Kroton - gubi liście

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
female_asia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sty 2010, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Witam!
Mam problem z krotonem. Roślinka stała na oknie północnym i w sumie słóżyło jej to miejsce bo ładnie rosła(wypuszczały nowe listki). Przestawiłam ją 4m dalej od tego samego okna, gdyż sądziłam, że słabe wybarwienie liści jest spodowowane zbyt ostrym słońcem. Kroton przestał wypuszczać tam nowe listki, ale trzymał się jakoś. Po miesiącu, dwóch przestawiłam go w stare miejsce, tj na okno północne, bo sądziłam, że może ma tam za ciemno, dlatego nie rośnie. Teraz jednak po paru dniach od zmiany miejsca zaczęło się z nim coś dziać:/ Liście nagle oklapły, wcześniej sterczały ku górze:( Dodam, że zraszam go codziennie i bardzo starm się by miał umiarkowanie wilgotne podłoże gdyż wiem, że to bardzo kapryśna roślinka;) Bardzo proszę o radę! Obrazek Obrazek
female_asia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sty 2010, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Czy ktoś pomoże mojej roślince? Nie poprawia jej się...:/ P.S. Pomyliłam się ze stronami, kroton stoi na oknie zachodnim;) Jeszcze raz proszę o poradę...
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Nie jest tak źle, a liście dobrze mu się wybarwiają.
Na oknie północnym nie świeci słońce, chyba że jest to okno usytuowane troszeczkę na wschód.
Kroton może stać na parapecie okna północnego, ale będzie w tedy słabiej wybarwiony.
Przestawianie, raczej nie spowodowało opadnięcia liści, może po prostu go pod ziębiło, albo zawiało.
Zapewnij mu stałą temperaturę nie wystawiaj teraz na dwór (nawet jak świeci słońce) a powinien podnieś liście.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12276
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Zielona_Ania pisze:Kroton dość trudno utrzymać w warunkach domowych (...)
Z góry przepraszam za nekromancję (w postaci odpowiadania na posta z marca), ale nie mogłem się powstrzymać.

Krotony trudno utrzymać??? Hmm... Moi rodzice mieli krotona przez ładnych kilkanaście lat (w końcu ?zaopiekowały się? nim przędziorki), niespecjalnie wiele troski mu poświęcali, podlewali raz na tydzień, raz nawet go przemrozili tak, że stracił wszystkie liście ? i jakoś aż do czasu wysypu przędziorków pięknie rósł i co roku kwitł...

Sam, mieszkając już ?na swoim?, nabyłem krotona i jakkolwiek ze wzrostem jest kapryśny (potrafi stanąć w miejscu i nie urosnąć nawet o milimetr przez nawet dwa miesiące, by potem wypuścić naraz cztery nowe liście), tak nie stwierdziłem, żeby sprawiał jakiekolwiek poważne problemy...

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Może zbyt mało go nawoziłeś. Często rośliny pozbawione minerałów, a ciągle podlewane nie zamierają, ale ich wzrost zostaje zahamowany.
Życzę miłego dnia
Tomek.
female_asia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 28 sty 2010, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Na wiosnę zaaplikowałam do ziemi koreczki nawozowe, ale może faktycznie przestały już działać.... Poza tym wydaje mi się, że te koreczki są kiepskie, w zeszłym roku jak nowoziłam wszystkie kwiaty zawozem w płynie to rosły fenomenalnie. W tym roku na tych koreczkach jakoś tak nie bardzo... Przy kolejnym podlewaniu na pewno dodam nawóz w płynie do krotona!:) Dziękuję bardzo za pomoc!:)
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Ta odpowiedź raczej była skierowana do Locutus, ale przydatna jest dla każdego.
U Twojego krotona liście zwisają. Możesz jeszcze raz go nawieźć nawozem dla roślin zielonych, ale tylko raz.
Gdyż w październiku rośliny już raczej powoli przygotowują się do zimowania, lub odpoczynku zimowego.
Życzę miłego dnia
Tomek.
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Witam!
Ja nie dawno miałem podobny problem, tzn liście zwisały a nawet odpadały, myślałem że miał za mało wody
bo wcześniej jak opadały i podlałem to się podnosiły, ale mimo podlewania nadal były oklapnięte.
Co się okazało:
Około tygodnia wcześniej wstawiłem go w jeszcze jedną doniczkę która miała grube dno.
Po nawet obfitym podlaniu cała woda ściekała do podstawka i roślinka i tak miała sucho...
Także jak widać trzeba dochodzić nieraz do sedna sprawy..

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12276
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

@ Majorek ? stosowałem (i stosuję nadal) nawozy w pałeczkach. Co ciekawe, ostatnio nowego nawozu mu nie dodałem, a nagle po niemalże dwumiesięcznej stagnacji wypuścił aż cztery nowe liście?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Nie ma się czego dziwić. Nawozy pałeczkowe są to nawozy długo działające.
Jako nawóz do Krotonów z doświadczenia polecam Florovit- nawóz dla roślin zielonych.
Życzę miłego dnia
Tomek.
x-M-8
---
Posty: 4224
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

cornon3r Jeżeli po podlaniu woda wycieka na podstawek to ziemia jest wyjałowiona i kwiatka trzeba przesadzić do świeżej ziemi.

Wszystkim,którzy mają problem z krotonami...to konserwatywne kwiatki.Trudno je utrzymać dłużej niż rok.
Kroton nie lubi zmian miejsca.Lubi stałą temperaturę,duże wahania temperatur powodują utratę liści.
W saunie też padnie.Mój kroton stoi w najjaśniejszym salonie,teraz temperaturę ma około 17-18 stopni.Póki co ma się świetnie,teraz kwitnie..chociaż zdarza się,że listek mu odpadnie.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12276
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

@ Miro ? przeczytaj moją wypowiedź z końca poprzedniej strony. Moi rodzice mieli krotona przez grubo ponad dziesięć lat (dopóki nie zniszczyła go inwazja przędziorków), prawie się nim nie zajmowali (podlewali niezależnie od wszystkiego raz w tygodniu do przelania, a woda zostawała w podstawce, w lecie od czasu do czasu zasilali płynnym nawozem), a i tak rósł pięknie i kwitł co roku.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kroton - jak mu pomóc

Post »

Tak to już czasem bywa jak z dziećmi. Niektórzy rodzice tak bardzo się starają, a pomimo tego wyrośnie im "nie to czego by chcieli", a inni przykładają małą wagę przy wychowywaniu potomstwa i rosną im adwokaci i lekarze :P
Życzę miłego dnia
Tomek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”