Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7794
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Jag, faktycznie, te dwie pierwsze są zaatakowane przez jakąś chorobę. Może to baardzo zaawansowana szara pleśn albo jakaś zgorzel czy zgnilizna łodygi. Przydałoby się, żeby Paweł sie wypowiedział. Moje piwonie miały cos podobnego na łodygach tylko tuż przy ziemi i na wysokość około 2-3 cm. Jedna z piwoni wypuściła dwie dosyć grube łodygi- obie z pączkami ale jedna z tych łodyg tuż przy ziemi ugniła. Tak jak pisałam wcześniej opryskałam je dokładnie ROVRAL-em, po 10 dniach podlałam previcurem i po dwóch tygodniach opryskałam DITHANE i dopiero ze dwa olbo trzy dni temu zauważyłam że ta łodyga troszkę jakby ozdrowiała. Pączek na ocalałej łodyżce oczywiście nie rozwinął się. Liście również na pozostałych piwoniach są całe w brązowe plamy, myślę, że to pozostałość po szarej pleśni. Mam nadzieję, że mi się udało je uratować.
Awatar użytkownika
JagJag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 26 mar 2007, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Gienia1230, dzięki za odpowiedź. Po przeczytaniu poszłam spryskać te chorowite łodyżki Topsinem. Czekam na rozwój sytuacji i liczę na wypowiedź Pawła ;).

Serdeczności,
JagJag
Okazuje się, że jednak istnieją róże bez kolców ;)
Awatar użytkownika
JagJag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 26 mar 2007, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Pawle, pomocy! Nic lepiej po tym Topsinie... :( Co robić?
Okazuje się, że jednak istnieją róże bez kolców ;)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7794
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Jag, ja nie pryskałam TOPSINEM. W maju- ROVRAL-em, póżniej podlałam PREVICUR ENERGY a następnie DITHANE (3,5 ml na litr wody) i dopiero po tym ostatnim oprysku zauważyłam poprawę.Łodyga ( ta zaatakowana ) sobie stoi, troszkę ta czarna powierzchnia się zmniejszyła.
Awatar użytkownika
JagJag
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 26 mar 2007, o 11:36
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dziękuję, gieniu1230, jesteś kochana. Bardzo się cieszę, że Twojej piwonii się polepszyło. Ale ponieważ nie ma pewności, czy to jest to samo choróbsko, co u Twojej, wykorzystałam środek antygrzybowy, który akurat miałam w domu... Ale jeśli Paweł się nie wypowie, zrobię opryski wg. Twojego planu.

Serdecznie pozdrawiam,
Jag
Okazuje się, że jednak istnieją róże bez kolców ;)
KASKA@
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 15 sie 2008, o 12:55

PIWONIE

Post »

czy piwonie po przekwitnięciu przycina sie im kwiat czy wszystkie liście?? i czy wykopuje sie piwonie na zimę i przenosi w inne miejsce??
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7794
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Kasiu, piwoniom po przekwitnięciu wyłamuję tylko kwiat żeby nie zawiązywały owoców, liście obcinam dopiero jak całkowicie zżółkną, piwonia zimuje w gruncie i może rosnąć na jednym miejscu i z 10 lat a czasami i dłużej. Można ją przesadzać i dzielić karpy na przełomie sierpnia i września (jak liście żółkną). Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji to Xipe ( Paweł) świetnie się na tym zna i na pewno Ci udzieli bardziej fachowych porad.
Janton
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 sie 2008, o 13:10

Przesadzanie piwonii - co z liśćmi przy przesadzaniu?

Post »

Witam serdecznie,
Wiem już (prawie) wszystko o przesadzaniu piwonii, ale mam jeszcze jedno pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi. Zmuszony jestem przesadzić na nowe miejsce 9 sztuk piwonii. Problem polega na tym, że nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie - czy przed wykopaniem ściąć im liście? Przełom VIII/IX to najlepszy termin ich przesadzania, ale mają jeszcze całkiem okazałe liście. Pomóżcie!!!
Pozdrawiam,
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7794
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Janton, są różne zdania na ten temat. Jedni przesadzają dokładnie 1 września a inni kiedy liście zżółkną. U mnie na działce piwonia majowa ma juz liście prawie brązowe , późniejszej (Festiva Maksima) dopiero zaczęły żółknąć, a najpóźniej kwitnąca sorbetka ma jeszcze całkiem zielone liście. Liście przy przesadzaniu obcinam. Ale może Xipe jest innego zdania.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3008
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Przy przesadzaniu i sadzonkowaniu należy obciąć pędy nadziemne.
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2378
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Ja przy przesadzaniu obcięłam liście i przyjęły się, co prawda nie kwitły, ale to już inna historia poruszona na tym forum.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Post »

A czy jeszcze mogę przesadzić piwonie, czy już jest za późno?Liście nadal sa w niezłej kondycji.
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
Aszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4040
Od: 16 wrz 2008, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pólnocna wielkopolska.Strefa 6B

Post »

ja dzisiaj przesadziłam piwonię,i obcięłam liście żeby nie musiała za dużo walczyć o wodę dla liści [tak obrazowo]
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”