ogrodzie botanicznym, podczas kiermaszu ogrodniczego. Jest to siewka po nieznanych rodzicach dlatego cena była bardzo niska ale ja lubię niespodzianki więc jakkolwiek nie zakwitnie kiedyś to i tak będę zaskoczony :wink: Raczej w tym roku jeszcze nie zakwitnie, wiem tylko tyle, że będzie to niska (a nawet bardzo niska) piwonia - ona jest piękną kępką ale właściwie nie przyrasta na wysokość, tylko na szerokość :wink: Na środku widać najwyższy pęd, średnio przyrasta jakieś kilka cm rocznie :wink: a odrostów bocznych ma coraz więcej :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11715
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

Witam

To moja piwonia Itoh drzewiasta,ma 3 lata i z roku na rok jakby słabsza.Czekam na jej pierwszy kwiat...
Czy widoczny na zdjęciu to pączek kwiatowy? ;:224

Obrazek
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12972
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

Moim zdaniem to pąki liści a pączek kwiatu to dopiero zobaczysz jak rozwiną się listki.
piwonia powinna w tym roku Ci zakwitnąć u mnie tez zakwitła w trzecim roku i powiem podobnie była marna, ale warto było czekać.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11715
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

Aniu dziękuję :) czekam na nią jak nie wiem co ;:170
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia drzewiasta

Post »

Annes 77 widać, że twoja piwonia choruje. Popatrz na zdjęcie na pęd z lewej i miejsce pod wychodzącym pąkiem. Ja bym obciął lewy pęd do zdrowego miejsca, a wszystko opryskał jakimś środkiem przeciw grzybom. Może też trochę rozgarnij ziemię, nie za bardzo zasypałaś łodygi?
kadka51
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2015, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

nowy zakup

Post »

witam Forumowiczów i czytających. Jestem tutaj nowa i szukanie informacji.
Na początek mam ogromną prośbę do praktyków:
Wczoraj w OBI kupiłam piwonię drzewiastą NN opis:suffruticosa . Ma około 40cm i parę rozwiniętych liści oraz 1 pączek średnicy ok. 1cm
poradźcie:
1, zerwać pączek aby wzmocnić układ korzeniowy?
2. posadzić krzaczek do gruntu, czy do większej donicy i pozostawić do jesieni, a następnie przesadzić do gruntu?
3. inne rady?
Będę wdzięczna za pomoc
Jeżeli już były takie pytania to przepraszam, ale szukałam i nie znalazłam odpowiedzi
Awatar użytkownika
ASK_anulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 25 cze 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze Zachodnie

Re: nowy zakup

Post »

Wprawdzie nie jestem praktykiem piwoniowym, ale sama zasięgałam opinii. Pączek zaleca się usunąć (ja zostawiłam, bo był już duży, więc co ona oszczędzi). Piwonia ukorzenia się w niskiej temperaturze, więc chyba lepiej ją wysadzić do gruntu i pilnować, żeby miała wilgotno (a więc i chłodniej) w nóżkach. Z wysadzaniem trzeba poczekać, aż ustaną przymrozki, bo w markecie się rozhartowała, nawet, jeżeli była uprawiana na zewnątrz (wątpliwe).
Pozdrawiam, Anna.
Jak mówi prof. Bralczyk jest różnica, kiedy robimy komuś łaskę, a kiedy laske... Używajmy polskich znaków!
Potencjalny ogród Anulli cz. 2
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

kadka51, opinia wysłana przez ASK_anulla jest ogólnie dobra, przy pielęgnacji kupionych roślin też trzeba kierować się wyczuciem. Zerwanie czy też nie pączka zależy od Ciebie - jeśli uważasz, że roślina nie jest w tak dobrej kondycji aby poświęcała energię na kwiat to go usuń, ale jeśli uważasz, że roślina jest zdrowa i w świetnej kondycji, oraz że zapewnisz jej dobrą opiekę to ten jeden pąk jej nie zaszkodzi. Miej też na uwadze, że jeśli teraz roślina ma pąk to za rok powinna zakwitnąć jeśli będzie pod dobrą opieką. Nie zostawiałbym jej w doniczce ani nie przesadzał do większej tylko od razu do gruntu. W doniczce rośliny narażone są na stres - stres wodny, stres związany z temperaturą czy tez dostępnością pokarmu. Woda w doniczce potrafi szybko wyparować, doniczka nagrzewa się znacznie szybciej niż ziemia na ogródku (a jak słusznie zauważyła ASK_anulla - piwonie drzewiaste lubią chłodna ziemię, dużo lepiej się wtedy korzenia i rosną) oraz zasób składników pokarmowych w doniczce jest ograniczony a na ogródku po prostu korzenie będą szukać dalej. Jeśli byłoby zagrożenie przymrozkami to wystarczy okryć roślinę włókniną.
Inne rady? Przemyśl miejsce sadzenia - piwonia drzewiasta nie jest fanką przesadzania :wink:

A to moja druga piwonia drzewiasta:
Obrazek
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Ja przy zakupie w tym roku kolejnej sadzonki, usłyszałem radę by tegoroczny pąk usunąć zanim się rozwinie i tym samym wzmocnić swieżo posadzoną roślinę. Ma to sens, chociaż skazuje mnie na roczne czekanie.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia drzewiasta cz.2

Post »

Jest to też sposób na to żebyśmy nie złożyli reklamacji, gdyby się okazało że kwiatek jest nie ten co nam sprzedał :lol:
W życiu bym nie oberwał pąka ;:124
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”