Mlecz(Sonchus),Mniszek(Taraxacum )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

ja polecam chwaststop, zabija chwasty a roslin nie !!!
Awatar użytkownika
Burgund
100p
100p
Posty: 169
Od: 24 mar 2011, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Mlecz

Post »

;:7 nie rozumiem po co tępić mniszek lekarski, ja podczas pobytu we Włoszech nauczyłem sie robienia pysznych sałatek z mniszkiem , tam to jest na porządku dziennym roślina jadalna , zresztą oni tak nie z jedna zielenina robią , ;:137 :tan ;:3
marcela
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 maja 2007, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: na północ od Krakowa

Re: Mlecz

Post »

Wiem, że to nie załatwia problemu, ale winko jest naprawdę świetne jak i miód mniszkowy(odparowany syrop).
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Mlecz

Post »

marcela pisze: miód mniszkowy(odparowany syrop).
Jako posiadacz pasieki tym razem ja mam ochotę krzyczeć: MIODU NIE ROBI SIĘ PRZEZ ODPAROWANIE SYROPU!! Ale widać na rynku mamy teraz więcej fałszerzy, niż pszczelarzy... :?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
marcela
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 8 maja 2007, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: na północ od Krakowa

Re: Mlecz

Post »

To ja chyba powinnam napisać "miód". Tak się to potocznie nazywa z racji wyglądu, ale nie ma nic wspólnego z pszczołami, ani z tradycyjnym miodem. Jest to po prostu syrop z kwiatów odparowany w niskiej temperaturze, żeby zachować wartości odżywcze. Kto robił ten wie.
Rozumiem jednak, że dla pasjonata pszelarstwa takie określenie jest nadużyciem.
Przepraszam, jeśli niechcący kogos uraziłam.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Mlecz

Post »

Miód mniszkowy, to najsmaczniejszy produkt mojej pasieki i rzeczywiście pszczoły zbierają naktar z "mleczy" tak samo jak z kwiatów lipy, akacji czy rzepaku. Kiedyś sam byłem zdziwiony, że takie byle-jakie kwiatki są tak miododajne. ;:137
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mlecz

Post »

Burgund pisze:;:7 nie rozumiem po co tępić mniszek lekarski
Powiem Ci, dlaczego. :) Bo szpeci trawnik. ;:108 Ponieważ mój ogród nie jest ogromny, to wycinam na razie mniszki nożem, ale zastanawiam się nad użyciem jakiegoś mniszka....
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Mlecz

Post »

Do wyrywania lepsze jest to:
http://www.luminar.pl/img_prod/11020509 ... wastow.jpg
To nie reklama! Nic innego nie widziałem ;:224
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
bogdan51
50p
50p
Posty: 52
Od: 10 paź 2010, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Psina woj opolskie

Mlecz (Sonchus )- jak się go pozbyć

Post »


Mniszek pospolity,lekarski, "dmuchawiec " - to Taraxacum officinale FOTO
Mlecz, łyczoga - to (Sonchus arvensis )FOTO





W zeszłym roku pryskałem dwa razy mniszkiem, a w tym roku mam cały (prawie cały) trawnik żółty.Mam przyrząd do wyciągania tego chwastu, ale on robi duże dziury i trzeba czekać na deszcz, żeby wyciągnąć cały korzeń, ale tego jest tyle,że zamiast trawnika, miałbym same dziury.Po skoszeniu trawy w tym roku, wszędzie mlecz,mlecz i tylko mlecz, aż wszędzie żółto.Zacząłem ścinać same liście z kwiatkami i zbierać kwiatki, żeby się nie posiały na nowo, ale ciągle to rośnie i rośnie i już mam dość.Mam pytanie jak pozbyć się tego chwastu i czy da się jeszcze uratować mój trawnik bez zaorania? Do wglądu daje zdjęcia.Nadmieniam ,że za płotem u sąsiada tego mleczu jest jeszcze więcej, ale tam nikt nie mieszka, (dom zajął komornik). Obrazek na pierwszym zdjęciu jest mlecz za płotem u sąsiada. Obrazek
Bogdan
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: POMOCY - MLECZ!

Post »

Dopóki nie przekwitł, to warto byłoby popryskać czymś skutecznym u sąsiada. Też miałam nieuprawną działkę obok, to sporo tych nasionek u mnie kiełkowało.
Waleria
Awatar użytkownika
bogdan51
50p
50p
Posty: 52
Od: 10 paź 2010, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Psina woj opolskie

Re: POMOCY - MLECZ!

Post »

Waleria pisze:Dopóki nie przekwitł, to warto byłoby popryskać czymś skutecznym u sąsiada. Też miałam nieuprawną działkę obok, to sporo tych nasionek u mnie kiełkowało.
No tak, dzisiaj święto, jutro święto, a pojutrze będą dmuchawce, ale bardzo serdecznie dziękuje za porady.I tak bardzo się cieszę,że tak szybko mi odpowiadacie.Serdecznie wszystkich pozdrawiam. Jeszcze jedno pytanko - Czy będę mógł popryskać (ewentualnie jak się zrobią do wtorku) "dmuchawce" czy to będzie wyrzucenie kasy?
Bogdan
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: POMOCY - MLECZ!

Post »

Spryskaj trawnik środkiem "Mniszek" u mnie podziałał zabił mlecze, koniczynę, stokrotkę,krwawnik, babkę i inne chwasty, działa na rośliny dwuliścienne więc trawie nie szkodzi.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3397
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: POMOCY - MLECZ!

Post »

Witaj BOGDANIE proponuję oprysk dwoma środkami, którymi ja corocznie opryskuję swój trawnik; Do dziesięciolitrowego zbiornika opryskiwacza należny dać 100 gram środka Chwastoks Trio, lub Ekstra i 50 gram środka Mniszek lub Starane.

http://www.sklep-hurtownia.pl/?p=p_29&s ... astobojcze

Oprysk wykonuje się 4-5 dni po ostatnim koszeniu i 4-5 dni przed następnym koszeniem (kosimy trawnik nie wcześniej niż po 4-5 dniach po oprysku).

Trawę opryskuję punktowo, po pierwszym majowym koszeniu, po następnych dwu tygodniach ponownie opryskuję , też punktowo , te chwasty, które nie zauważyłem na trawniku za pierwszym razem ( mimo oprysku w okularach).

Taki oprysk trawy ( w dwu częściach) robię raz w roku, później zauważone chwasty staram się ręcznie niszczyć by rosnąc nie zagłuszały trawy, a tym samym by po majowych opryskach nie pozostawały zbyt duże placki bez trawy.

Jaki efekt daje takie opryskiwanie, zapraszam do mojego ogrodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”