Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa. Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Moje też na południowym oknie rosną i dobrze im tam.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
asialoczek60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 maja 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

A z racji tego ze je pózno posadziłam i póżniej zakwitną kiedy je wsadzic do gruntu?
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Podhoduj je jeszcze bo na razie za malutkie do gruntu. Teraz już jest ciepło, ;:3 coraz więcej, więc szybko nadrobią. Myślę że pod koniec maja śmiało będziesz mogła wysadzać.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Po tej fali tego ziąbu możesz je wystawić w cieniu by się hartowały jakiś tydzień, dwa.A do gruntu jeśli masz przepuszczalny, bo niecierpek nie znosi zbijającej się, ani nawet półciężkiej ziemi.Ja mam trochę przyciężkawą, która lubi się zaskorupiać i robię tak, że sadzę do lekkiej ziemi po jednej, dwie ( w twoim przypadku mogłyby być po trzy, bo są mało rozkrzewione) do płytkich doniczek po chryzantemach z dużymi otworami i wkopuję prawie cały w grunt, gdzie wcześniej mieszam kompost.
Niecierpek z czasem wychodzi sobie korzeniami przez otwory i korzysta najpierw z nawozu w doniczce( nie lubi nadmiaru), a potem kompostu.Woda podczas podlewania nie rozlewa się też, tylko dobrze wsiąka.Wkopuję je po zimnych ogrodnikach, latem podlewam jeszcze rozcieńczonym nawozem, ale ogólnie rzadko.Patent się sprawdza co roku mam piękny dywan pod sosnami ;:173
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Moje zaczęły kwitnąć:
Obrazek

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Aniu pięknie Ci zakwitły,ładne zdrowe krzaczki ;:63 moje też za chwilę rozkwitną.Jak tylko miną chłodne dni wysadzam do gruntu.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Czy ktoś wysiewał nasiona niecierpka z lidla?
asialoczek60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 maja 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Czyli te moje sadzonki wystawiać już na zewnątrz do słońca czy cienia?
Jedne mam w słońcu drugie w cieniu i te w słońcu lepiej rosną. Zostawiać je na noc czy wnosić do domu?
Zmoderowano i poprawiono pisownię./Iwona


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

Gdzie one idą do gruntu czy w donice? Ja bym je już wysadziła. Spokojnie mogą już być na zewnątrz. Nic im nie będzie.
Moje już siedzą w gruncie między hostami:

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
chris26
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 sie 2013, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury, Mrągowo

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Niecierpki lepiej się czują w cieniu lub półcieniu. Nie znoszą miejsc nasłonecznionych. Moje pomarańczowe jeszcze na parapecie ale już niedługo zostaną posadzone do gruntu.
Chłop z Mazur
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Walleriana tak, ale nowogwinejskie w zeszłym sezonie mnie zaskoczyły na miejscu słonecznym.Posadziłam na cmentarzu obok siebie dwa zwykłe i obok dwa Sunpatens (odm. na miejsca bardziej słoneczne) z myślą, że jak tamte trafi, to te się rozrosną.Regularnie podlewane Sunpatiens oba zginęły już w końcu czerwca, a tamte rosły pomimo rekordowych upałów do połowy września.Wszystkie były w kolorze czerwonym. Sunpatiens czerwonym słońce brzydko przypalało kwiaty w jasnobrązowe plamy.
Miałam w ogrodzie inne dwa kolory Sunpatiens też na słońcu, jasnoróżowe i ciemnoróżowe, te wyglądały i rosły pięknie, ale w największe upały były cieniowane.Zrobiłam we wrześniu z nich sadzonki, właśnie zaczynają kwitnąć, te ciemnoróżowe bardzo ładnie się krzewią.

Zauważyłam że z nowogwinejskich odmiana o czerwonych/czerwonopomarańczowych kwiatach znosi słońce.Chyba również ciemnoróżowe.
asialoczek60
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 maja 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)

Post »

asta6265 pisze:Gdzie one idą do gruntu czy w donice? Ja bym je już wysadziła. Spokojnie mogą już być na zewnątrz. Nic im nie będzie.
Moje już siedzą w gruncie między hostami:

kilka do donic kilka do gruntu to kiepsko bo w ogrodzie mam tylko słonce chyba ze pod ogrodzeniem jest wysoki murek slonce tak bardzo nie promieniuje co sadzisz? teraz je wystawiam w doniczkach na pole czyli zostawiac je juz an noc?

Proszę o poprawną pisownię!/Iwona
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8006
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Niecierpek (Impatiens walleriana)wysiew,uprawa.

Post »

Zostaw na noc.Pod murem powinno być dobrze, ale potrafi być sucho, trzeba będzie bardziej kontrolować wilgotność.Jak miejsce niepewne, to możesz posadzić do doniczek szkółkarskich z dużymi otworami do lekkiej torfowej ziemi i i postawić pod tym murem.Jeśli nie będą więdły od słońca, to wkopać częściowo w grunt razem z doniczkami. Jeśli zobaczysz na początku, że im nie pasuje można przenieść w inne miejsce, a jak posadzisz bezpośrednio do gruntu, to trudno będzie je przesadzić by nie ucierpiały.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”