Okrycie jeżyny bezkolcowej

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Najlepsza metoda to obsypanie ziemią. Ja w tym roku wypróbowuję nową metodą zabezpieczania jeżyny na zimę. Po położeniu jeżyny na ziemi, przykryłem siatką, taką do tynków jak się ociepla styropianem dom. Jest ona plastikowa i ma małe oczka. Płaciłem 2 zł. za 1 m bieżący. Obsypałem to ziemią. Zobaczę czy jak przyjdzie deszcz, to tą ziemię mi wpłucze. Na wiosnę postaram się napisać co wyszło z tego eksperymentu. Robię to, dlatego bo, na wiosnę zawsze jak odkrywałem jeżynę, to dużo pąków przy tej operacji obrywało się.
wodnik
Awatar użytkownika
MagdazMiasta
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 kwie 2011, o 16:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie/lubuskie

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Daj znaC jak wyszło koniecznie. :idea:
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Poniżej są fotki przedstawiające przykrytą siatką i obsypaną ziemią już jeżynę. Na wiosnę dam znać co wyszło z tego eksperymentu.
Obrazek Obrazek
wodnik
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Hej Witia !
Jak tam przeżyły Twoje jeżyny ? Czy ten sposób zabezpieczenia sprawdził się ?
Mam jeżyny NN, od sąsiada, od kilku lat na jednym stanowisku i zawsze przeżywały bez okrywania.
W tym roku zdechły. Zmarzły. Na razie je nie ruszam. Mam nadzieje, że odbiją od korzenia.
W jakiej fazie są Wasze jeżyny ? Czy już mają listki ?
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

U mnie ten sposób przykrycia na zimę się sprawdził . Jeżynę odsłoniłem we wtorek, a dziś zrobiłem zdjęcia. Nic nie zmarzło, nic nie zgniło, żaden pęd. Tylko dużo było widać kanałów w ziemi, które zrobiły myszy, ale nic nie pogryzły. Dobrze było mi tym sposobem odkryć i nic mi się przy tym nie uszkodziło. Gleba u mnie jest piaszczysta, ale przez całą zimę leżała na tej siatce i nie wymyło jej do środka. Na jesieni na pewno powtórzę ten sposób okrycia.
wodnik
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Ja też zdecydowałam się w tym roku okryć i bardzo się cieszę. Pierwszy raz od lat mam zielone na pędach. kilka łóz zostało nie okrytych bo za bardzo pionowo sterczały i oczywiście zmarznięte w pień.

Jak jeżyna znosi majowe przymrozki? Nie zauważyłam kiedykolwiek by jej szkodziły, ale teraz się trochę martwię.
aner
200p
200p
Posty: 226
Od: 3 sie 2009, o 10:42
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Moja jeżyna (dostałam od sąsiada)od lat nie okrywana na zimę ,nigdy nie przemarzła i teraz ma już duże listki.
Renia
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

nie wiem jak to jest, ale u mojego wujka koło Włocławka też nie przemarza ja mam od niego i marznie co rok. A przecież tam mają czasem nawet większy mróz zimą niż my...
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Jeśli jeżyna wejdzie jesienią w stan spoczynku i przez zimę będzie stale chłodno (mroźno) nic się jej nie stanie. Najgorsze są ocieplenia w okresie zimy a potem mrozy. Dość często zdarza się że jeżyna dopiero marznie na wiosnę. Przez całą zimę mróz jej nie szkodzi.
wodnik
magdusia87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 19 mar 2011, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Witam,
ja okrywałam kupioną w tamtym roku na jesień jeżynę bezkolcową właśnie iglakami. Pęd położyłam na ziemi i zrobiłam "kołderkę" z większych gałęzi sosnowych, teraz na wiosnę po odkryciu zobaczyłam mnóstwo młodych zielonych pędów, przetrwała idealnie, jest to według mnie bardzo dobry sposób.
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Dzięki , może tak spróbuję w kolejnym roku. A jak z przymrozkami? nikt nie wie jak ona reaguje?
magdusia87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 19 mar 2011, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Okrycie jeżyny bezkolcowej

Post »

Może to zależy od odmiany i od regionu, ja swoją okrywałam, mieszkam w województwie lubelskim, wolałam nie ryzykować, bo podobno na wschodzie jest chłodniej, ale czytałam na innej odmianie, że okrywać nie trzeba.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”