Dziunia87- Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Uff.. ale się posypało pytań :lol:
To po kolei i postaram się niczego nie pominąć :)

W pierwszym (szafkowym) growbox'ie zostały zamontowane świetlówki liniowe (takie podłużne) 2 razy T8 18W cool daylight OSRAM oznaczenie 865, czyli odszyfrowując dwie ostatnie liczby to ich temperatura barwowa wynosi 6500 K. Jest to zakres widma światła, który choć może niedoskonały odpowiada roślinom...
Obrazek

Z tego miejsca polecam bardzo przystępnie napisany artykuł o doświetlaniu: DOŚWIETLANIE ROŚLIN

Na poczet nowego growboxa wykorzystana została mini-szklarenka (zakupiona w necie za jakieś 130zł), gdzie na 2 półkach zamontowane zostały po dwie świetlówki kompaktowe 20W 865, czyli 6500 K.
Obrazek
Obrazek
Profesjonalne mocowanie żarówek :)
Obrazek

Świetlówki podłączone zostały równolegle, poniżej zamieszczam równie profesjonalny schemat, dla tych co to tak jak ja nie lubią rysunków technicznych ;:223
Obrazek


Teraz nieco a propos kosztów...
Przy organizowaniu drugiego growboxa i po przeanalizowaniu kosztów zwykłych świetlówek i świetlówek kompaktowych (tzw. żarówki "energooszczędne") zdecydowaliśmy się z moim M na kompaktówki. Dodatkowo żywotność kompaktówek dłuższa... Po całym minionym sezonie nie padła żadna kompaktówka, natomiast w drugim growboxie zyżyła się jedna świetlówka i starter.

Porównanie:
2 świetlówki ok.12 zł + oprawka (podwójna) 30zł + startery ok. 6zł = 48 zł

2 świetlówki kompaktowe 34zł + 2 oprawki 3zł = 37zł


Kabli i wtyczek nie liczyłam, bo potrzeba je i do jednej i do drugiej opcji :)

(Oczywiście pierwsza opcja wyszłaby znacznie taniej przy założeniu, że oprócz jednej wizyty w Casto należałoby wybraś się jeszcze do jakiejś hurtowni elektrycznej, gdzie zakup poszczególnych elementów składowych oprawki wyniósłby niecałe 10 zł + oczywiście dodatkowa praca przy składaniu własnej oprawki :) Ale to już zabawa dla majsterkowiczów ;:108 )

Moje obydwa growboxy (2*18W) + (4*20W) przy 14h świeceniu dziennie generują miesięcznie jakieś 25 zł kosztów, więc nienajgorzej, a radość z rosnącego już zimą "przedszkola" - BEZCENNA ;:138

Ogólnie przy wyborze oświetlenia kierowałam się możliwie jak najniższą ceną przy jednoczesnym uzyskaniu zadowalających efektów uprawy (czyt. dobry wzrost rozsady, kwitnienie i zawiązywanie owoców).
Wiadomo można wybrać oświetlenie specjalistyczne jak chociażby panele LED, ale mimo że posiadają one bardzo dobre parametry barwowe i zużywają zdecydowanie mniej prądu, to jednak też zdecydowanie mniej grzeją.... a jak wiadomo papryczki lubią ciepełko ;:3


BobejGS pisze:Witaj. :wit Czy moglabyś napisać jakie świetlówki używasz? I jak przeliczasz ich zapotrzebowanie na poszczególną powierzchnie użytkową. :)
Przyznam szczerze, że na tak zaawansowaną technologicznie uprawę to mam na to bardzo profesjonalne rozwiązanie - przeliczam "na oko" ;:306


evluk pisze:Czy na każdym z tych regałów montujesz świetlówki? :roll: Bo widzę tylko nad jedną, górną półeczką..
Świetlówki zamontowałam na razie na 2 półkach, ale korci mnie by i tę dolną zaopatrzyć w kolejne sztuczne "słoneczka" :)


besia pisze:Muszę się w temacie takiego termicznego koca rozejrzeć ,, gdzie to można kupić ? W aptece ?
Dziunia87 czy do żarówek muszą być jakieś specjalne oprawki ?
Koc termiczny kupowałam w te wakacje w aptece za ok. 23zł. Może w necie znajdziesz taniej :)
Do świetlówek kompaktowych potrzeba jedynie standardowej żarówkowej oprawki.
Awatar użytkownika
besia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1787
Od: 28 maja 2014, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: granica Warm?i i Mazur

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Dzięuję bardzo za Twoją odpowiedż . Spróbuję przygotować growboxa wg Twojego "przepisu " . Ograniczę się do jednej oświetlonej komory . Będę z uwagą śledzić wątek , bo ten temat to dla mnie nowość . Owszem czytałm o doświetlaniu roślin , ale tylko czytałam .
Pozdrawiam . Beata .
Pozdrawiam, Beata.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2302
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Widać rączki Fachowca.
Jak przygotowujesz nasiona przed leżakowaniem na wacikach?
Zapisuj po jakim czasie masz wschody, później porównamy.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Wpierw moczę nasionka 24h w przegotowanej wodzie.
Oczywiście daty zapisane, będę informować jak coś się ruszy :)
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2302
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Spróbuj tym razem w rumianku, ja pływające odrzuciłem, namoczyłem osobno i nic nie wzeszło.
Moje wątki
Festina Lente
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Niby rumianek ma właściwości odkażające, ale tak jakoś on mnie "odstrasza"... Jakoś podświadomie siedzi we mnie strach przed bakteriami, które mógłby taki wywar przyciągnąć.. ;:173

Dziś do namaczania trafiła kolejna partia nasionek. Leżą w przegotowanej wodzie z dodatkiem odrobiny wody utlenionej ;:333
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Dziunia87,paprykę uprawiałam w tym roku pierwszy raz ;:138 .Były to tylko papryki słodkie,w niewielkiej ilości.Proszę ,oświeć mnie ;dlaczego forumowicze łącznie z tobą sadzą tak dużo ostrej papryki? ;:223 U mnie zaplątał sie jeden krzaczek ostrej papryki i nie wiedziałam co z nia zrobic!Nie wspominając o tym ,że przez nieuwagę potarłam twarz,oczy :;230
Marianna
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

miisia Kochana najtrafniej chyba będzie jak odpowiem pytaniem na pytanie.. Dlaczego tak dużo kobiet na świecie ma w swojej szafie średnio 20 par butów? :lol:
My ogrodniczo zakręceni ludzie mamy silną potrzebę powiększania swojej kolekcji, czy to dyń, hoi, pomidorów, clematisów czy właśnie ostrych papryk. Powodów jest wiele. Tak wiele jak wielu ludzi: walory smakowe, estetyczne, a pozostałe powody są niewiadome bądź podświadome :;230

Żeby uprawiać ostre papryki wcale nie trzeba lubić ostrego, wielu z nas uprawia je ze względu na to, że są to niezwykle ozdobne rośliny :)
Ale pozostali uprawiają je głównie na s'pożytek własny ;:173 Jemy na surowo, suszymy, mielimy, robimy przetwory, marynaty, sosy.... Jeszcze inni sporządzają mikstury lecznicze...
Jedno jest pewne to uzależnia!!! ;:209
.
.
.

A teraz pora na aktualizację mojego growloga... Nie sądziłam, że nastąpi to tak szybko, a jednak!

Rekordzistką otwarcia sezonu ogłaszam odmianę Habanero Gold - wczoraj wieczorem nasionka zalane do 24-ro godzinnego moczenia w przegotowanej wodzie z 2 kroplami wody utlenionej, a dziś po pracy niespodzianka 3 nasionka skiełkowały ;:138 ;:138 ;:138
Obrazek

Na razie przeniosłam je delikatnie pęsetą na wacik, co by kiełki ciut jeszcze podrosły
Obrazek

Pozostałe odmiany ładnie napęczniały, ale pewnie dopiero jutro/po jutrze coś nowego się pojawi :)
Obrazek
Tę partię nastawiłam do moczenia w plastikowych kieliszkach 0,2cl wczoraj 11.12.2014
Odmiany:
Habanero White Giant
7 pot White
Habanero Gold

Trinidad Scorpion Morouga Yellow
Rocoto Giant
(o pięknych nietypowych czarnych nasionach)
oraz znana większości z Was Chili Sangria (tylko tyle nasion zostało mi do wysiewu, bo z wrażenia jak przygotowywałam marynatę w zalewie octowej zapomniałam odłożyć kilku sztuk na nasionka... :roll: )

Inkubatory stoją w ciepłym growbxie w którym aktualnie temperatura powietrza wynosi 35st C.
Obrazek
W pudełeczku po prawej są wyłożone nasiona moich odmian "perełek", które nastawiałam do moczenia 09.12.2014
Na razie nie pochwalę się co to za cuda tam się kryją, co by nie zapeszyć ;:215 Trzymajcie kciuki moi Drodzy ;:333
Awatar użytkownika
krynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1494
Od: 13 sty 2014, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice stolicy

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Dziunia nareszcie w akcji-gratuluję i zazdraszczam :wink: - chyba masz największy growbox na forum :)
Masz rację,uprawa papryk uzależnia- chyba najbardziej z wszystkich warzyw.Tym bardziej,że są bardzo wdzieczne w uprawie- prawie nie chorują,w przeciwieństwie do pomidorów,którym trudno dogodzić :roll: .

Czekam na dalszy ciag relacji ;:333
Pozdrawiam serdecznie- Ela
mila_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 lip 2014, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Czekam niecierpliwie na kolejne wieści :wit
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1584
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Niestety pierwsze kiełki Habanero Gold "padły", więc rekordów nie będzie ;:173

Kolejne kiełki wypuściły
Thai Orange Hot (nastawione do namaczania 12.12.2014, pierwsze kiełki pojawiły się 18.12.2014, kolejne 20.12.2014)
6 dni do skiełkowania, kolejne skiełkowały w 8 dniu
Obrazek
Obrazek

20.12.2014 skiełkowało również Habanero White Giant
Obrazek

Kiełki trafiły do ziemi (zdjęcie tuż po podlaniu stąd to błotko :) )
Obrazek

Inne odmiany również ruszyły, ale dla pewności jeszcze nie wsadziłam ich do ziemi, wolę dać im jeszcze jeden dzień, co by kiełek był większy I "pewniejszy":
Rocoto Giant (wyłożone na wacik 12.12. 20114, pierwsze kiełki 22.12.2014)
Obrazek

7 pot White (wyłożone na wacik 12.12. 20114, pierwsze kiełki 22.12.2014)
Obrazek

Saras Green (wyłożone na wacik 12.12. 20114, pierwsze kiełki 22.12.2014)
Obrazek

Serrano tylko jedno nasionko, ale i tak cieszy :) (wyłożone na wacik 12.12. 20114, pierwszy kiełek 22.12.2014)
Obrazek

W tym sezonie sprawdzam również inną metodę kiełkowania oprócz tej na wacikach. Wsypałam nasionka do plastikowych kieliszków turystycznych 0,2 cl, dodałam przegotowanej wody z dodatkiem 2 kropel wody utlenionej i zamknęłam w szczelnie zamykanym plastikowym pojemniku.
18.12.2014
Obrazek
Obrazek

22.12.2014
Pierwsze nasiona wykiełkowały: Piri-piri o podłużnych owocach
Obrazek

Z podkiełkowanych nasion przeniesionych do ziemi jako pierwsze na powierzchnię przebiło się Jamican Red (nastawione do namaczania w innym pojemniku w dniu 12.12.2014).
Pierwsze "zielone" zrekompensowało mi stratę pierwszych w tym sezonie kiełków Habanero Gold...
Obrazek

Czekam na więcej :tan

Oprócz papryczek z nasion wstawiłam do "szafkowego" growboxa najmniejsze/ mniej dopieszczone okazy z minionego sezonu
Tu jeszcze same zasuszone badylki, z suchymi listeczkami 18.12.2014
Obrazek

A po kilu dniach w ciepełku i "słoneczku" (22.12.2014) puściły młode listki
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2302
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Sylwia,
ładnie Ci wszystko zaczyna żyć, pomysł z paprykami w doniczkach świetny.
;:138
Moje wątki
Festina Lente
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ostrości na Bagienku - paprykowy Growlog 2015 od Dziunia87

Post »

Dziunia87 dzięki za wykład o papryczkach ;:196 .Czy te papryczki w doniczkach to są przetrzymane po owocowaniu i teraz budzone?Czy jest szansa by jeszcze raz owocowały? ;:124
Marianna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”