Wszystko o rodzaju Paeonia,identyfikacja cz.II

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

judyta pisze:Beatko ja mam pytanie dotyczące ochrony piwonii przed chorobami grzybowymi. W ubiegłym roku miałam problemy z szarą pleśnią. Czy stosujesz opryski zapobiegawcze profilaktyczne, a może nie masz problemów z chorobami.W ubiegłym roku kilka krzaków straciło pąki. Co radzisz?
Piwonie atakuje najczęściej szara pleśń, wilgotną wiosną gniją pędy, w następstwie tego nie rozwiną się kwiaty, i widoczny staje się szary nalot na wszystkich prawie częściach piwonii.
Deszczowe okresy całych miesiący -od wiosny przez lato i jesień dają tego efekty, do tego owady i wiatr roznoszą jeszcze grzyba od tej choroby.

- Jesienią wycinać liście z pędami, liście innych roślin wokół zabrać i spalić. Dołożyć wokół karp kompost zmieszany ze leżałym obornikiem- jeśli nie było tego , to można

-Wczesną wiosną zrobić i opryskać zapobiegawczo środkiem ochronnym,
- daje tylko naturalny nawóz , nigdy nie stosuj do zielnych piwonii - sztucznych , w przeciwieństwie do drzewiastych - do tych -wolno - i wymieszać z glebą.
jeśli masz ciężka , zimną, mocno i długo podmokłą glebę - warto zrobić szeroką skarpę z ziemi i tam posadzić karpy przy zachowaniu dużych odległości.
Tu tez były ważne wieści -

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=14

szkółka_ismena- pisze tu cenną uwagę o dokarmianiu piwonii:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=28

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=42

judyta pisze: I jeszcze dorzucę do tego pytanie o pielęgnację siewek piwonii, które rosną w doniczkach. Kiedy przesadzać, jak dokarmiać??? Co dalej z nimi? :roll:
sama siałam nasiona botanicznej lekarskiej -pierwszy raz minionej jesieni- posadziłam na patio.Sadzonki warto trzymać do trzech lat w donicy i dokarmiać roślinę w tym okresie - osmocote
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Beatko, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Będę jednak dalej drążyć temat.

Przeczytałam, że w przypadku piwonii należy ostrożnie stosować nawożenie mineralne, a w przypadku siewek tym bardziej...czy nawożenie połową lub mniejszym stężeniem dawki im nie zaszkodzi?

Przypuszczałam, że siewki kilka lat powinny zostać w doniczce. Problem polega na tym, że w jednej doniczce posadziłam 5 nasion i wzeszło 3 lub dwa. Niektóre z tych siewek urosły do wysokości ok. 14 cm, inne mają ok 1-1,5 cm. Wschodzą bardzo nierównomiernie-zaczęły kiełkować w październiku leżąc w ziemi od 24 lutego 2008 r. ( przed przymrozkami doniczki zabrałam do domu).

Nie wszystkie nasiona skiełkowały, a te większe siewki chyba należałoby przesadzić do oddzielnych doniczek-zaczynają wytwarzać drugi liść właściwy. Nie wiem, czy to nie będzie bez szkody dla tych nieskiełkowanych nasion, z drugiej strony myślę, że lepiej teraz -zanim system korzeniowy splącze się :roll:
Poradźcie coś proszę.

A tu jeszcze ciekawe informacje o uprawie tych cudnych roślin:

http://rkmk.cyberdusk.pl/artykuly/piwonie.html
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

Mam nadzieję, ze ktoś nam podpowie, a fachowców od siewek piwonii na naszym Forum jest kilku
:)
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
Cynthia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 16 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ...gdzieś pośrodku...

Post »

Witam serdecznie :)
Mam pytanie- w tamtym roku w lipcu sąsiadka doradziła mi żebym przesadziła peonie.Kazała mi je wkopać na ok. 60 cm.(bo im głębiej tym lepiej) :shock: :shock: Dopiero co kupiliśmy działkę a ona wciąż nam coś doradzała więc zrobiłam co kazała ;:223 Dopiero potem poczytałam w domu,popytałam innych no i zdałam sobie sprawę ,że już chyba nie mam peonii ;:98
Do jesieni z pod ziemi nie wyszedł nawet listek.....Nie wiem teraz co robić :?: Jeżeli jakimś cudem na wiosnę odbiją to kiedy je wykopać ,żeby wsadzić płycej??? Czy może je zostawić tak jak są :?: :?:
Proszę pomóżcie bo nie wiem co robić ;:98
Na 100% już nie będę słuchać "rad" sąsiadki........
Pozdrawiam ;:7
Pozdrawiam słonecznie - Baśka :)
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

:;230 :;230

Zażądaj od niej piwonii za niedokończoną w wyjasnieniu radę- dołek taki 60 x60 , trzeba było wypełnić przygotowanym humusem,:wink: , poczekać az ziemia się uleży , dodać co nieco jeszcze jej , i dopiero sadzić karpę ;:228
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
Cynthia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 16 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ...gdzieś pośrodku...

Post »

Bardzo dziękuję :) A dla mnie to nauczka na przyszłość ;:25
Pozdrawiam słonecznie - Baśka :)
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Ja bym zaryzykowała i wykopała -jeśli są kłącza-nie zgniły- posadziła płycej.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

jak się tylko zrobi wczesna wiosna to wykop wszystko od nowa i posadź na normalną głębokość,nadzieja w tym ze zimą była wstrzymana wegetacja i w sumie karpy mogły wejść w stan spoczynku :idea: Dodam od siebie ze u mnie na ciężkich lessowo-gliniastych glebach roślinki rosną bardzo płytko karpy są pod samą powierzchnią gleby :idea: :) Piwonie bardzo to lubia i czesto sie spotyka stare pozostalości po zabudowaniach gdzie nie ma juz ani sladu po budynkach poza ogródkami w których rosną liliowce i piwonie :idea: :)
Awatar użytkownika
Cynthia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5294
Od: 16 lut 2009, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ...gdzieś pośrodku...

Post »

Bardzo dziękuję za rady :) Spróbuję na wiosne wykopać to co zostało i jakoś ratować..... Zobaczymy, może się uda :!:
Jak fajnie,że już nie jestem sama z kłopotami i ma mi kto poradzić ;:97 Dziękuję jeszcze raz :D
Pozdrawiam słonecznie - Baśka :)
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

słów kilka co do sprawy sadzenia i przesadzania piwonii
i przypadku odkrycia wyrastania pędów z pozostawionych bulw piwonii lekarskiej- majówki



Po wykopanej karpie majówki zostały bylwy, po dwu latach wyrosło to. :)
Obrazek



Póżną jesienią 2006r.- podjęłam się ryzyka zakupu i zasadzenia jeszcze w tym okresie piwonii.
Sadzonki przyszły o doskonałej jakości i świetnej kondycji, lekko zasuszone karpy namoczyłam przed ich posadzeniem.
Latem prawie wszystkie sadzonki wydały kwiat.
Obrazek

Obrazek



Podbieranie sadzonki jeszcze w pażdzierniku - odgarnęłam sporo ziemi z boku karpy , zlałam mocno wodą , by zobaczyć gdzie widać dwa- trzy pąki na bulwie, i ciach..
Obrazek
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

peonia pisze:słów kilka co do sprawy sadzenia i przesadzania piwonii
i przypadku odkrycia wyrastania pędów z pozostawionych bulw piwonii lekarskiej- majówki

"Mutabilis plena"
Obrazek Obrazek


Dawno temu trwała zażarta dyskusja o barwy i kwiat odmian majówek -'Mutabilis plena'-półpełnej
i "Rosea plena"-pełna.


Tu jest w spisie z foto odmiana "Rosea plena", która jest różna od mej łososiowobiałej "Mutabilis plena"
http://www.cgf.net/plants.php?genus=PAEONIA
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Tu na tym forum,ale teraz nie wiem gdzie,wyczytałam,ze piwonie sadzone wiosną długo nie kwitną.Czy to prawda?
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

:D
Pewna koleżanka, dawno temu, przysłuchując się naszej ogrodowej rozmowie o sadzeniu piwonii, przytoczyła nam w dwu zdaniach 20- letnią praktykę jej męża związaną z sadzeniem dzielonych karp piwonii wiosną.
I wychodziło takie spostrzeżenie z jej słów, jak powiedział pewien człowiek:

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.'
Albert Einstein
Ada pisze: Tu na tym forum,ale teraz nie wiem gdzie,wyczytałam,ze piwonie sadzone wiosną długo nie kwitną.Czy to prawda?
Tu pewnie nie byłaś , przeczytaj , proszę:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... c&start=56
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”