Wallota spinosa.(Cyrtanthus elatus )Identyfikacja i dyskusje

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Gosiaczek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 25 sie 2007, o 23:14
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Mam jeszcze pytanko to choroba czerwona zgorzelowa plamistość która dopadła moje roślinki przenosi sie na inne okazy. Bo usunęłam zainfekowane liście a cebulki wyglądają na zdrowe! Ale nie wiem czy lepiej odseparować od innych roślin czy mogą stać razem.

I kwiatki na w dwóch ostatnich zdjeciach kwitły tej koleżance na czerwono! tyle sie dowiedziałam jeszcze od mamy1
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post »

Witam!
Te cebulki -to Cyrtanthus elatus czyli Wallota spinosa.
To nie jest kliwia bo kliwia nie ma cebulek.
wallota to roślina wiecznie zielona,lubi jasne stanowiska.Kwitnie na czerwono póżnym latem.Zimą lubi mieć obniżona temperaturę i sporadyczne podlewanie.liscie ma sztywne, ciemnozielone, lekko świecące.Charakterystyczną cechą jej jest brunatna barwa na ok. 1 cm nad cebulką.Zima nie zasuszamy jej.Po kwitnieniu pozwalamy jej odpocząc stawiając w chłodniejsze miejsce i zadko podlewamy.
Pozdrawiam wszystkich :)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

JASNEEEE!!!
to

VALLOTA SPECIOSA , choć obecnie częściej spotykana po zmianach w klasyfikacji
jako Cyrtanthus elatus

W tej chwili kwitnie u mnie ;:87 -przeeeeeeepięknie!!!!! jutro pokażę fotki .Postaram się
uzupełnić o informację nt.uprawy ,stanowiska itp.itd....Zademonstruję całą roślinę.

Dla mnie...w kategorii :warta grzechu ;:95


pozdrawiam J ;:76 VANKA
Gosiaczek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 25 sie 2007, o 23:14
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

Jak warta grzechu to ja zatrzymam i poczekam aż zakwitnie! Bardzo proszę informacje o tym kwiatku! Dwie rośliny są bardzo młode tez mam im pozwolić odpocząć??? Czy lepiej aby bardziej sie rozrosły jeśli to jest możliwe w zimę??
I czy może w jednej doniczce być po kilka cebul, podobno to nie przeszkadza tym roślinkom???
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post »

Tak jak wczesniej pisałam, jest to roślina wiecznie zielona, więc w czasie zimy nie musi odpoczywać(tylko duże po kwitnieniu).Malutkie cebulki moga rosnąc po dwie w doniczce, nieprzeszkadza im to. :) Normalnie bedziesz je podlewać.Dużą wstaw do chlodniejszego pomieszczenia i żadziej podlewaj.
Ja sama mam w jednej doniczce jedną większa i dwie male i jest im dobrze. :D
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

Pokażę w całej okazałości i w detalach kwiaty Valloty speciosa.
Nie często jest spotykana, uważam , ze należy do ciekawszych gatunków z afrykańskiego
kontynentu.Dla mnie i wielu..jest zaskoczeniem informacja o odkryciu tej rośliny w innych kolorach:fioletowe i różowe.
Warunki w jakich rosną w naturze -susza,pożary itp.. sprzyjają wyłączeniu się z wegetacji na długie lata pewnych roślin w tym klimacie.Jednak siła przetrwania pozostaje.

Fotki przedstawiają to co z podłoża wyrasta--- >po prawej stronie widoczny jest pęd kwiatowy,który wyrasta bocznie z cebuli

Obrazek Obrazek




Tak wygląda końcówka pędu kwiatowego- Vallota speciosa - w moim jest 6 pąków
prowadzony jest w zamknięciu do wysokości ok.40cm - póżniej wykształca pąki do rozłożenia

Obrazek Obrazek




To cała roślina- zupełnie średnia,wielkość liści to 30-40cm,pęd do 50cm.
Wielkość kwiatów 6-7cm ,czerwone, nie pachną rozwijają się po kolei ale nie tracą wigoru wcześniej rozwinięte.

Obrazek Obrazek



Co do uprawy-hmm :P powiem ,ze mam ciut inne zdanie i praktykę niż nusia
Ponieważ kwitnie w okresie póżne lato/wczesna jesień --->po kwitnieniu przechodzi okres spoczynkowy w niższej temperaturze w ciągu całej zimy /nawet 5-12 stop.jej odpowiada/na dość jasnym stanowisku.
Podlewania nie można zaniechać , ale serwujemy ją wyjątkowo oszczędnie .
Zielone liście utrzymujące się non-stop są wskażnikiem prawidłowości uprawy.Wiosną wznawiamy normalne podlewanie, zasilanie ze wskazaniem - uprawa na zewnątrz.
U mnie wszystkie od połowy maja :shock: bywają na*wakacjach* w ogrodzie pod chmurką.
Jest to dla mnie identyczna uprawa jak w przypadku kliwi , epiphyllum i innych ciekawszych
egzotyków ze swojej dość :( dużej kolekcji.

Młode przyrosty :P w tym egzemplarzu jeszcze nie były usuwane , lecz pozostawienie ich skutkuje osłabieniem cebuli i pogorszeniem jakości kwitnienia . Usuwać je można w każdym momencie- posiadają sprytne :P własne korzenie*penetrujące* więc z przyjęciem młodych nie ma problemu.Jest tylko zawsze :P mały problem :oddzielenia ich od łącznika z cebulą macierzystą.Ale wszystko jest do zrobienia.
*Maluchy*prowadzimy bez spoczynku- w dobrych układach mogą kwitnąć już po 2 latach.
Cebule dorosłe , z których można spodziewać się kwitnienia , powinny rosnąć w mniejszych doniczkach/9-12 cm/. Przy przesadzaniu trzeba dokonać wymiany podłoża na świeże.

Zyczę miłych wrażeń wzrokowych :roll: /z koloru :P /

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Gosiaczek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 25 sie 2007, o 23:14
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post »

dzięki za rady! Mam nadzieje że tak moja największa cebula za rok zakwitnie bo kwiaty cudowne. bo te mała to nie ma co marzyc!!
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post »

Witam!
Jovanko , pisałam i uważam tak jak ty,że do spoczynku doprowadzamy starsze cebulki , po kwitnieniu :) a młode zostawiamy i podlewamy normalnie.
Dodrze ,że nasze obserwacje są podobne.
Pozdrawiam.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2403
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Nusiu :P i w wszystko się zgadza tylko...brakło kilku moich słów.To tak jak w projekcie ustawy o czasopismach....
Czyżby ktoś wykreślił??????? Czaryyyyyyyyyyy pewnie- ale to tylko mój żart,pewnie sama skasowałam ,gdy szybko piszę, bywa przez przypadek klik dziwny. :oops:

A w zadaniu to tak miało brzmieć!!!.
..< ciut inne zdanie i praktykę niż nusia , w określaniu okresu spoczynkowego dla kwiatów.
- na niebiesko to jest ULOTNA TREŚĆ,której zabrakło ;:111 w moim poście.

A skąd taka niby inność??jeżeli czytasz Orchidarium , to jest pewnie już z kilka wątków o okresie spoczynku -można je różnie interpretować i tak zazwyczaj bywa.Są nawet drastyczne:
O głodzie absolutnym ,chłodzie i dużej ilości światła. Bardzo dużo kwiatów tego wymaga.
Więc ja staram się konkretnie podawać sposób postępowania i nawet rozszerzam za każdym razem, o informacje wykraczające poza zakres pytania czy potrzeby pytającego.
I tego dotyczył ten ULOTNY :roll: dopisek.

Gdybym oponowała, zrobiłabym wcześniej :P .

Tak więc masz NUSIU rację, serwujemy informację taka samą , lecz inaczej podaną.

pozdrawiam J ;:59 OVANKA

dziękuję, że zauważyłaś sprawę, ja pewnie dalej bym myślałą , ze jest w treści ok.
Awatar użytkownika
nusia
1000p
1000p
Posty: 1042
Od: 3 mar 2007, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post »

Jovanko,Ty opisałaś temat dogłębnie i wyczerpująco,w przepieknej szacie graficznej :D wkleilaś piękne zdjęcia ,gdzie krok po kroku widzimy jak" dojrzewa" pęd kwiatowy-po raz pierwszy widzę takie zdjęcia jeśli chodzi o Wallottę. :)
Dzięki .
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
bena
100p
100p
Posty: 170
Od: 1 cze 2005, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: bialystok

Walota okazała(Vallota speciosa)wymagania,pielęgnacja

Post »

Proszę o podpowiedz, na jaką głębokość w doniczce umieścić cebulkę waloty okazałej? Dziękuję za radę.
Awatar użytkownika
LaPasion
100p
100p
Posty: 135
Od: 13 mar 2007, o 06:48
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To może ja pozwolę sobie napisać...
wymagania: stanowisko słoneczne i ciepłe, zimą wskazana temperatura niższa (powyżej 6 st. C) i dużo światła; podłoże z ziemi próchniczej, konieczny dobry drenaż, cebula powinna nieco wystawać ponad ziemię; podlewanie umiarkowane w sezonie wegetacyjnym, zimą ograniczyć; nawożenie raz w tygodniu w okresie wegetacyjnym; przesadzać co 4-6 lat wiosną lub po kwitnieniu

Pozdrawiam serdecznie :)
PS. podoba mi sie ta roślinka[/b]
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 22029
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Cebula Vallota speciosa powinna być zagłębiona w wysokości 2/3 .
Zapewne wiesz , że aby rośliny każdego roku obficie kwitły, nie wolno ich zbyt często przesadzać.
Liście Valoty mimo,że pochodzi z tej samej grupy co Amaryllis , nie zasychają i dlatego może być uprawiana przez okrągły rok.Najpiękniej wygląda jak jest posadzona po kilka egzemplarzy w płytkiej i płaskiej donicy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”