Rośliny wrzosowate i różaneczniki

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Na chorobach wrzosów się nie znam. Co to może być za choroba grzybowa i czym proponujecie opryskać w tej chwili?
Z siarczanem amonu powstrzymam się do wiosny. Teraz dam na całą działkę w tym pod wrzosy i rododendrony, trawę, drzewa owocowe i ozdobne, część warzywną siarczan potasu. Zaraz jadę do sklepu. Powiem przy okazji sprzedawcy, co o nim myślę. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Wrzosy

Post »

Nie mylcie proszą nawozów wiosennych z jesiennymi.

Dodatkowo wrzosom często bardziej może szkodzić nadmiar nawozów niż ich zbyt mała ilość, dotyczy to zasolenia gleby na co wrzosy są bardzo wrażliwe i dodatkowo stosowanie nawozów jesiennych wiosną to spore nieporozumienie.

Warto również wiedzieć, że wrzosy uprawiane w niewłaściwej glebie wypadną po jednym sezonie, te, które mają lepsze nieco warunki po trzech czterech. Te zadbane i na glebach poleśnych do 10 lat i należy o tym pamiętać.

Tam gdzie dobrze rosną różaneczniki i borówka amerykańska warto spróbować uprawy wrzosów, ale nigdy na siłę.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: wrzosy

Post »

zygmor pisze:Warto również wiedzieć, że wrzosy uprawiane w niewłaściwej glebie wypadną po jednym sezonie, te, które mają lepsze nieco warunki po trzech czterech. Te zadbane i na glebach poleśnych do 10 lat i należy o tym pamiętać.
Myślę, że co nieco zależy także od odmiany. Są odmiany przepiękne, ale trudne w uprawie. Są też niemal równie ładne a niemal bezproblemowe. :lol:
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: wrzosy

Post »

zygmor pisze:... stosowanie nawozów jesiennych wiosną to spore nieporozumienie...
Napisz o jakie nawozy chodzi. Jakie jesienne chcemy stosować wiosną?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

wrzosy

Post »

Nawozem wiosennym jedynym jest siarczan amonu, zalecany jest dla wszystkich roślin wrzosowatych. Ponieważ wrzosy wymagają bardzo kwaśnego podłoża, dlatego są roślinami trudnymi w uprawie. Tak kwaśne podłoże na działce, gdzie wybudowano dom i wszędzie można znależć resztki zaprawy nie pomaga wrzosom, a wręcz im szkodzi. Te resztki pobudowlane zmieniają odczyn w niebezpiecznym kierunku, odkwaszając glebę.
Dla wrzosów dobrze jest przygotować osobne wydzielone miejsce. Wymiana ziemi na kwaśny torf, kupiony w workach, to nieodzowna rzecz. Krawędzie tej grządki powinny być oddzielone od reszty ogrodu folią zagłębioną na 20-30cm. warto znać pH wody, którą podlewamy, chlor zawarty w wodzie wodociągowej też może szkodzić. Woda taka powinna być odstała, wtedy traci chlor. Pomiar pH gleby należy dokonywać conajmniej raz w roku.
Nawozem wybitnie jesiennym sierpień listopad jest siarczan potasu. Nie należy tych dwóch nawozów mylić ze sobą i stosować zamiennie.
Oba zakwaszają podłoże, ale należy je stosować z dużym umiarem, gdyż wrzosy źle reagują na ich nadmiar.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1405
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Różaneczniki i inne wrzosowate

Post »

ja od kilku lat stosuje zakwaszanie 85% H3PO4(ortofosforowy) poprzez podlewanie 1-2cm3/10litrów wody zależnie od rejonu(woda w wodociągach k/Cz-wy pH 5,5-7,8).
Natomiast różaneczniki w większości ogrodów z roku na rok maja gorszy wygląd ten problem omawiałem cześciowo w poscie o "życiu roślin" PostWysłany: Pon 03 Październik 2005, 22:30

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Macio

Post »

Ja pod rosliny kwasolubne stosuje specjalne nawozy dostepne w sklepach. W tej chwili prawie pod kazdą rosline jest stosowny nawóz.
conifer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 paź 2005, o 20:55

Post »

A dlaczego przy dwóch wrzosach niektóre pędy zaczynają brązowieć, tracą "listki" i usychają. Przesadziłem je miesiąc temu, ale z bryłą ziemi, dobrze podlałem i posypałem podłoże trocinami?
W tym roku przesadzanie roślin należało trochę opóźnić (ciepły początek września), choć prawdę mówiąc sam zacząłem już trochę pod koniec sierpnia (z konieczności - na szczęście z pozytywnym skutkiem). Jeśli przyschnięcie jest wynikiem przesadzenia, to zbyt wiele już nie poradzisz... Na marginesie - odradzam przysypywania roślin świeżymi trocinami. Sam robiłem tak czasem z wrzosami na zimę, ale trocina może się niekorzystnie odbić na niektórych roślinach w kolejnym roku (podejrzewam, że zawiera jakieś szkodliwe garbniki). Lepsza chyba jest kora, tym bardziej, że pozostawia też lepsze wrażenie estetyczne ;)

BTW - co do podlewania wrzosów, ew. różaneczników kwaśną wodą - hm, od lat uprawiam jedne i drugie i nigdy tego nie robiłem. Z pewnością jest to dobry pomysł, choć w niektórych wypadkach może się okazać zbyt pracochłonny. Zwykle zastosowanie właściwego torfu, a później stosowanie odpowiednich nawozów i okresowe podsypywanie roślin korą w ogródku okazuje się wystarczające.

NN
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

"...Jeśli przyschnięcie jest wynikiem przesadzenia, to zbyt wiele już nie poradzisz... "
Raczej nie. Choroba, albo zła kwasowość gleby. Podsypię wiosną siarczanem amonu,a teraz korą.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1405
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Ale jeżeli twoje wrzosy i rózaneczniki nie domagaja to musisz wreszcie coś zmienić.Podłoża torfowe śa zazwyczaj ubogie w miedż i rosliny wtedy sa lekko podwiedniete.Ja utworzyłem nowy wątek
Błędy w uprawie różaneczników

Janusz
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Macio

Post »

Kilka listków na różaneczniku od tygodnia zaczyna przebarwiać się lekko na kolor pomarańczowy. Jaka jest tego przyczyna ?.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Zawsze na wiosnę należy ścinać zeszłoroczne kwiaty wrzosów. Jeżeli nie zostaną przycięte to jak to wpłynie na dalszy ich wzrost?
Pozdrawiam Andrzej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4856
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Macio pisze:Kilka listków na różaneczniku od tygodnia zaczyna przebarwiać się lekko na kolor pomarańczowy. Jaka jest tego przyczyna ?.
Brak potasu i magnezu oraz trzeba zakwasić dobrze podłoże bo jest za mała kwasowość gleby.
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”