Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3606
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Może mi ktoś poradzi. Mam drugi rok cztery krzaczki borówek, każda inny gatunek. Dwie owocowały, trzecia ładnie rozwija się, natomiast czwarta ma dokładnie czerwone listki i jest jakaś cherlawa. Liście nie są suche, ale ten kolor?...Czy można jej jakoś pomóc?
Waleria
dolde
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2009, o 23:15
Lokalizacja: Białogard

Borówka

Post »

W kwietniu posadziłem borówkę wysoka, krzewy się przyjeły ale zaczęły żółknąć liście jak może być przyczyna, bardzo bym prosił o poradę
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dolde najprawdopodobniej nie pasuje jej podłoże. Borówka potrzebuje kwaśnego i stale wilgotnego podłoża. Napisz jak masz ją posadzoną i w jakiej odległości od siebie posadziłeś krzaki ??
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3696
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Jeśli były odpowiednio podlewane i nie jest to przesuszenie, to przyczyną może być zbyt wysokie pH podłoża, co uniemożliwia im pobieranie składników pokarmowych.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
aniab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 18 maja 2007, o 10:48
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

witam

jeden z moich 4 krzaczków borówek zrzuca liście, kilka niedojrzałych owoców też opadło

obejrzałam listki - nie widać żadnych nalotów czy szkodników

podlewana jest regularnie

przeczytałam już http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1399 , ale żadnej z chorób "nie dopasowałam"
nie jest to chyba też antraknoza borówki, bo owoce nie zasychają...

krzaczki mają 3 lata sadzone w kwaśny torf, obsypane korą, regularnie nawożone nawozem do borówek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

macie pomysł co to może być?
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1405
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

ostry niedobór K
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
dafit
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 maja 2009, o 21:47
Lokalizacja: olsztyn

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

U mnie podobnie zachowuje się borówka, może to być niedobór potasu, bo byłem zmuszony w pobliżu krzaka wykopać rów odciągający z pozostałej części działki wodę i podczas deszczy mógł się pięknie wypłukać K. W jaki sposób można najłatwiej zasilić roślinę w potas ?
Awatar użytkownika
aniab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 18 maja 2007, o 10:48
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

w sumie to dziwne, że na brak potasu zareagował tylko 1 krzak, tym bardziej że nawoziłam je regularnie specjlanym nawozem do borówek, który potas zawiera

czy to oznacza, że mam go dodatkowo nawieźć? nie zaszkodzi to przyszłym zjadaczom owoców?
Awatar użytkownika
sylwka555
50p
50p
Posty: 66
Od: 28 kwie 2008, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wilczyn/ Dolnośląskie

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

dafit pisze:U mnie podobnie zachowuje się borówka, może to być niedobór potasu, bo byłem zmuszony w pobliżu krzaka wykopać rów odciągający z pozostałej części działki wodę i podczas deszczy mógł się pięknie wypłukać K. W jaki sposób można najłatwiej zasilić roślinę w potas ?
Dostał pan odpowiedź? W jaki sposób można najłatwiej zasilić roślinę w potas ? To proszę o podpowiedź u mnie jest to samo chyba?

Obrazek Obrazek Obrazek
mark8010
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Borówka amerykańska - czego jej brakuje ???

Post »

Witam
Proszę o pomoc co się dzieje z tą borówką, maiłem 2 takie krzaczki i eksperymentalnie jeden ostro przyciąłem i problem pomału znika dodam że mam w sumie 10 krzaków i rosną w takiej samej ziemi i mają piękne przyrosty oraz powypuszczały po kilka nowych pędów. Borówki nawożone nawozem wieloskładnikowy według opisu producenta oraz podlewane siarczanem amonu 3 krotnie w tym sezonie . pH ziemi jest ok 4 . Borówki mają nawadnianie kroplowe więc chyba nie są przesuszone.Dodam jescze że niektóre liście są jeszcze bardziej żółte.
czekam na odp.
Obrazek

Proszę o pomoc jeszcze z tym objawem borówki
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
korena
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 cze 2009, o 16:08

Re: Borówka amerykańska - czego jej brakuje ???

Post »

Wydaje mi się że te drugie listki to zwykłe porażenie słoneczne.
mark8010
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - czego jej brakuje ???

Post »

A te pierwsze zdjęcie ??
mark8010
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 maja 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - czego jej brakuje ???

Post »

mark8010 pisze:Witam
Proszę o pomoc co się dzieje z tą borówką, maiłem 2 takie krzaczki i eksperymentalnie jeden ostro przyciąłem i problem pomału znika dodam że mam w sumie 10 krzaków i rosną w takiej samej ziemi i mają piękne przyrosty oraz powypuszczały po kilka nowych pędów. Borówki nawożone nawozem wieloskładnikowy według opisu producenta oraz podlewane siarczanem amonu 3 krotnie w tym sezonie . pH ziemi jest ok 4 . Borówki mają nawadnianie kroplowe więc chyba nie są przesuszone.Dodam jescze że niektóre liście są jeszcze bardziej żółte.
czekam na odp.
Obrazek

Proszę o pomoc jeszcze z tym objawem borówki
Obrazek
Obrazek
Witam . Problem rozwiazany ,żołte listki to brak żelaza który był u mnie zastosowalem oprysk Florovit żelazo + Superram jako zwilżacz i dla poprawy przyczepności lub zasolenie ziemi co przewaznie kończy sie obumarciem całkowitym borówki. Czerwone listki znikły po oprysku siarczanem potasu i magnezu + superram. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”