Borówka amerykańska - 11 cz.

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Te czerwonawe liście to wg. mnie brak potasu.
Od 9 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=uIS1msniTSM&t=732s
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

A z ekologicznymi opryskami daj sobie spokój szkoda kasy na te bzdety , chemia załatwia sprawę a te bio-eko to ściema na resorach .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
kanap
200p
200p
Posty: 350
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Polyversum WP też nic nie działa?
Volvosia
100p
100p
Posty: 195
Od: 3 kwie 2013, o 16:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna i okolice

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Pochwalę się moimi borówkami. W okolicach marca zostały pierwszy raz, od posadzenia, prześwietlone. Owoce są grube, przyrosty też. Zero oprysków i nawozów, jedynie na zimę podsypane igliwiem/ korą/ trocinami zależy co miałam.

Obrazek

Obrazek
Zbiór drugi, miseczka o pojemności 860 ml i nie wszystkie owoce zmieściły się.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Asia
roza12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 maja 2020, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

kanap pisze:Polyversum WP też nic nie działa?
Czy mam zastosować ten preparat pod moje borówki? Te czerwone liście później brązowieją i pojawia się biały nalot, więc może to choroba grzybowa.
kanap
200p
200p
Posty: 350
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nie wiem, może brak potasu albo jakiegoś innego minerału, pada sporo deszczów i minerały z gleby są wypłukiwane do warstw w których nie są dostępne dla rośliny. Ja poliversum nie stosowałem dlatego moje pytanie czy działa?
Nestorius
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2020, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nestorius, Chris,

Kilka możliwych przyczyn:

- zły odczyn gleby macierzystej,
- za dużo nawozu,
- za duży poziom wód gruntowych i zalanie korzeni,
- coś zjadło korzenie,
- ?

Ja bym wykopała, obejrzała korzenie i jeśli borówka jeszcze rokuje to przesadziłabym do czystego kwaśnego torfu do dużej donicy i tak zadołowała w ziemi. A w międzyczasie sprawdziłabym pH i poprawiłabym miejsce na borówki. One nie mogą rosnąć w trawie.

Powodzenia
Borówki zasadzone są w dołkach o średnicy ok. 40 cm i głębokości 30 cm. Tak jak pisałem, wsypałem ziemię do borówek plus do tego kwaśny substrat pod iglaki (wszystkie iglaki do których dawałem to coś rosną pięknie od 3 lat). Na to wszystko jeszcze szedł kwaśny torf (ostatnio zapomniałem o tym napisać). Zastanawiałem się czy coś ich nie podgryzło, ale jak pociągnąłem to wyszły nienaruszone korzenie. Nawóz dawałem w dawce o wiele mniejszej niż zalecana, rozsypując go wokół i delikatnie mieszając z ziemią, a następnie podlewając.
Jak mogę sprawdzić pH gleby?
Co do wody, to wody gruntowe raczej nie ma szans, żeby były w tym miejscu, bo rosną sobie na nasypie. No chyba, że mają za dużo wody z opadów.
Co do trawy, to koszę ją regularnie, ale jak widać rośnie w najlepsze. Planuję kupić agrowłókninę szerokości 80 cm i ułożyć wokół krzewów. Na to dam korę i zobaczymy. No chyba, że macie jeszcze jakieś pomysły?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1093
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jeśli gleba jest gliniasta stawiałbym na zatopienie (szybko schły, dużo opadów i stosunkowo płytko posadzone, standard to 2 sztychy 40-50cm)
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Nestorius pisze:
Nestorius, Chris,

Kilka możliwych przyczyn:

- zły odczyn gleby macierzystej,
- za dużo nawozu,
- za duży poziom wód gruntowych i zalanie korzeni,
- coś zjadło korzenie,
- ?

Ja bym wykopała, obejrzała korzenie i jeśli borówka jeszcze rokuje to przesadziłabym do czystego kwaśnego torfu do dużej donicy i tak zadołowała w ziemi. A w międzyczasie sprawdziłabym pH i poprawiłabym miejsce na borówki. One nie mogą rosnąć w trawie.

Powodzenia
Borówki zasadzone są w dołkach o średnicy ok. 40 cm i głębokości 30 cm. Tak jak pisałem, wsypałem ziemię do borówek plus do tego kwaśny substrat pod iglaki (wszystkie iglaki do których dawałem to coś rosną pięknie od 3 lat). Na to wszystko jeszcze szedł kwaśny torf (ostatnio zapomniałem o tym napisać). Zastanawiałem się czy coś ich nie podgryzło, ale jak pociągnąłem to wyszły nienaruszone korzenie. Nawóz dawałem w dawce o wiele mniejszej niż zalecana, rozsypując go wokół i delikatnie mieszając z ziemią, a następnie podlewając.
Jak mogę sprawdzić pH gleby?
Co do wody, to wody gruntowe raczej nie ma szans, żeby były w tym miejscu, bo rosną sobie na nasypie. No chyba, że mają za dużo wody z opadów.
Co do trawy, to koszę ją regularnie, ale jak widać rośnie w najlepsze. Planuję kupić agrowłókninę szerokości 80 cm i ułożyć wokół krzewów. Na to dam korę i zobaczymy. No chyba, że macie jeszcze jakieś pomysły?
Małe te dołki.
Jak ja kopałem dołki to średnica 80-100cm i głębokie na 50cm (kształk lejka). Dodatkowo wyścielałem boki folią. Jeśli nie masz folii i dołki są płytkie i małe i jeśli nie zakwaszałeś regularnie to pH szybko się wyrównało z okoliczną glebą.
Kup pHmetr albo płyn Heliga. Poczytaj posty wstecz.
kanap
200p
200p
Posty: 350
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Kurcze zrobiłem taki błąd, że dzisiaj rano podlałem każdą borówkę 2,5 litra roztworem z nawozem "Nawóz w Płynie Ekologiczny do Borówek 1L" (razem pod każdy krzak poszło 2,5l wody z kwaskiem cytynowym i 2,5l nawozu czyli 5l). Problem jest taki, że akurat teraz ma być trzy dni upałów po 27, 28 stopni i się obawiam żeby przypadkiem azot tam zawarty nie spalił mi krzaków? Gdyby nie było upałów to bym się nie martwił, ale są. Podlałem bo z tego co widziałem krzaki zaczęły żółknąc, nawet odmiana HANNAH's CHOICE która zwykle miała ciemno zielone liście zaczęła jaśnieć. Wszystko przez to że na początku czerwca podsypałem je ekologicznym nawozem chyba z kurzaka do borówek gdzie było napisane, że działa przez 3 miesiące i nie da się nim przenawozić. Z moich obserwacji to ten nawóz prawie w ogóle nie działa (mogłem zastosować jakiś porządny nawóz).
A może ktoś napisać jak w upały podlewać borówki? Codziennie po 5 litrów wody pod krzak? A może więcej? Może przykryte trociną borówki nie potrzebują codziennego podlewania, a może potrzebują jeszcze więcej wody aby trocina nasiąkła? U mnie warstwa trociny jest niewielka, większość się już prawie rozłożyła 1-2cm zostało.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

No ale wiesz że w sumie azot dajemy do końca czerwca?
Co do podlewania warto od czasu rozgarnąć trocinę i wsadzić palec w strefę korzeniową i poczujesz czy jest wilgotno czy nie.
3 dni upałów jak borówka jest okryta korą czy trociną to jest pikuś.
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

Jak uchronić borówkę przed ptakami ?
Macie swoje sprawdzone sposoby ?
kanap
200p
200p
Posty: 350
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 11 cz.

Post »

toolpusher pisze:No ale wiesz że w sumie azot dajemy do końca czerwca?
Co do podlewania warto od czasu rozgarnąć trocinę i wsadzić palec w strefę korzeniową i poczujesz czy jest wilgotno czy nie.
3 dni upałów jak borówka jest okryta korą czy trociną to jest pikuś.
"Płynny Nawóz Do Borówek ? Ekologiczny ? 1 l Target" na opakowaniu jest, że można stosować do października.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”