Kukurydza cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1442
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Asia nie wiem czy wystarczy 2, a co ci szkodzi posiać więcej, zrób je najwyżej krótsze.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Pelasia pisze::wit A wystarczą dwa rządki kukurydzy,żeby kukurydza ładnie rosła? :roll:
Asia
Z dwóch rządków można zebrać dorodne kolby kukurydzy.
Tomek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6257
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

:D Zelwi dziękuje...a przed posianiem moczycie nasiona kukurydzy?jak tak to ile czasu moczy sie ja?
Asia
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

kukurydze sadzi się co 20 cm w rzędzie, odstępy miedzy rzędami powinny być nie mniejsze niż 50 cm. Co do zagęszczenia to zgadzam się z tym całkowicie, muszą się roślinki zapylać. Na wrony proponuje włókninę. Jeżeli chcemy mieć kukurydze cały sezon to możemy posiać kilka gatunków o rożnym okresie dojrzewania, lub jeden w odstępach około 2 tyg. Pamiętajmy ze kukurydza jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, wystarczy spadek temperatury do około zera stopni przy gruncie i roślinka ginie. woda nie jest wrogiem kukurydzy jeżeli będziemy na niej oszczędzać to nasze kaczany nie będą wyglądać najlepiej. Aby uniknąć przykrych niespodzianek z przymrozkami proponuje wysiać pierwszy raz w połowie kwietnia. Okres dojrzewania dla rożnych gatunków wynosi od 80 do 110 dni. Zajmuje się kukurydza od 15 lat na skale przemysłowa, chętnie służę pomocą.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6257
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

:wit Mam nasiona kukurydzy karłowatej cukrowej.Oczywiście nie pamiętam nazwy,ale na opakowaniu jest napisane,że nadaje się do uprawy amatorskiej.Dlatego taką wybrałam.Jako ,że mam małą działkę i chcę mieć trochę też trawnika, pomyślałam ,że mogla bym posiać między kukurydzą ogórki.Uprawa współrzędna jedno drugiego nie wyklucza. Tylko czy ta moje kukurydza karłowata sprawdzi się przy ogórkach? Nie będa za niskie ,albo za gęste?
Majs cenne wskazówki dla amatorki.Dzięki ;:3
Asia
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

mam pytanie..
kupilam kukurydzę cukrową.. czy jak wsadzę ją w połowie maja.. do gruntu.. to bedzie dobry termin? wcześniej nie mogę.. na opakowaniu niby jest termin po 15 maja... i sianie 2-3 gniazdowo.. w rozstawie 50 na 30cm. oczywiście jak.. wyrosną.. to usunąć.. 2, jedno zostawić.. trochę mi szkoda.. jak wyrosną.. by je usuwać.. można je ew. przesadzić? trochę dalej?

Druga sprawa czy ją sie zaprawia, czy moczy w czymś... przed wsadzeniem, czy starczy wsadzić i podlać trochę?
Trzecie pytanie.. czy pomiędzy... kukurydzami... można posiać coś? np. kalarepę, itp.? :idea: Jeśli tak, to co:)
Pozdrawiam, Ania
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Pelasia - jeżeli masz na myśli uprawę ogórków przy podporach współrzędnie z kukurydzą w kierunku północ-południe, to myślę, że przy zachowaniu większych odległości (80 cm) możesz spóbować.

anae31 - na opakowaniu piszą żeby siać gniazdowo, bo nie wszystkie nasiona mogą wykiełkować i byłyby puste miejsca przy siewie pojedynczym. Ja oszczędzając nasiona siałem pojedynczo i potem żałowałem :(
O przesadzaniu nie ma mowy podobnie jak w przypadku ogórków.
Poleca się uprawę fasoli tycznej przy kukurydzy, gdzie kukurydza jest naturalną podporą. Plony kukurydzy jednak wtedy spadają.

Majs - czy na plantacjach przy siewie pojedynczym zaprawia się nasiona?
Tomek
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Używamy tylko ziaren zaprawionych, i tylko takie kupujemy. Co do sadzenia fasoli czy ogórków pomiędzy kukurydza to nigdy tego nie praktykowałem, z doświadczenia jednak wiem ze kukurydza obrośnięta inna roślinka (chwastem) daje dużo mniejsza kolbę i nie do końca wypełnianą ziarnem. Chyba bym był ostrożny z tymi ogórkami zwłaszcza przy kukurydzy karłowatej,może coś innego, co nie lubi się wspinać, albo odmianę kukurydzy wysokiej.Kolby w karłowatej będą wyrastać na wysokości okolo20-30 cm nad ziemia. Uczymy się cale życie możne jednak warto spróbować. Pamiętaj o pozostawieniu tylko jednej sadzonki, niektóre gatunki lobią z jednego ziarenka wypościć kilka łodyg które usuwamy pozostawiając ta najmocniejsza, no i ogórki będą miały tez więcej światła. Na tak małych uprawach stosowanie większych odstępów miedzy rzędami niż 50-75 cm, możne złe wpłynąć na zapylanie. Co do terminu sadzenia to można go przesunąć, przykrywając ziemie włóknina lub zwykła folia przyspieszy to zbiory o min 10 dni i dodatkowo uchroni przed ploniarka zbożowa. Roślinki odkrywamy jak urosną do wysokość około 15 cm. Nie wiem czemu moczycie te nasionka wystarczy wsadzić do ziemi i troszkę raz podlać efekt będzie taki sam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Planuję wysiać kukurydzę 'AMBROZJA F1' na przygotowanym poletku pod koniec kwietnia. Czy po usunięciu starych truskawek (koniec czerwca) mogę na ich miejsce wysiać/wysadzić jeszcze tą odmianę kukurydzy?
Tomek
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Nie wiele wiem o tym gatunku, a zwłaszcza po jakim czasie do wsadzenia osiąga dojrzałość Jak już wcześniej pisałem dla każdego gatunku kukurydzy ten czas jest inny. Możne znajdziesz takie informacje na opakowaniu. najlepiej jak kolby osiągają dojrzałość najpóźniej na koniec wrzenia. jeśli jest takowa wzmianka o czasie jaki jest jej potrzebny to super, jeśli nie to osobiście bym polecił na koniec czerwca odmiany takie Comanche-75 dni Northern Super Sweet, 85 dni lub Sun Sweet 90dni. Chyba ze posiejesz ja w donicach na początku czerwca i przesadzisz do gruntu po wykopaniu truskawek. przesadzamy razem z ziemia kukurydza niema dużego systemu korzeniowego staramy się go nie uszkodzić. I nie zapominamy , ze kukurydza lubi dobrze zjesc musimy ja zasilic nawozami dwukrotnie.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Z nawożeniem to racja. Wody chyba kukurydza aż tak bardzo nie potrzebuje.
Tomek
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Kukurydza potrzebuje wodę jak wszystkie roślinki, no nie tak dużo jak np truskawka, ale przesuszyć jej tez nie można, wszystko zależy od gleby. jeśli nie ma suszy to na glebach ciężkich podlewam ja raz na sezon czasami nawet rośnie bez dodatkowego nawadniania, na glebach lekkich a taka lubi kukurydza nawadniam 4-5 krotnie. Ważne jest aby nie zasuszyć kolb i dostarczyć odpowiednia ilość wody w momencie wzrostu kolb. Roślinki są leniwe, i jak maja zbyt dobre warunki to się nie spiesza z wydaniem owoców.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1670
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Na jaka wysokosc rosnie karlowa? Nigdy jeszcze jej nie mialam a jestem w trakcie rozplanowywania nasadzen i zastanawiam sie gdzie ja upchnac :D
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”