Ściółka z łusek słonecznika,żwiru

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Niedaleko jest firma ,która zajmuje się łuskaniem i paczkowaniem słonecznika. Te łuski to odpad poprodukcyjny. Z całą pewnością mnóstwo jest takich firm w całej Polsce. Wystarczy kupić kilka paczek słonecznika i poczytać sobie skąd jest firma.
Niektórzy używają tego jako opału ,ale nie polecam z oczywistych względów.
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 488
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Dzięki za odpowiedź. Przecież my działkowcy mamy co najwyżej kilka słoneczników i nikt by sie nie bawił w łuskanie. Ja osobiście miałam słonecznik ozdobny purpurowy który w roku 2005 był imponujący- był bardzo wysoki i miał dużo kwiatów. To wszystko było tak ciężkie że uginało się, że zrobiłam podpórkę. Ale ptaki często wisiały na słoneczniku dziobały nasiona, co mnie bardzo cieszyło. Zdążyłam zebrać część nasion i w tym roku tez zasieję. I wilk syty i owca cała. ;:63
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Aniu, a może masz zdjęcia tej ściółki ze słonecznika? Bardzo bym chciała zobaczyć, jak to wygląda po sezonie, czy kilku sezonach, jak szybko się rozkłada i "znika", czy możesz napisać parę słów, jak się to sprawdziło u Ciebie?

Sama obsypałam skarpę całym workiem łusek słonecznikowych (pestki prażone, niesolone, zeżarte przez moją rodzinkę przez całą wiosnę i lato - została jakaś tona łusek :lol: ). Nawet się nie obsypały, szybko namokły i jakby przykleiły się do skośnej powierzchni. Ale ten worek, to bardzo niewiele, warstwa nie ma nawet centymetra grubości, może powinnam kupić więcej? A może wręcz przeciwnie, może powinnam zgrabić i wyrzucić?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
spider2007
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 11 lut 2008, o 16:42
Lokalizacja: Będzin

Żwir na ściółkowanie??

Post »

Witam, jak w temacie chciałem zapytać czy zwykły żwir można użyć do obsypania roślinek i krzaczków, żeby nie rosły chwasty??
Awatar użytkownika
karmad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 264
Od: 3 maja 2008, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa / Grodzisk Mazowiecki

Post »

można np jak ja mam koło oczka zrobione.
fotka w innym wątku oto link:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Możesz pewnie... ja mam między kamieniami w swoim ogródku tak zrobione, tylko ze mój żwirek ma 2mm średnicy ;]
Awatar użytkownika
kubanki
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1981
Od: 28 sie 2008, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Post »

Ja mam żwir na agrowłókninie na rabatkach pod domem, spełnia dwojaką funkcję:
1. opaska domu
2. ochrona przed chwastami
Żwir jest płukany ze żwirowni, frakcja 8-16mm, warstwa 5-10cm, sprawdza się doskonale. Troszkę chwastów powyrastało w pierwszym etapie, bo żwir mimo że płukany zawierał sporo piasku i po deszczu ten piasek osiadł na agrowłókninie stanowiąc podłoże dla chwastów.
Pilnuję też, żeby od czasu do czasu troszkę odgarnąć spod samych roślinek, żeby im troszkę ziemię wzruszyć, bo jednak taka warstwa zbija mocno glebę. W żwirku posadzone mam różne jałowce, 10 wrzosów, lawendę, rozmaryn, pięciorniki.
Wszystko na razie ma się dobrze, chociaż to dopiero pierwszy sezon mija.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3590
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Spokojnie można go użyć, tylko radziłabym dać pod spód agrowłókninę i dokładnie usunąć chwasty korzeniowe typu perz lub mniszek, bo wylezą i będę denerwować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”