Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
KrystianPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Variegatum to chyba z jasnymi brzegami. :)
Z tego co piszesz to jednak ściemnia sklep, podając nazwę Variegatum do zielistki z drugiej fotki z jasnym paskiem na środku liści.
Napisz mi proszę czy zielistka Vittatum (jasny pasek na środku listków) ma dokładnie ten sam odcień zieleni co zielistka Variegatum (z pasami na krawędziach listków)?
Bo wyczytałem że odmiana Vittatum ma kolor listków szarozielony. Czy to prawda? Masz dwie więc bez problemu na żywo je możesz porównać. Planuję kupić czy jakoś zdobyć choć na razie nie mam skąd zielistkę z jasnym paskiem na środku tylko jeśli to prawda, że Vittatum ma szarozielone a nie zielone liście to kiepsko.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie będę ekspercić, bo niedawno sama nie widziałam między nimi róznicy ale jeśli chodzi o tą szarą zieleń to nie wiem jaki to jest kolor. Może jestem daltonistką ale dla mnie dalej jest to zwykły zielony, ciut przesiany.

Tak sobie myślę, że mętlik w nazwach może wychodzić stąd, że ogolnie varieagtowymi nazywa się rośliny z białym, a one są w jednym typie też różne nieraz.
KrystianPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 sty 2021, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzięki zawsze to jakaś wskazówka. :wink: Chyba muszę kupić gdzieś taką roślinkę, ale osobiście aby mieć pewność że otrzymam to czego szukam (zielone liście i biały pasek na środku). :D
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 271
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Brzegi liści mojej zielistki zrobiły się ciemnobrązowe i suche. Końce liści są suche od zbyt suchego powietrza, na co nie mam wpływu, gdyż zielistka rośnie w u mnie pracy. Czy przyczyną ciemnych brzegów liści jest suche powietrze? Czy jest to choroba grzybowa, poparzenie słoneczne? Czy może zaistniała jeszcze inna przyczyna?
Roślina stoi na parapecie zachodnim, podłoże przepuszczalne z rozluźniaczami (perlit, wermikulit i żwirek), drenaż jest, osłonki brak, podlewana, gdy przeschnie podłoże. Szkodników nie widać.

Obrazek
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Od słońca to raczej to nie jest. Wygląda bardziej na przelanie. Czy nic się nie dzieje w korzeniach?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 271
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Do korzeni ostatnio jej nie patrzyłam. Zawsze podlewam, gdy ziemia jest całkiem sucha, więc raczej nie była przelana.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Takie końcówki oprócz suchego powietrza, mogą wskazywać na niedobory składników odżywczych albo niewłaściwe pH podłoża, które też może wpływać na to, że roślina głoduje.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 271
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zielistka otrzymywała nawóz mineralny raz w miesiącu przez całą jesień i zimę. Przesadzałam ją w czerwcu, więc niedługo czeka mnie wymiana podłoża. Jest możliwe, że pH podłoża ostatnio się zmieniło, gdyż woda jest u nas średnio twarda.
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18944
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

No to masz odpowiedź. Woda do podlewania powinna być miękka, inaczej to z czasem wpływa na pH podłoża i w skrajnych sytuacjach roślina może przestawać pobierać składniki odżywcze, a wcześniej mogą się pojawiać takie brązowe zmiany na liściach.
Spróbuj filtrować wodę, na początek możesz spróbować z takim zwykłym filtrem jak do dzbanka, potem jeszcze ją przygotowywać. Powinno to nieco zmiękczyć wodę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Chibi pisze:Myślicie że mogę już spróbować ukorzenić rozmnozki mojej zielistki ocean?
Chibi ja rozmnażałam nawet ciut mniejsze bo byłam strasznie niecierpliwa :).
Po prostu delikatnie je oderwałam i włożyłam do szklanki z wodą i na parapet - nie do bezpośredniego słońca ale żeby miało bardzo jasno. Po jakichś 2 tygodniach były już korzonki i potem cyk do doniczki.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mnie tym rozmnażaniem to dobijacie. Mam zielistki od kilku lat i jeszcze się nie zdarzyło żeby mi puściła cokolwiek. Nadal czekam i nic. Gdzie u kogo nie spojrzę tam odrosty.
kontra
200p
200p
Posty: 411
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Kupiłam niedawno zielistkę Bonnie, ma pNiestety nowe liście wypuszcza proste i wąskie - dlaczego?
hekki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 cze 2021, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zielistka (Chlorophytum) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Hej!

Przyszłam się pochwalić swoją zielistką.

Dostałam ją od mamy jakoś na początku maja. Była trochę zmaltretowana, bo i mama średnio o nią dbała, i przewóz oraz stanie w nagrzanym samochodzie przez kilka godzin... Ale się udało. Od kiedy stoi u mnie, rośnie coraz ładniej, udało mi się ją także rozmnożyć i mam teraz dwie. Co więcej, rozmnożyłam ją jakoś w połowie maja, a teraz obie zbierają się do kwitnięcia :D

To moja pierwsza zielistka w życiu i jestem mega ciekawa, jak to z nią dalej będzie :D

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”