Sępolia - fiołek afrykański cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
malena100
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 22 mar 2010, o 01:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Northern Ireland (UK)

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

Generalnie nie nawozimy świeżo przesadzonych fiołków - mają wystarczająco dużo pokarmu w ziemi. No chyba, że siedzą w piasku :wink: ...

....albo w mieszance bez ziemi - czyli mech sphagnum, perlit, wermikulit. Wtedy nawozimy fiołki za każdym razem, kiedy je podlewamy. Najlepszy jest nawóz zbilansowany 20:20:20 w połowie zalecanej dawki (przez cały rok), jedynie dla zwiększenia obfitości kwitnienia na 2-3 miesiące przed pokazem/wystawą/wizytą teściowej stosujemy nawóz 15:30:15 :D

Osobiście listków i młodych sadzonek nie nawożę w ogóle - za każdym razem, kiedy przesadzam z ziemią dostarczam nowych składników mineralnych. Kiedy roślina zakończy kwitnienie jest już na tyle duża, że wymaga przesadzenia do większej doniczki. Wtedy znowu dostarczam świeżej ziemi, zatem nie stosuję nawozu. Po paru miesiącach jednak wiadomo, ze fiołek zużył już większość składników pokarmowych, rozpoczynam więc dokarmianie nawozem 20:20:20. Jest to uzależnione od pory roku - w zimie nie nawożę w ogóle, bo przy zmniejszonych nasłonecznieniu fiołki nie pobierają tyle pokarmu, co zwykle.

Inna sprawa to fiołki pod lampami - te nawożę regularnie, bo nie mają zimowej przerwy w nasłonecznieniu, mają zaś optymalne warunki do wzrostu przez cały rok.
Pozdrawiam
Madzia
Awatar użytkownika
pati1311
500p
500p
Posty: 555
Od: 11 cze 2009, o 01:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

:wit
Moje też kwitną i wypuszczają boczne rozetki ,ale ja się tym nie martwię bo jak podrosną te rozetki to rozdzielam i mam młodą sadzonkę/ki :wink: a jak nie chcą zakwitnąć to czekam cierpliwie ;:224 aż zakwitną-na szczęście długo nie każą czekać ;:196
Nawozem podlewam od czasu do czasu-w zimę nie.Od nie dawna podlewam wodą z akwarium i myślę,że to im służy,listeczków i świeżo przesadzonych nie podlewam nawozem :wink:
każdy ma swój sposób :roll:
Awatar użytkownika
Kasia86
500p
500p
Posty: 757
Od: 14 lut 2010, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

Słuchajcie - czy słyszałyście o metodzie podlewania fiołków "na knota"? ostatnio o tym czytałam - dzięki tej metodzie odchodzi problem podlewania jak się posiada wiele fiołków, a tylko uzupełnia się wodę w głównym pojemniku co miesiąc chyba... Jak coś o tym wiecie to opowiedzcie - tzn, interesuje mnie konkretnie z czego ma być zrobiony "knot".
Pozdrawiam ciepło:)
Moje wątki ---> Kasia86
Hoje i inne domowe na sprzedaż
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pomoc dla sępolii

Post »

Przytnij końcówkę do zdrowej tkanki najlepiej żyletką i włóż do wody końcówkę by się ukorzeniła, możesz tak postąpić też z paroma listkami. :wink:
Awatar użytkownika
k888
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 15 lut 2010, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

Kasiu wpisz w google to Ci wyskoczy, na innym forum jest wszystko opisane :wink:
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
Kasia86
500p
500p
Posty: 757
Od: 14 lut 2010, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

O...
dziękuję :oops:
Pozdrawiam ciepło:)
Moje wątki ---> Kasia86
Hoje i inne domowe na sprzedaż
Awatar użytkownika
myszkas21
500p
500p
Posty: 919
Od: 12 mar 2010, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

sj410 aż boli jak się patrzy na tego fiolaska. Trzymam kciuki za niego, może odżyje ;:147
Pozdrawiam Sylwia
Moje roślinki
Awatar użytkownika
harpia411
200p
200p
Posty: 411
Od: 8 paź 2009, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

Pierwszy kwiat Raffles skies 2

Obrazek


Kundelki

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=29378" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
myszkas21
500p
500p
Posty: 919
Od: 12 mar 2010, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

Imponujące harpia. Gratuluję takiego ;:63 ;:63 ;:63 okazu
Pozdrawiam Sylwia
Moje roślinki
Awatar użytkownika
karina87
50p
50p
Posty: 53
Od: 28 cze 2009, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

Piękne te Wasze okazy :D ;:138

Mam pytanie- czy to prawda, że kolor pod spodem listka świadczy o kolorze przyszłych kwiatków? Mam fiołka z różowo- zielonym spodem liścia- czy mogę liczyć na to, że jest odmianowy?
Awatar użytkownika
malena100
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 22 mar 2010, o 01:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Northern Ireland (UK)

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

Na pewno nie - w sklepach również można kupić fiołki - kundelki z czerwonymi spodami liści. Zresztą na tej podstawie nie rozpoznaje się fiołków odmianowych - tylko porównuje roślinę otrzymaną od hodowcy ze wzorcem. Jeśli zdobyłaś fiołka nieodmianowego, to nawet jeśli wygląda podobnie do jakiejś odmiany - nigdy nią nie będzie.
Pozdrawiam
Madzia
Awatar użytkownika
harpia411
200p
200p
Posty: 411
Od: 8 paź 2009, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

kilka moich fiołków ma bordowo zielone wręcz marmurkowe spody listków.Są śliczne ale to fiolki nie odmianowe, a sprzedano mi je jako odmianowe ;( no ale tak się kupuje jak się nie zna, a trafi na nieuczciwego sprzedawcę ;(
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=29378" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
myszkas21
500p
500p
Posty: 919
Od: 12 mar 2010, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia - fiołek afrykański

Post »

No właśnie! Trzeba bardzo uważać na takich nieuczciwych sprzedawców. Najlepiej mieć zaufanych i sprawdzonych sprzedawców bo np. na allegro kilka razy niepotrzebnie przepłaciłam a okazało się potem że to taki zwykły fiołek.
Pozdrawiam Sylwia
Moje roślinki
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”