Storczyki Agnieszki

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11980
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

Baryczka pisze:Co się dzieje? Co druga osoba na forum narzeka na jakieś choróbska na storczykach. Niby mamy w domach ciepło i sucho, a plamy się szerzą. W zeszłym roku tego nie było aż tak widać!
Agnieszko, dobrze, że ten liść wycięłaś, obserwuj roślinkę. Jeśli nie możesz nabyć żadnej chemii to podlewaj go wodą z kilkoma kroplami soku z grejpfruta. W końcu Biosept jest wyciągiem z nasion i miąższu tego owocu.
Tak jak wyżej pisałam, te choroby pewnie są od tego hodowania ogromnych ilości storczyków, pędzenia nawozami itp. Potem jeszcze muszą znosić złe warunki w sklepach... Czasami plamy wychodzą np. od złego nawożenia czy wody, a po zmianie tych rzeczy na lepsze mogą zniknąć. Poważniejszym chorobom często towarzyszą deformacje kwiatów i liści. A gnicie jest np. jak woda wejdzie między liście.
Joane
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 27 paź 2009, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

Agnieszko jak tam chorutkie się mają :?:
A pączusie pewnie już w pełni rozkwitły. Czekam na fotki. ;:65 ;:65 ;:65
Awatar użytkownika
aogyy
100p
100p
Posty: 104
Od: 30 wrz 2009, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa-Bray/Irlandia

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

Przykro mi Joane ale pączki jakby stanęły w miejscu, zaczynam się bać, że w ogóle odpadną, tak mało teraz słonka, a ostatnio można powiedzieć, że prawie wcale :(

Co do choruszków - na razie nie chcę zapeszyć, nie widzę nowych plam.
No poczekamy, zobaczymy :)
Pozdrawiam Agnieszka
Moje storczyki
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

Przykre i smutne, że pojawiło Ci się na storczykach jakieś choróbsko, ale może po obcięciu listków już się nie rozszerzy? Życzę Ci aby choróbsko się zatrzymało. Pięknie zapowiadają się kwiatki w pączusiach. Pewnie już lada dzień się rozwiną.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

Dusia- zapewne Masz rację. Moje oncidium z Lidla, jak przyniosłam do domu, wszystkie liście miały plamki brązowe i coraz więcej się ich pojawiało. Obcinałam stare liście sukcesywnie, jak młode rosły. I tak po wycięciu wszystkich "sklepowych" liści , młode byly już zdrowe. Raz latem zapobiegawco spryskalam środkiem grzybobójczym i tyle. Do dziś dnia nie ma kropek na liściach ;)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11980
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

justus27 pisze:Dusia- zapewne Masz rację. Moje oncidium z Lidla, jak przyniosłam do domu, wszystkie liście miały plamki brązowe i coraz więcej się ich pojawiało. Obcinałam stare liście sukcesywnie, jak młode rosły. I tak po wycięciu wszystkich "sklepowych" liści , młode byly już zdrowe. Raz latem zapobiegawco spryskalam środkiem grzybobójczym i tyle. Do dziś dnia nie ma kropek na liściach ;)

Ja miałam gdzieś rok temu kłopot z plamami na liściach Phal., ale po zmianie nawozu przestały się pojawiać i jak na razie mam spokój. Tylko 1 co jakiś czas dostaje plamek, wczoraj obcięłam mu 1 liść, podlewam go wodą z bioseptem. Bardzo bym chciała, żeby przeżył. Trzymam go cały czas z daleka od innych, bo nie wiadomo, co to jest. Ale myślę, że też coś od nawozu lub wody, może nadmiar czegoś, bo ja wlewam nawozu ile się wleje i może za którymś razem było trochę więcej niż trzeba.

A z tymi storczykami kupnymi to różnie jest, bo w takich wielkich hodowlach to wystarczy, że 1 jest chory i się szybko może przenieść na inne. Tym, co hodują, zależy tylko, żeby sprzedać, nie obchodzi ich, że roślina może wkrótce uschnąć.
Awatar użytkownika
aogyy
100p
100p
Posty: 104
Od: 30 wrz 2009, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa-Bray/Irlandia

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

No i niestety, nie będę się mogła pochwalić rozwiniętymi pączkami chyba, że rozwiną się w .... wazonie :( Dziś rano :( przy kąpieli właśnie u tego Phal najpierw odpadł jeden liść, a potem sercowy (po prostu został mi w rękach). Szczerze mówiąc juz nie mam siły, co rusz pojawia się coś nowego. Tym razem jednak stan korzonków jest także fatalny, po obcięciu zostały mu dokładnie 3 w stanie powiedzmy zadowalającym. Moczyłam je przez 30 min w topsinie i teraz zostawiłam do przeschniecia. Modlę się tylko, by ostatni listek, który mu pozostał także nie odpadł ;:151
Niestety nie mogę załączyć teraz żadnych zdjęć ponieważ aparat będę miała dopiero po weekendzie.
W sumie bilans strat po ostatnich przejściach u moich storczyków jest taki, że: dwa nie mają stożka wzrostu, 2 - u których plamy były najgorsze, obcięłam listki tak, że każdy z nich ma po jednym (mam nadzieję zdrowym listku) no i w sumie u kolejnych 5 obcięłam albo cały listek, albo jakąś część zaatakowaną plamami. Dziś także wszystkim moim Phal przemyłam listki wodą z dodatkiem Topsinu, bez względu na to, czy miały plamy, czy nie. Mam nadzieję, że to nie zaszkodzi.
Teraz myślę o reanimacji dzisiejszego biedaczka. Będę go reanimowała w spagnum, bo juz raz mi sie udało wyprowadzić na prostą sklepowego topielaca a nie mam jakoś przekonania do reanimacji w keramzycie bo niestety wtedy mi się nie udało i straciłam śliczną miniaturkę. I co dalej? ;:223
Pozdrawiam Agnieszka
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11980
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

A jemu od czego odpadł liść? Od plam czy od zwykłego gnicia?
Jak od zwykłego gnicia, posyp ugnite miejsce węglem, trzymaj storczyka normalnie w doniczce (możesz przykryć folią) i czekaj. Może puści keiki, ale jeśli jest z nim bardzo źle, to nie. A ty swoje storczyki pryskasz? Jak tak, to jest bardzo prawdopodobne, że od tego ci ugnił. Wystarczy, że trochę wody się dostanie między liście i nie wyschnie, to zaczyna gnić.
Awatar użytkownika
aogyy
100p
100p
Posty: 104
Od: 30 wrz 2009, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa-Bray/Irlandia

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

Dusiu i to jest dobre pytanie? :idea: Swoich storczyków nie pryskam, tylko raz na jakiś czas czyszczę listki. Ten akurat nie miał żadnych plam, na końcu liścia sercowego, w miejscu gdzie odpadł od trzonu jest po prostu jaśniejszy, a drugi liść, ten starszy był w dobrym stanie i to mnie najbardziej zastanawia.
Jedyne co mogę jeszcze dodać to to, że jest to storczyk po przejściach ponieważ mój pies dwa razy zrzucił mi go z parapetu i to tak, że musiałam go całego od nowa umieszczać w doniczce.
Pozdrawiam Agnieszka
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11980
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

A jaki kolor miał liść sercowy? Mi jeden miniaturek zrzucił liść sercowy po tym jak dostał żółtych plam, ale na tym jednym listku się skończyło i żyje do tej pory, puścił nowe liście. Nie wiem, czemu twój zrzucił, może woda się dostała w jakiś inny sposób. Tak sam z siebie to raczej nie powinien zrzucić.

A jak tam te z plamami?
Awatar użytkownika
aogyy
100p
100p
Posty: 104
Od: 30 wrz 2009, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa-Bray/Irlandia

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

Dusiu, dzięki za troskę. Liść sercowy był borodowy, jeszcze dośc mały, ale pozostałe liście też miały zabarwienie bordowe od sposu, nie miał plam.

A te z plamami na razie się trzymają, nie ma następnych plam u tych najbardziej pokrzywdzonych, choć dziś obcięłam po jednym listku u dwóch kolejnych, chociaż te plamki nie były podobne do poprzednich.
Wstawię zdjęcia w poniedziałek.
Pozdrawiam Agnieszka
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11980
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

Może im przejdzie... Nie wiadomo, czy to były plamy z choroby czy z powodu braku/nadmiaru czegoś. Ale używaj bioseptu/citroseptu, tylko nie przesadzaj z ilością kropelek, żeby ich nie popaliło.
Awatar użytkownika
aogyy
100p
100p
Posty: 104
Od: 30 wrz 2009, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa-Bray/Irlandia

Re: Storczyki Agnieszki

Post »

I znów witam wszystkich bardzo serdecznie :wit chwilkę mnie nie było, ale też nic ciekawego się u mnie nie działo. Vanda i Cambria przekwitły, ale za to kilka dni temu rozkwitło dendrobium nobile. Co prawda będzie miało tylko 6 kwiatuszków, ale są też i keiki:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Agnieszka
Moje storczyki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”