Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziś jest trzeci dzień po przesadzeniu mojej śmietnikowej monstery i wokół cięć na brzegach zaczyna wyłazić infekcja grzybowa. Co z tym robić? Podlać jeszcze raz Topsinem czy tylko wodą? Ziemia już przeschła z wierchu porządnie.
Mam też już ASAHI więc może by jutro zrobić oprysk tym preparatem :?:

Obrazek
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Topsin stosuje się najwyżej dwa razy w sezonie, ale nie po 3 dniach. Poza tym jest to preparat systemiczny, tzn. po oprysku/podlaniu wnika w głąb rośliny i wraz z sokami krąży po niej przez określony czas.Teraz ta Monstera odchorowuje dotychczasowe kiepskie warunki. Istnieje możliwość, że ten liść z czasem straci.
Oczywiście możesz zrobić oprysk Asahi, to powinno nieco wzmocnić roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
calathea098
100p
100p
Posty: 106
Od: 25 kwie 2020, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za informację ;:215 A czy w tym czasie inne rośliny stojące w tym samym pomieszczeniu z monsterą mogą się od niej zarazić grzybem?
Pozdrawiam Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W bliskim sąsiedztwie istnieje takie ryzyko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zapytam tutaj o ASAHI SL w jakim stężeniu używacie do Monstery lub innych roślin? Spryskujecie raz dziennie czy częściej? Chcę zamówić, ale nie widzę w opisach produktu jednoznacznych wskazań.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1ml/litr wody.
Trzy opryski maksymalnie w sezonie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. Potraktuję nim m.in. Monsterę Adansonii, może takiego wzmocnienia jej trzeba. Zżółkł kolejny liść, ale na razie na pozostałych nie widać zmian, rozwinął się nowy zdrowy. Zmieniłam jej stanowisko na mniej nasłonecznione bezpośrednio na próbę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To pocieszę Cię, że ja straciłem 3 liście, ale to już pisałem z powodu szkodników oraz najprawdopodobniej też parę razy trochę zbyt szybko podlałem, a pogoda jest jaka jest. Na szczęście wypuszcza nowego liścia. Moja poprzednia adansonii w odległości około metra od okna palikowała.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sendilkelm
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 mar 2021, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chciałabym tylko trochę się pochwalić, że z guzka rośnie pęd. Nie korzeń, ;) 20 dni różnicy:

Obrazek
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 co to znaczy, że roślina palikuje? Internet wszystkie wyniki zwraca mi o przywiązywaniu do palika ;:204

Sendilkelm oby tak dalej :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Palikuje to taka nazwa potoczna. :wink: Generalnie chodzi o to, że wypuszcza długi bezlistny pęd (przypominający właśnie palik) albo odległości między kolejnymi nowymi liśćmi robią się duże.

Sendilkelm, trochę w dziwnym miejscu wypuszcza nowy liść, zwykle dzieje się to centralnie u nasady, ale powiem Ci, że u mojej Rhapidophora dzieje się podobnie, postanowiła się rozgałęzić i nowe pędy puściła właśnie z boku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Oliczka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 24 wrz 2020, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hallo,
Mam problem z monsterą Peru.
Jakiś czas temu pojawiły się takie żółte plamy. Myślę, że to niedobór albo nadmiar jakiegoś składnika mineralnego, chyba azotu. Możliwe, że w okresie zimowym za mało ja nawoziłam. Co myślicie, jak ją ratować? Żal mi bardzo, bo to największe jej liście.
Obrazek
Sendilkelm
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 7 mar 2021, o 08:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze: Sendilkelm, trochę w dziwnym miejscu wypuszcza nowy liść, zwykle dzieje się to centralnie u nasady, ale powiem Ci, że u mojej Rhapidophora dzieje się podobnie, postanowiła się rozgałęzić i nowe pędy puściła właśnie z boku.
Moja w miejscu o którym mówisz ma skorkowaciałość. Ja tam się cieszę ze rośnie, bo było ryzyko. Mały korzeń, jeden liść i to do połowy biały. A czy z boku czy z dołu, to mi lotto. :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”