Kukurydza cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Czas już przystąpić do siewu kukurydzy do gruntu. Ziemia się ładnie nagrzała i przymrozki na razie nie występują.
Tak myślałem o tym siewie po dwa ziarna, ale wpadłem na coś lepszego. Jeżeli chcę mieć 20 roślin kukurydzy, to musiałbym wysiać 40 nasion. Po co marnować tyle, jak można wysiać po jednym nasionku do gruntu a dodatkowo do 5 doniczek wysiać też po jednym nasionku. Jak wszystko nie wzejdzie, to uzupełni się braki roślinkami z doniczek :)
Tomek
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

kukurydza w miarę szybko wschodzi, więc jak teraz się wysiewa, to za dwa tygodnie można jescze dosiać
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Tylko jak dosieję później, to nie będzie problemu z zapylaniem?
Tomek
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2977
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

zelwi pisze:Czas już przystąpić do siewu kukurydzy do gruntu. Ziemia się ładnie nagrzała i przymrozki na razie nie występują.
Tak myślałem o tym siewie po dwa ziarna, ale wpadłem na coś lepszego. Jeżeli chcę mieć 20 roślin kukurydzy, to musiałbym wysiać 40 nasion. Po co marnować tyle, jak można wysiać po jednym nasionku do gruntu a dodatkowo do 5 doniczek wysiać też po jednym nasionku. Jak wszystko nie wzejdzie, to uzupełni się braki roślinkami z doniczek :)
Ja zawsze mam 2 roślinki w jednym miejscu i nie usuwam tylko tak rosną bliźniaczo. ;:65
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Rano wysiałem kukurydzę 'Ambrozja'. Robiłem dołki czubkiem łopatki, bo jak palcem to się ziemia obsypywała do środka. Są umieszczone na głębokości 4 cm. Rozstawa 25x50 cm. Wyszły cztery rzędy po 6 roślin :)
Tomek
Parapetka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 kwie 2011, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Ktoś tam pytał i nie uzyskał odpowiedzi - czy można pomóc roślinie w zapylaniu? Pędzelkiem albo coś? Jak to zrobić?
Nie posiadam ogródka, strasznie mi się za nim tęskni, wysiałam sobie więc kilka ziaren w takie duże skrzynie na balkonie, przykryte folią malarską wyrosły na ok 3-4 cm, wzeszło 10 sztuk - czy coś z tego będzie? ;) Balkon północny wschód zresztą, więc słońce dochodzi do godz. 11 i potem ciutkę przed zachodem...
Ale nie załamujcie mnie od razu, tylko podpowiedzcie, może akurat :) Jest jeszcze tam groch i trzy kiełki ogórka ;)
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

zelwi pisze:Rano wysiałem kukurydzę 'Ambrozja'. Robiłem dołki czubkiem łopatki, bo jak palcem to się ziemia obsypywała do środka. Są umieszczone na głębokości 4 cm. Rozstawa 25x50 cm. Wyszły cztery rzędy po 6 roślin :)
coś ostatnio ta odmian popularna się zrobiła :) , w Internecie za wiele o niej nie ma, ja wczoraj wysiałem koło 20 sztuk
geeeg
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 9 kwie 2011, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

kukurydza jest rośliną dnia długiego nie ma sensu wysiewanie jej wczesniej ale to tez zalezy od odmiany
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Zaopatrzyłem się w następną odmianę kukurydzy 'Comanche'. Trochę kosztowała, ale jest bardzo wczesna, na opakowaniu pisze, że w sprzyjających warunkach wytwarza kolby po 70-75 dniach od wzejścia.

Obrazek

Jak wykopię truskawki wsadzę tam rozsadę 'Comanche' i zdąży do końca września wydać owoce. Czytałem, że kukurydzę można wysiewać najpóźniej w pierwszych dniach czerwca.
W przyszłym roku zrobię chyba tak, że najpierw wysadzę wcześnie rozsadę 'Comanche', potem albo równolegle posieję 'Amrozję' a później znowu wysadzę albo posieję 'Comanche', zależnie od wolnego miejsca.

P.S. Właśnie zauważyłem, czytając pierwszy post w tym temacie, że nieświadomie kupiłem nową odmianę kukurydzy dokładnie trzy lata po kupieniu 'Candle' ;). A byłem w sklepie tylko po nasiona kawona. Jakoś ta data na mnie zadziałała, że w moje oczy przykuła jak magnes kukurydza :lol:
Tomek
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Próbowaliście uprawiać kukurydzę cukrową z własnych nasion?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2977
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Piaty rok posiałam tę samą kukurydzę, której pochodzenie to kolba nieznanej odmiany otrzymana od siostry - w kolejnych latach siałam już z własnej kolby.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

No to pierwsze dwa wysiewy w ziemi :D (40 ha) jeszcze 80, i czekamy do sierpnia na zbiory. Co do zapylania się roślinek-wysiewam zawsze jednorazowo 3 gatunki o rożnym terminie dojrzewania, w miejscu gdzie graniczą ze sobą różnica w wysokości roślinek , wielkości ziarniaków widoczna jest gołym okiem. Sąsiedztwo pastewnej, odradzam jeśli sami chcemy jeść ta kukurydze, no chyba ze ktoś lubi smak maki ziemniaczanej. Ja w takich przypadkach nie zbieram przynajmniej 6 pierwszych rzędów.
brak polskich znaków
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1779
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kukurydza cukrowa

Post »

Wsiałeś 40 hektarów kukurydzy cukrowej?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”