Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3397
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Podejrzewam że nie wszystka wsiana trawa wzeszła, , gdyż ,co by nie powiedzieć wrzesień nie jest najlepszą porą na zakładanie trawnika. Decyzję , czy dosiewać trawę podejmiesz wiosną, bo wtedy po zimie najlepiej ocenisz stan trawy po zimie, wsiewanie trawy jako uzupełnienie, jest normalną czynnością, pamiętać należy że nasiona trawy należy delikatnie przegrabić i udeptać, że trochę uszkodzisz, już rosnącą trawę, nie szkodzi, trawa się szybko regeneruje, nie śpiesz się z wiosennym dosiewaniem. Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
mrjablo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Tadeusz dziękuję za poradę -poczekam do wiosny. Pozdrawiam.
Nowicjusz
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Teraz zaopatrz się w woreczej tej samej mieszanki; albo na wiosnę kup inną i rozrzuć - choćby rzadko - na całą powierzchnię trawnika. Wszystko po to, by zachować jednolitość.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3036
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

dosiewac! dosiewać.... Obrazek
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Szanowni !

Mój problem to mech, ale nie tylko.
Trawnik ma 15 - 20 lat . Nawożony ,koszony, prawie zgodnie z zasadami.
Chciałbym go oczyścić. Grabienie , takie porządne , nie jest moją ulubioną czynnością.
W sklepach widziałem urządzenia zwane weltykulatorem - aeratorem. OK.

Tyle tylko, że te które są w moim zasięgu cenowym, zbudowane są z wałka na którym zamocowano prostopadle sprężyny 'od słoika wecka". Nazwałbym to ustrojstwo "mechanicznymi grabiami".
Mam wątpliwości , czy to jest stricte aerator.
Urządzenie oczyszcza trawnik. Zebrane resztki wrzuca do kosza.
Podpowiedzcie co sądzicie o tej maszynce ?
Czy coś takiego kupić?

Proszę o praktyczną poradę .

Pozdrawiam.

Khn.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8473
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Może tu znajdziesz odpowiedź Krzysztofie.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3397
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=

KRZYSZTOFIE- może podany post Ci coś podpowie. Co do sprężyn stosowanych do areacji, to one się szybko zużywają, ja na swoich 25 arach trawy ,zdołałem tylko dwa razy przeprowadzić areację, praca sprężyn w ziemi je szybko zużywa, tak samo, dotyczy to wałka z nożami do wertykulacji. Kupując jakikolwiek areator-wertykulator już dziś myśl o częściach które się szybko zużywają, raczej nie można kupić tylko same sprężyny, czy metalowe noże( cały wałek jest rozbieralny) , szukaj takiego urządzenia które ma w swojej ofercie chociaż całe wałki ze sprężynami, czy z nożami[ kosztuję one ok.50-70 zł ( same metalowe sprężyny,czy noże są jeszcze tańsze) ], bo to zawsze tańsze niż wyrzucenie sprzętu po zużyciu się noży ,czy sprężyn i kupno drugiego nowego urządzenia, a części metalowe ,naprawdę się szybko w stycznością z ziemią zużywają.

Ja mam urządzenie firmy FLORA -1300 ( przydałoby się mocniejszy silnik, ale mam mały agregat prądotwórczy), nawiązałem kontakt z tą firmą , mają w ofercie części zamienne w postaci całych wałków do areacji i wertykulacji.

Co do grabienia, to niestety, lepszy efekt daje praca bez kosza, i późniejsze grabienie, gdyż pracując z koszem ,do kosza nasypuje się niewiele , szybko się urządzenie zapycha i często trzeba się zatrzymywać by opróżnić zapełniony w 1/3 kosz, po prostu , z koszem dużo dłużej pracuje się i po co ziemię ( wrzuconą przez urządzenie) wywozić na śmietnik.

Ja, areację robię po ostatnim koszeniu trawy jesienią a wertykulację wiosną po pierwszym koszeniu trawy, natomiast trawnik zasilam nawozem skoro wiosny, gdy tylko zniknie śnieg i trawnik trochę podeschnie.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Witajcie !

Elzabetko, Tadeuszu !

Bardzo dziękuje za informacje. Okazały się one naprawdę pomocne.
Od roku, dwóch, chciałem kupić takie ustrojstwo, ale nie wiedziałem, jakimi kryteriami się kierować przy zakupie.
Jak już pisałem, sprzedawcy to kiepskie źródło informacji. Ba, nawet kierownik firmy ogrodniczej wykonujący usługi u sąsiada niewiele pomógł.

Dzięki. Pozdrawiam.

Khn.
toskan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 lut 2009, o 19:25
Lokalizacja: OKOLICE KALISZA

Trawnik na trawniku

Post »

BARDZO PROSZĘ O POMOC.MAM TRAWNIK I JESTEM Z NIEGO BARDZO NIEZADOWOLONY JEST STRASZNIE BRZYDKI .UDAŁO MI SIĘ DOSTAĆ WYWROTKĘ ZIEMI.CZY BEZ PRZESZKÓD MOGĘ TĘ ZIEMIE ROZPLANOWAĆ I POSIAĆ NOWY TRAWNIK? :( [/b]
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3565
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

1. Witaj
2. Wyłącz Caps Lock i nie krzycz.
3. Napisz, co jest Twojemu trawnikowi- jeśli to wina złej pielęgnacji czy lichej gleby pod nim to wywrotka ziemi (jakiej?) wiele nie pomoże
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3397
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

CZY BEZ PRZESZKÓD MOGĘ TĘ ZIEMIE ROZPLANOWAĆ I POSIAĆ NOWY TRAWNIK?
Oczywiście że możesz, sama traw nie jest żadną przeszkodą w posianiu nowej trawy na nawiezionej ziemi. Pytanie, tylko czy dotychczasowe podłoże, na którym" STRASZNIE BRZYDKa " trawa rosła , nie będzie wpływać negatywnie na trawę którą posiejesz. Poczytaj na Tym Forum ,dużo tu napisano artykułów o trawnikach, może coś Ci się przyda, z tej zgromadzonej wiedzy.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6516
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
gardenia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 mar 2009, o 08:45
Lokalizacja: olsztyn
Kontakt:

Post »

pracowała kiedyś w firmie, która zakładała trawnik z przeoranym perzu, którzy właściciel uważał za trawnik. 15cm czarnoziemu, ładnie, gładko. po zimie (trawnik był "zakładany" pod koniec sierpnia) całość wyglądała jak przed ruszaniem czegokolwiek

nie wiem czym według Ciebie jest "nieładny" trawnik. jeśli problem jest w tym że są górki i dołki czy że trawa wzeszła nierówno - nie ma problemu, wrzucaj czarnoziem i z głowy. jeśli z kolei masz tam jakiekolwiek chwasty to proponuję roundup, dwa tygodnie przerwy, roundup, znów dwa tygodnie, przekopania trawnika z zebraniem wszystkich korzeni i suchych chwastów i dopiero czarnoziem, nawożenie itd


powodzenia!
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”