Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Zablokowany
Dumel
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 23 lut 2015, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Witam.. czy można już ciąć czereśnie,śliwy posadzone na jesień.. ?
Awatar użytkownika
Mrau
50p
50p
Posty: 95
Od: 6 lip 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Dziękuję bardzo Erneście!
Będziemy w takim razie próbować zastosować Twoje rady, najpierw oczywiście obejrzymy te newralgiczne miejsca.
Co do sprzętu - mamy drabinę, ale w sumie nie wiem czy wystarczy taka, bo ciężko mi ocenić wysokość tych drzew ..
Drabina jest rozkładana, z podporą ma wysokość 4m, rozłożona na długość 6m, + prawie 2 metrowy chłop to nam daje ok 8m zasięgu.
Ewentualnie Połówek wlezie na drzewo jak będzie trzeba :) tym starszym grubszym to chyba nie zaszkodzi?

Powiększyłam miejsce w żółtym kółku pierwszej jabłonki, nie wiem czy to coś pomoże w ocenie:

Obrazek

Co do czopu na "gniazdowym" drzewku - rozumiem, że trzeba by go wyciąć i zabezpieczyć jeśli się da?
Nie bardzo wiem jak ocenić jego stan, będziemy może w weekend próbować zrobić więcej fotek + może te łatwiejsze cięcia.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc!

W ramach uzupełnienia danych wklejam powiększenie "gniazda" z października - widać jak było obsypane owocami :) niestety drobnymi bardzo.

Obrazek
stern
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 paź 2014, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Zwracam się z gorącą prośbą do Ernesta oraz pozostałych forumowiczów o podpowiedzi odnośnie przycięcia moich drzew w sadzie. Od paru lat drzewa nie były przycinane i wygląda to masakrycznie. Nigdy nie były bielone. W ubiegłym tygodniu udało mi się wybielić 60% w następnym tygodniu planuje skończyć bielenie i zabrać się za przycinanie stąd szukam pomocy na forum. Jeśli macie jakieś inne wskazówki odnośnie drzew w moim sadzie jestem za nie wdzięczny.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Pokarzę tą moją masakryczną konferencję, zrobiłam zdjęcia akurat bo wycinałam czopy które uzbierały się przez kilka lat (z braku porządnego sprzętu, teraz starałam się ciąć na gładko). "Grill" będzie wyburzany za ok tydzień, to będę mogła jeszcze poprawić, bo ciężkie dojście).

Obrazek Obrazek
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Proszę o porady jak poprzycinać i ewentualnie co jeszcze zrobić z moimi drzewkami:
1. Zielona oliwka
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


2. wegierka
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


3. renkloda
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



4. kortland
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



5. konferencja
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


6. czeresnia
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ewat
50p
50p
Posty: 77
Od: 26 paź 2008, o 20:49

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Witam
Ja również proszę o poradę. Obrazek Obrazek
Poobcinałem wszystkie drzewka zostały tylko dwie grusze, nie wiem czy wierzchołki winne być obcięte, jak również gałęzie boczne. Grusze nie owocują od kilku lat. Bardzo proszę o wskazanie które gałązki jeszcze obciąć. Za pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Mrau: Nic więcej nie zobaczę po tym zdjęciu. Jak będziecie na drzewie to zdrapać kawałek kory - jeśli żywe to ciąć tak jak zaznaczyłem, a jak martwe to poniżej. Ten czop będzie do usunięcia i teraz kwestia co jest pod nim. Od tego będzie zalezeć rodzaj zabezpieczenia.
Ginka: Drzewko jest teraz dość luźne i dobrze. Pozostawiałaś jednak dużo miejsc, z których bedą rosnąć wilki. Trzeba będzie tego pilnować.

Do reszty: Moi forumkowie; ja też mam życie prywatne. ;:160
Postaram się udzielić ogólnych porad. Starajcie się jednak wyciągać wnioski na podstawie poprzednich zaleceń, a pytać konkretnie o drzewo, jeśli macie z nim szczególny problem i nie wiecie jak się za to wziąć, albo posiadacie jakiś wartościowy, stary okaz, o który bardzo się boicie. ;:108 Większość wystawionych do analizy drzew wymaga albo typowego formowania: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=83816 albo prześwietlania: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 34&t=73746 .
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Rozumiem brak czasu. Proszę więc zamiast "instrukcji obrazkowej" o kilka wskazówek słownych do każdego drzewka. Wydaje mi się, że większość moich drzewek trzeba lekko poskracać gałęzie główne i prześwietlić. Czy któreś z nich radykalnie źle są prowadzone?
Głównie zastanawiam się czy jabłoń "zielona oliwka" nie jest z gęsta i nie powinienem kilku konarów wyciąć a resztę oczywiście formować naciągając w dół.
Dzięki za każdą wskazówkę nawet w kilku słowach!
Dumel
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 23 lut 2015, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Mam pytanie dotyczące uszkodzonej gałązki.. kupiłem sadzonkę czereśni i jedna z gałązek była uszkodzona i oderwana.. tzn zostało 10cm ale od samego przewodnika jest tak jakby rozerwana na pół i została górna część.. nie jest to świeże bo drzewka sadziłem na jesień.. niby to zabezpieczyłem pastą ale myślę że powinienem to wyciąć tylko czy mogę ciąć przy samym przewodniku..?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

O tych miejscach z których będą wybijać wilki to wiem, ale nie dałam rady wypielęgnować wszystkiego za jednym zamachem (dodatkowo zapomniałam o przycięciu krzyżujących się gałązek u węgierki, bo się już ściemniało), jak wyburzymy grilla to poprawię te pojedyncze miejsca :).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Dumel: Ciąć przy samym przewodniku z zabezpieczeniem rany w obawie przez rakiem bakteryjnym.
Boru: Dobrze, po kolei;
"zielona oliwka" - nie znam takiej odmiany. Może 'Oliwka Żółta'. W każdym razie jest to dobra korona przewodnikowa. Widzę do usunięcia ze trzy drobne pędy konkurencyjne dla przewodnika.
Węgierka - ładnie, ale szkoda, że zawczasu nie wyciąłeś tego silnego (teraz odgiętego pędu) w połowie wysokości.
Renkloda? Wszystko w miarę ok. Praca z odciągami owocuje.
Cortland na tą chwilę ładnie. Jeśli w przyszłości wyższe partie zacienią niższe, to usuń niższe bądź prześwietl te wyższe, aby dać dostęp światłą.
Konferencja: a co to korona typu "Hytec"? ;:173 Ten przewodnik coś tak poszedł.. Ale to nic, poradzi sobie i tak.
U czereśni trochę za słabo odgiąłeś konary, ale nic poważnego się nie dzieje.
Ogólnie dobrze prowadzone drzewa.

U sterna natomiast typowe cięcia prześwietlające. Bez szczególnych urozmaiceń.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 446
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Nigdy nie radziłem się żadnego specjalisty co do cięcia drzewek owocowych tj. jabłonie czy grusze. Tutaj mam jabłoń. Nie wiem czy coś da się z tego wywnioskować ale może ktoś da radę. Chodzi mi o przycinanie głównie. Co wyciąć? Oczywiście wilki co rok wycinam. Strasznie dużo ich rośnie co roku. Czy to tak ma być?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e25 ... 074b0.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c88 ... 4fb10.html

Jeżeli już tutaj się pytam to nie będę 2 razy pisał tych postów. Chodzi mi o właściwy oprysk do tego drzewka. Jabłka wcześnie spadają, przeważnie robaczywe, niedojrzałe. Na liściach często są pajęczyny z larwami. Polecacie jakiś środek(ki) na takie coś?
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie [cz.II]

Post »

Konary szkieletowe są za gęsto. Wytnij ze trzy w całości. Jeśli jabłka opadają to pewnie cecha odmianowa. Nic nie zrobisz.
Jabłka robaczywe? Dużo zabawy z identyfikacją szkodnika i okresu żeru. Można założyć pułapki feromonowe, a potem diagnozować szkodnika, ale gra nie warta świeczki wg mnie.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”