Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Mam pytanie do praktyków biegłych w szczepieniach, którzy różnych cudów próbowali :D . W lipcu chcę okulizować trochę jabłoni. Sęk w tym, że z żadnej z nich nie jestem w stanie pobrać oczek z sensownych zrazów, a muszę jakoś poradzić. Czy próbował ktoś zakładać oczka z pędu dwu- trzyletniego np? Albo szczepić zamiast oczka na przystawkę krótkopęd? Lub jakiś mizerny pęd tegoroczny? Jakie są rokowania w takich sytuacjach?
A może Ty, Lex, próbowałeś takiej zabawy?
Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam.
bendkos
200p
200p
Posty: 334
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Nie dasz rady pobrać zrazu na metodę chip budding? Jeżeli oczko się przyjmie to powinno ruszyć nawet z oczka wielkości łepka od szpilki. Tylko tu mała uwaga oczkowałem tylko kasztan i migdałek który przespał rok w uśpieniu wiosenne szczepienia i teraz ruszył.
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
dolores10
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 wrz 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam serdecznie
Zakupiłam kilkanaście krzewów na pniu przez internet, więc nie miałam mozliwości przyjrzeć im sie wcześniej przed zakupem i martwi mnie miejsce zrostu... Czy mam się martwić, jakoś pomóc roślinom? Czy to normalne? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

pozdrawiam
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam
Ja okulizowałem jabłoń oczkiem, a raczej pąkiem kwiatowym z dwuletniego krótkopędu. Nie miałem wyjścia, drzewo umierało i nie było żadnych wyrośniętych ,świeżych przyrostów. Oczko się przyjęło , rozwinąło się, pojawiły się kwiaty. Po przekwitnięciu delikatnie , małymi nożyczkami wyciąłem zawiązki i po pewnym czasie z boku krótkopędu rozwinęły się liście i wyrósł ładny pęd, który po paru latach utworzył koronę nowej odmiany. Jednym słowem można, tylko dłużej trwa zabawa w formowanie drzewka i wymaga trochę więcej zachodu niż zwykle.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1018
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

dolores10 pisze:Witam serdecznie
Zakupiłam kilkanaście krzewów na pniu przez internet, więc nie miałam mozliwości przyjrzeć im sie wcześniej przed zakupem i martwi mnie miejsce zrostu... Czy mam się martwić, jakoś pomóc roślinom? Czy to normalne? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

pozdrawiam
Czy coś takiego kupiłaś przez internet? Pewnie UNI-cośtam z alledrogo. Wywal to świństwo, zanim zarazi Ci resztę krzewów w ogrodzie. Pozdrawiam serdecznie
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

astone pisze:Mam pytanie do praktyków biegłych w szczepieniach, którzy różnych cudów próbowali :D . W lipcu chcę okulizować trochę jabłoni. Sęk w tym, że z żadnej z nich nie jestem w stanie pobrać oczek z sensownych zrazów, a muszę jakoś poradzić. Czy próbował ktoś zakładać oczka z pędu dwu- trzyletniego np? Albo szczepić zamiast oczka na przystawkę krótkopęd? Lub jakiś mizerny pęd tegoroczny? Jakie są rokowania w takich sytuacjach?
A może Ty, Lex, próbowałeś takiej zabawy?
Będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam.
Rokowania są dobre na pewno na szczepienie wiosenne. Szczepiłem tak glóg szkarłatny i jabłonie wykorzystując krótkopędy i pędy dwuletnie z jednorocznymi wyrostkami ( takie króciutkie krótkopędy, włąściwie same oczka). Oczek z pędów dwuletnich nie pobierzesz bo ich tam nie ma. Jeśli chodzi o lipcową okulazację to musisz znaleść oczka z tegorocznych przyrostów, nawet z krótkopędów, z dolnej części. Można przyciąć gałęzie i zmusić drzewo do wypuszczenia wilków, troche późno ale może jeszcze wyrosną.
Powodzenia
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Przycinać nie mogę. Popróbuję te oczka zakładać w lipcu. Ale mizerne będą, boję się, że wyschną zanim przyrosną. Miałem tak ze śliwkami w ub. roku.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Jak prowadzić jabłonki zaszczepione tej zimy (zrazy na podkładkach)? Mam na myśli, kiedy ograniczyć im wzrost, żeby przed zimą porządnie zdrewniały. Obcinać wierzchołek we wrześniu/październiku, czy lepiej wcześniej? Obecnie u moich jabłonek przyrosty mają do 50cm (są w tej chwili w szklarni, po zimnej Zośce wyjadą na zewnątrz).
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Nic nie trzeba robić.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

astone pisze:Przycinać nie mogę. Popróbuję te oczka zakładać w lipcu. Ale mizerne będą, boję się, że wyschną zanim przyrosną. Miałem tak ze śliwkami w ub. roku.
To zaszczepisz na wiosnę.
dolores10
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 wrz 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Lex
A co to właściwie jest? To co zaraża? To jakaś choroba, wirus? Nie znam się na tym ;:145 Czym mogą pozarażać inne krzaczki?
Kupiłam przez internet u jednego Pana - nie wiem czy mogę tutaj pisać....ale ogólnie jestem bardzo niezadowolona!
pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Witam , jak tam wasze szczepienia? Mnie zdziwiło tempo wzrostu moreli , śliw i brzoskwini okulizowanej na ałyczy ciężko nadążyć z podwiązywaniem.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Moje okulizowanie śliw na lubaszce - jeszcze w styczniu wyglądało na pełen sukces, a dziś - totalna porażka. Zero przyjęć.
A przy okazji - pytanie o szczepione jabłonki. Szczepienia przez stosowanie zrazami po kilka oczek. Z każdego wybierałem najładniejszy przyrost i pozostałe ze zrazu usunąłem. Czasami było to drugie, czasami trzecie oczko licząc od góry. Pozostały czopy na zrazach, które trzeba usunąć. Moje pytanie - kiedy? I jak wysoko nad oczkiem z przyrostem?
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”