Drzewa owocowe - choroby, porady

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Erazm ja rozumiem Ciebie. Masz elegancko zadbane drzewka, które uprawiasz prawdopodobnie od początku. Sadząc po Twoim opisie, na czereśni po lewej stronie musiałbym po prostu ściąć pień tuż za piewszymi bocznymi gałęziami ( 3 sztuki widoczne na zdjęciu ) rezygnując tym samym z całej górnej korony, czy dobrze zrozumiałem? Dziękuję, że prowadzisz ze mną taką rozmowę bo zaczynam wiele rozumieć w tym temacie.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja bym tak zrobił. Przy tej po prawej stronie też ściąłbym czubek. Jak pisałem tak prowadzę już drugą czereśnię. Są przez to o wiele niższe. Pamiętaj - mniej owoców czereśni na drzewie ale za to wszystkie zdrowe!
A co myślą o moich propozycjach inni forumowicze?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Erazm proponujesz radykalną metodę cięcia naszych drzew. Jak pisałem wcześniej - nie mamy doświadczenia w tym temacie więc jesteśmy gotowi zaakceptować Twoją metodę i ściąć korony. Jesteśmy jednak ciekawi, nie kwestionując Twojej wiedzy, czy inni fachowcy podzielają Twoje zdanie. W marcu obiecał nam pomoc Przemo, nie wiem tylko czy starczy czasu w jedno popołudnie zrobić tyle zabiegów. Ciekawe co on sądzi na ten temat...
Dzięki Erazm za zainteresowanie i porady:) Dzisiaj byliśmy na działce sprawdzić jak mają się obielone pnie. Wszystko jest ok. Po rozmowach z Tobą inaczej jednak już patrzę na te drzewa i wydaje mi się, że wiele rozumiem :) Dzięki.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Czytałeś temat "Odmładzanie drzew owocowych *Ciekawe rozwiązanie" http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=319
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 149
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewa owocowe-podwinięte liście

Post »

Witam.
Czy może ktoś doświadczony objawami jak na załączonych fotkach potrafił by zdiagnozować przyczynę zwijania się liści.
Objawy te mają 3 jabłonki (6 lat) i 2 grusze (2 lata).
W marcu pryskałem miedzianem i tydzień temu Amistarem.
Zaznaczę że glebę mam paskudną, ale te 2 gruszki żyją chyba chyba jeszcze z humusu w którym zostały posadzone-więc to chyba nie jej wina.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i na liściach widoczne są jakieś zmiany.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

To może być szpeciel Pordzewiacz jabłoniowy.
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 149
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Może to dziurkowatość liści, pod tym adresem możesz coś poczytać:

http://www.floraforum.net/topics7/chora ... vt3025.htm

Jak tam piszą że są tam może i 3 choroby, ale wygląda mi to jak podałem wyżej.

Admin skasował posta na który odpowiedziałem :)
Werwolf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2008, o 18:44
Lokalizacja: Krosno

Chore drzewka owocowe. POMOCY!!!

Post »

Witam!

Jestem nowy na tym forum, i można powiedzieć że jestem laikiem jeżeli chodzi o drzewka owocowe.
Mam posadzone kilkanaście drzewek,w tym roku wczesną wiosną pryskałem je miedzianem, mimo to pojawiły się problemy, z którymi przy Waszej pomocy mam nadzieję się uporam. Oto one:

1. Jabłoń papierówka, po spryskaniu miedzianem ma tylko pączki liści, które wyglądają na żywe, a ponieważ jest już późno to "łysa" jabłonka trochę mnie niepokoi. Czy może to być wynik zbyt dużego stężenia preparatu?

2. W młodziutkich owocach śliwy pojawiły sie jakieś robale (takie małe białe siedzą w owocu), które zaatakowały prawie wszystkie owoce, wydrążając w nich otwory w których siedzą i się obrzerają, na owocach pojawiły się czarne plamy. Czy jest szansa że się je uratuje, chociaż kilka, opryskując drzewko jakimś preparatem (jakim)?

3. Jedno z drzewek puściło zamiast liści "długie igły". Ostatnio pojawiło się kilka prawie normalnych liści. Czy to jakaś choroba, czy wynik dużego stężenia miedzianu?

4. Czereśnia posadzona w zeszłym roku puściła piękne listki, ale dzisiaj zaobserwowałem że gałązki zaczynają jakby schnąć (obumierają), a listki poniżej tych zmian usychają. Czy to początki brunatnej zgnilizny?

5. Na jabłoni pojawiły się robaczki, takie malutkie czarne z ryjkiem, czy są szkodliwe?

Jeżeli potrzeba zdjęć to postaram się w przyszłym tygodniu je zrobić, chociaż myślę że opisałem wszystkie problemy dosć dokładnie.

Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
kormoran
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 maja 2008, o 18:41
Lokalizacja: Czeladź

Na co chorują moja grusza i pomidory ??

Post »

Witam drogich forumowiczów. Jako że jestem tu nowy oraz posiadam ogródek działkowy od 2 miesięcy proszę o wyrozumiałość i przymknięcie oka na moje błedy.
Trochę przeczytałem postów na tym forum ale do końca nie jestem pewien chorób dlatego postanowiłem się zwrócić do Was drodzy forumowicze o pomoc.
Chorują mi pomidory niedawno wysadzone do gruntu i grusza a także w owocach śliwek widze czarne dziury. rozciąłem jedną małą śliweczkę z czarną dziurą a tam glistka biała. Czy można jeszcze uratować pozostałe śliwki?
Opryskałem dzisiaj wszystko Amistarem , nie wiem czy to odpowiedni preparat.
Załaczam zdjecia pomidorków i liści gruszy.
Przepraszam za jakość zdjęć ale były robione telefonem i zmniejszane na potrzeby forum i osób mających modemy.
Pozdrawiam i prosze o pomoc , Krzysztof
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Na pomidorach choroba najpewniej fizjologiczna- niedobór jakiegoś składnika albo jego zablokowanie np. przenawożeniem http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... highlight=
Na gruszy mamy parch http://www.target.com.pl/katalog/choroby/41.html ; zalecam oprysk jeśli nie ma tego dużo jakimś preparatem o szerokim spektrum(na wszelkie inne przypadłości przy okazji) typu Zato, Amistar - a więc dobrze zrobiłeś. A nawet Miedzian może wystarczy. Nawet(tak jak wyżej) gdy zaczyna się inny kłopot wzrasta podatność rośliny na infekcje, można więc wykonać oprysk zapobiegawczo. Podczas opadów lub tuż przed można użyć Gwarant.
Na te robaki, które masz w śliwkach (owocnica) termin zabiegu minął, na następne jeszcze chyba nie nadszedł http://piorin.gov.pl/sygn/php/rwoj.php?woj=KA (owocówka śliwkóweczka -najbliżej chyba w Częstochowie); acz w Krakowie już ją mamy i jest wskaźnik oprysków aktywny.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Co do pomidorów to polecam przeczytanie o chorobach http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... &t=choroby
a tu niedobory składników http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz ... =niedobory
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
kormoran
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 maja 2008, o 18:41
Lokalizacja: Czeladź

Post »

Dziękuję ślicznie za pomoc. Teraz juz wiem na 100% że to parch. Popryskałem przy okazji papierówkę rosnącą przy gruszy bo na niej znalazłem kilka listków tez z parchem więc pewnie zaczyna przechodzić z gruszy. Czy mam poprawic ten oprysk za tydzień np. dla odmiany preparatem Brawo 500?
Co do pomidorów to dzisiaj podlałem je preparatem z firmy agrecol
http://www.agrecol.pl/?n=products&t=1&hc=25&pr=90
Czy taki nawóz może wystarczyć ?
Pozdrawiam forumowiczów
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”