Kobea i jej uprawa - cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
alana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2439
Od: 2 wrz 2007, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Węgorzewo

Post »

A wiecie co, przyznam się bez bicia, że wczoraj tłukłam sie wokół moich siewek i niechcący upadła mi jedna doniczka właśnie z kobeą i rozsypała się ziemia. Szukałam i szukałam nasionka i znalazłam :!: i o dziwo było wykiełkowane :D ciekawe czy mu nie zaszkodziłam :?
Nam też dwa razy pod rząd nie wykiełkowało ani jedno nasionko, rok temu tylko i aż dwa. Czasami kobea właśnie nie zakwita, nie wiem czym to spowodowane jest (poza późnym wysianiem).
Iwika spore już Twoje kobee, oby dobrze im się rosło :P
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

Gabriela pisze: A powiedz mi czy stworzyłaś nasionkom jakieś specjalne warunki :?:
Chodzi mi o temperaturę, wilgotność..
Nie stworzałam jakiś specjalnych warunków, ziemie tylko zraszam a nie podlewam :!: Teraz zobaczyłam, że wyrósł mi następny czyli 6 białych i 5 fioletowych :D
Iwona i Lhasa Apso
Mój prawie ogród - Iwika
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10858
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

No to fajnie, a ja będę wysiewać dopiero w przyszłym tygodniu.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Ja po raz pierwszy wysiałam kobeę .2 tygodnie temu (w sobotę będą trzy). Mix firmy PLANTICO. Na 6 nasion w opakowaniu wzeszło 5. Aktualnie mają od 5 do 10 cm, najwyższe dwie mają pierwsze liście właściwe. Zastanawiam się jak długo mogą rosnąć w multipalecie.... i kiedy uszczyknąć końcówkę. W sobotę zrobię zdjęcie.

Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8490
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

W takiej fazie rozsadzałam Kobeę do małych pojemniczków , w ubiegłym roku :


Obrazek / zdjęcie z 15. marca/

Uszczykiwać zaczęłam za drugą parą liści właściwych. Potem konieczne jest podparcie każdej roślinki patyczkiem,
po którym zaczyna się owijać ... i jeszcze pilnować, żeby sąsiadujące nie poskręcały się ze sobą nawzajem.
Uwaga też na firanki w pobliżu .. wszędobylskie 'wąsy' też lubią się o nie zaczepiać :lol: .

Jest z nimi zabawa !! :lol: Życzę powodzenia ;:333
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Aniu skoro masz takie doświadczenie z tą roślinką to mam pytanie co do tego jak ona się rozrasta tzn. co ile metrów powinnam ja posadzić przy siatce, żeby w miarę ją zasłoniła i czy bardzo żarłoczna ona jest czy wystarczy jej nawóz do kwitnących czy mam do dołka wsypać kompost?
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8490
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kluseczko, sorki wielkie, że przeoczyłam :oops: . Sadziłam dookoła drzewa, ciaśniej niż zalecają na opakowaniu -
- a mianowicie ok. 25-30 cm. To były 4 rośliny, a drzewo oplotły dość szczelnie.
Przed sadzeniem dałam kompost i więcej nie zasilałam .. a może trzeba było, to miałabym więcej kwiatów ? :wink:

To było pierwsze, moje z tą rośliną doświadczenie ; ale warto - są naprawdę urocze jak zakwitną. Szkoda tylko,
że zakwitły dopiero w drugiej połowie sierpnia. Pozdrówki Ziomalko :D

Obrazek
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Dzięki Aniu za odpowiedź, z którą i tak się nie spieszyło, bo przecież do maja dużo czasu :)
jestem bardzo ciekawa efektów u mnie na siatce, a dopóki ona bedzie rosła u mnie w domu to zamierzam ją często uszczykiwać, bo przecież dopiero poczatek marca a już ma z 30 cm. Mam nadzieję, że doczekam widoku tak pieknych kwiatów... Aniu, jakiej one są wielkości?
pozdrawiam
Magda
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8490
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Wiesz, Magdo - nie mierzyłam, ale tak 'na oko' ok . 5 cm średnicy ; zresztą porównaj na fotkach z żółtymi kwiatkami
tunbergii . Przy okazji zobacz przez jakie fazy przechodzą, zanim staną się takie, jak na fotce wyżej :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dobrze, że uszczykujesz, lepiej się rozkrzewią :D . Powodzenia!
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Post »

Przepiękne zdjęcia!
One w początkowej fazie rozkwitu są białe?
Czy można otrzymać własne nasiona?
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8490
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nie zbierałam, ale pewnie tak :wink: . Po cichu liczę, że same się wysiały i po takiej łagodnej zimie może się pokażą ? :D
Awatar użytkownika
iwika
500p
500p
Posty: 673
Od: 17 paź 2006, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Post »

Amlos, jakoś mi się wydaje że to mina bo mam taką teraz na parapecie zobacz
Obrazek
A kobea ma inne liście
Obrazek
ale to tylko moja sugestja może masz inną domiane?
Iwona i Lhasa Apso
Mój prawie ogród - Iwika
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8490
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zabiłaś mi teraz ćwieka, Iwonko ! ;:124 Fakt, że jednocześnie siałam wtedy i Kobeę i Minę :shock:
i chyba rzeczywiście dałam fotkę Miny :oops: . Niestety nie mogę odszukać potrzebnej fotki, ale podglądając
Minę w fazie dojrzałej, dochodzę do wniosku, że liście bardziej przypominają te na fotce wyżej :
Obrazek

Nie da się ukryć - dałam plamę :oops: , za co bardzo przepraszam . Tak to jest, jak nie oznacza się pojemniczków
z roślinami. ;:125 . Nie mogę już niestety zmienić błędnego postu ... :cry:

Dzięki Iwonko, za zwrócenie uwagi ;:180
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”