Odmiana pomidora polecana do uprawy w tunelu lub szklarni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

robert45 pisze:...A dlaczego przyrost jest niewielki,no cóż chyba są głodne.
W czasie nawadniania kropelkowego dodaję co 5 dni specjalny nawóz pod pomidory, więc nie mogą być "głodne". :cry:
To,że nie zawiązują owoców pomimo traktowania Betoxonem - jest naturalne.
Jaka jest temperatura w namiocie w dzień,pewnie ponad 40st.C.
I niestety nawet Betoxon nie pomoże...
Betoxon używam wieczorem gdy temperatura spada...
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2887
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Post »

Moje też nie zawiązują w nowych gronach tyle owoców co przedtem, ale w porzednich latach było tak samo, jest po prostu za goraco, a tunel na działce to nie profesjonalna uprawa, no i trzeba się z tym pogodzić :)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ale na 35 krzaków zapylałem dziś 6 kwiatów. U sąsiada jest 200% więcej. Folie mam spryskaną wapnem.
Pozdrawiam Andrzej.
benia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 maja 2006, o 19:54
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Erazmie, po co Ci tyle pomidorów? Kto je przeje? :lol: Mnie już zaczyna martwić klęska urodzaju. Co ja z tym zrobię?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

W tym roku pomidorów mam mało bo zmniejszyłem tunel. W poprzednich latach miałem po 50 szt. pomidorów + 20 papryk (teraz 17). ;:112 Żona je przerabia, a oprócz tego rodzina ...
A jak często podlewacie teraz pomidory przy tych upałach i jaka ilość wody pod krzak?
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A jak u innych pomidorki w tunelu. Też takie objawy? A jak Twoje Nemo?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

:)
Witam………………..
Chciałbym się również podzielić swoimi spostrzeżeniami:
po pierwsze…..pomidorki stale rosą….
po drugie co do podlewania………najpierw parę słów wyjaśnienia……pomidorki rosną sobie w pierścieniach, stosuje taką uproszczona metodę podlewania kropelkowego. Zauważyłem, że przy ostatnio panujących upałach musiałem podlewać przynajmniej co drugi lub trzeci dzionek, ziemia w pierścieniu miała widoczne znaki schnięcia nie było wilgoci. Nie sprawiało mi to trudności bo tunel mam blisko domu. Stosuje także pomiar temp wewnątrz tunelu i wewnątrz pierścienia. Zauważyłem, że w pierścieniu jest ona zawsze wyższa od temp. w tunelu stąd taka intensywność podlewania w sumie wychodzi to ilościowo około litra wody na pierścień co dwa lub trzy dni.
po trzecie co do podwiązywania zastosowałem paski wykonane z różnych kolorowych szmatek i na krzakach pomidorków zrobiło się kolorowo. Może to przypadek ale mam wrażenie, że tak kolorowa pstrokacizna przyciąga różne owady, może również i te które zapylają. Dzielę się spostrzeżeniem bo jak będzie to epokowe odkrycie stanę się hmm……..może sławnym……………….
po czwarte niedawno wojażowałem trochę po Hiszpanii, moja uwagę zwrócił sposób uprawy pomidorków na poletkach. Stosuje się tam taki szkielet w formie piramidy wykonany z palików (bambusa - chyba) o wysokości do około 1,5 m Czy ma to jakieś znaczenie czy po prostu taka moda. Jestem ciekaw czy ktoś potrafi to wytłumaczyć…..
po piąte jeszcze jedno pytanko kiedy powinno się odrywać czubek krzaka by dalej się nie rozwijał………. do tej pory obrywałem liście do wysokości pierwszej kiści owoców, moje krzaczki mają już prawie 1,5 m wysokości i klika pięter kwiatów…czy nie czas na pomoc w dojrzewaniu pomidorków……….

pozdrawiam :wink:

ps. chciałem wstwić szkic w formie obrazka ale nie bardzo wiem jak to zrobić
http://forumogrodnicze.info/up/markwal1.jpg [/img]

proszę trochę chęci do czytania instrukcji i się udało.... ;:11
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Co do piątego punktu. Tu znajdziesz odpowiedź na zadane pytania http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=363
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Erazm pisze:Od około 1 - 2 tygodni pomidory Red Chief F1 rosnące w tunelu foliowym wstrzymały wzrost (bardzo minimalny przyrost masy zielonej) i mimo zapylania kwiatów "Betoxonem" zawiązują minimalną ilość owoców.

Może przyczyną jest duża ilość pomidorów i to dość dużych na każdym krzaku? Kupię dziś jakiś lepszy nawóz do zasilania...
Ja dziś będę zrywał pierwsze dojrzałe pomidory. Do zerwania mam około 10 - 12 dojrzałych w pełni pomidorów. ;:113 A jak u Was?
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Do pomidorów kupiłem nawóz Uniwersol - 2 łyżki stołowe na 10 litrów wody. Co o nim myślicie?
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

:D
Witam……………..
Zastanawiam się czy powinienem brać udział w dyskusji ze swoim poziomem wiedzy na temat uprawy pomidorów……..wiem, że jestem w tych sprawach tabularaza, pomidorki uprawiam od trzech lat w tunelu zawsze plony wydawały mi się udane.
Stąd moje opinie nie są miarodajne poparte jedynie zdobytym doświadczeniem i tym co wyczytałem na forum.
Nie ukrywam, że z zainteresowaniem śledzę wszystkie opinie na forum i staram się je praktykować u siebie. Tak było z obecną metodą uprawy np. w pierścieniach, sposobami nawadniania, uproszczone nawadnianie kropelkowe i wiele innych praktycznych porad.
Co do nawożenia zastosowałem następującą metodę:
 przygotowując glebę do pierścieni wymieszałem ekstrakt torfowy z ziemią pozyskaną z cukrowni po płukaniu buraków i dodałem niewielkie ilości nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego do uprawy kwiatów i warzyw. Następnie na dno pierścienia dodałem obornika w ilości przykrywając dno pierścienia,
 w takie środowisko wsadziłem sadzonki i od tej pory raz na 10 dni zasilam je florowitem do gleby (taki brązowy płyn do nawożenia również kwiatów i warzyw w ilości wyczytanej z etykiety). Ponadto również raz na 10 dni stosuje oprysk rozcieńczonym mlekiem w stosunku 1:5 o tym sposobie zapobiegania chorobom wyczytałem na forum,
 przyrost krzaków wydaje mi się prawidłowy oceniam to po spostrzeżeniach w innych tunelach u znajomych, dolne liście zasłaniające kiście oberwałem, pomidorki są kształtne równe wielkością w kiściach, krzaki mają wysokość około 1,5
 niestety jeszcze nie są czerwone, może zbyt późno sadzone, ale jestem cierpliwy;
Proponowany przez mojego przedmówce nawóz.. hmm……może jest skuteczniejszy, zastanowię się nad jego kupnem.
Następnym razem postaram się zamieścić fotkę z tunelu.
Pisze o tym bo oczekuje opinii, porad kogoś bardziej doświadczonego ode mnie czy właściwe postępuję w mojej uprawie pomidorków…………………….

Pozdrawiam

ps. Dzięki za dotychczasowe rady.......... ;:213
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Każdy sposób, który przynosi efekty jak u Ciebie jest dobry. :wink:
markwal pisze:...Proponowany przez mojego przedmówce nawóz.. hmm……może jest skuteczniejszy, zastanowię się nad jego kupnem.
Następnym razem postaram się zamieścić fotkę z tunelu...
Ja ten nawóz kupiłem pierwszy raz. Polecił mi znajomy sprzedawca w związku z zatrzymaniem kwitnienia i wzrostu masy liściowej. Poinformuję o wynikach.
Czekam na fotki z tunelu markwal.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6980
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak tam Wasze pomidorki? Czy już zbieracie? Ja jestem już po pierwszym zbiorze pomidorków - 10 sztuk za pierwszym razem. ;:26 ;:194
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”