Obrzeża ogrodowe - formy rollborderów,opisy wykonania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Jacek-J129
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 21 kwie 2014, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Smoszew Wielkopolska

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Byłem dziś pytać o cenę kostki. Ta 6 cm bo innej nie mieli kosztuje 30 zł za metr kwadratowy :).
Głowa pełna pomysłów . . .
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Tanie kostki nie nadają się do ubijania zagęszczarką, a jak już to małą i na gumowej stopie. A nie nadają się bo są słabe i pękają, mało kruszywa, dużo piachu. A obrzeża się stosuje, nie wyobrażam sobie swojego chodnika bez obrzeża, gdy kostka wystaje na 3 cm, przecież to wszystko się rozleci po 2 latach. właśnie obrzeże mocowane na chudy beton daje stabilność. Ale to wszystko zależy od miejsca, luźne ścieżki można zrobić bez ale u mnie musi być obrzeże. Swoją drogą sąsiad robił samodzielnie kostki i po ok. 20 latach wyglądają dobrze, nie wiem jak on to robił bo już nie żyje ale też w foremkach. Tylko źle zrobili podbudowę i się rozłazi wszystko ale kostka do chodzenia daje radę, przez wiele lat wyglądała nieźle.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Co ma cena do jakości? wystarczy kupić zeszłoroczny sort jak komuś mało potrzeba, a wtedy cena jest niska. Trzeba wiedzieć gdzie szukać.
mlodzieniec pisze:A obrzeża się stosuje, nie wyobrażam sobie swojego chodnika bez obrzeża, gdy kostka wystaje na 3 cm, przecież to wszystko się rozleci po 2 latach.

Tak stosuje się, tylko ludzie pakują się w niepotrzebne koszta jak nie mają pojęcia jak to zabezpieczyć. Co za "fachowiec" układa kostkę 3cm nad gruntem? bądźmy poważni.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Owszem, można robic bez obrzeża ale trzeba i tak dać beton pod spód żeby kostki były związane. A kostka jest wyżej bo obok jest podjazd wysypany żwirem i to wyniesienie zapobiega przesypywaniu żwiru na kostkę.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Widzisz, betonu już się nie daje pod kostkę, to stara technologia. Teraz dajesz wysiewkę która po kontakcie z wodą i po ubiciu robi się twardsza niż beton. Betonem zabezpieczasz tylko boki.
mlodzieniec pisze:A kostka jest wyżej bo obok jest podjazd wysypany żwirem i to wyniesienie zapobiega przesypywaniu żwiru na kostkę.
Przy żwirze układa się inaczej kostkę, ale to zależy od inwestora. Przy normalnym położeniu kostki wystarczy dać żwir 0,5cm poniżej kostki i nic się nie przemieszcza, reszta to "niechlujstwo" właściciela
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Pisząc o betonie miałem na myśli brzegowe kostki, inne wiem że podsypuje się wysiewką. A kostke mam tak wyniesioną, bo tak chciałem. Poza tym teren ma spadek w dół dość mocny a mimo to udało sie zrobić kostkę z prawie niezauważalnymi przełamaniami, idąc tego się nie zauważa nawet, dopiero patrząc z boku mozna zauważyć, także firma ma doświadczenie, od kilkunastu lat. Nie zatrudniam partaczy.
m_trybulec
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 wrz 2010, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Widziałem kiedyś w akcji coś w rodzaju wirówki (na betoniarce) ale do wykonywania pustaków.
Zrób mocną podbudowę. A co do obrzeży to możesz wykorzystać np. Eko bord.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2774
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Mój teściu z jakieś 20 lat temu sam robił sobie kostkę koniczynkę. Nie znam proporcji jakie stosował na zaprawę. Natomiast wytrzęsarkę zrobił z 4 starych kół samochodowych zamontowanych do palety a na palecie stał jakiś spory silnik . Pamiętam ,że jak włączył to wszystkie formy nieźle drgały do momentu aż pojawiła się na powierzchni woda. U sąsiada który też sam robił kostkę silnik przykręcił do furmanki.Z biegiem czasu wiem ,że na cały plac coś z tych kostek wymieniał bo się rozsypały jednak było to w małej ilości w porównaniu z powierzchnią. Stwierdził tylko ,że to wina wody w zimie.
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

To teraz ja się wypowiem . :) Jako że mam smykałkę do wszystkiego to postanowiłem zrobić sobie kostki na obrzeża rabat .Tutaj wytrzymają długo bo nie będę po nich chodził itd .

Ten kto gada o stosunku 1:2 cementu do piasku to gada brednie dla mnie . :? Kupiłem najmocniejszy cement w sklepie budowlanym i co ? wyszły kostki piękne jak na samoróbki , jestem zadowolony z foremek ale minął już tydzień a kostki mogę kruszyć palcami .Wnioski ? za dużo cementu do piasku jest .Kostki są takie ciemne aż.Dodam że cement na pewno jest dobry bo tynkowałem nim budynki .Poza tym masa była gęsta jak śmietana więc nie ma mowy o jakiejś winie z mojej strony/produktu .

Jutro rozrabiam 1:2,5 i zobaczymy .Na niektórych stronach taki stosunek polecają .

Posiadam 11 foremek już , w week dorobię ich do ok. 40-stu .Kostek mi potrzeba pewnie ze czterocyfrową liczbę .Oczywiścię wstawię tu niebawem fotki i u siebie w temacie .Foremki robię samemu.Pozdrawiam . :D
Jacek-J129
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 21 kwie 2014, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Smoszew Wielkopolska

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Witam oto moje kostki wykonane tydzień temu. Obrazek

Może nie są one szczególnie piękne, ale najważniejsze że nie powychodziły popękane. Ten brązowy nalot, to kwestia wyczyszczenia, jest to smarowidło które pokrywam foremki :).


Jeżeli zaś chodzi o konsystencję mieszanki - Ja robię bardzo rzadką, praktycznie nalewam zaprawę kubkiem do foremek, dzięki czemu cały kształt zostaje elegancko odbity.

Na razie zrobiłem jakieś 20 sztuk, ostatnio zalałem 5 sztuk ale pogoda była kiepska, przez co podczas wyciągania przy niektórych pokruszyły się krawędzie, ale zostaną one wykorzystane :).

Jeżeli chodzi o obrzeża - Panowie jeżeli dobrze wyjdzie mi kostka, to obrzeża mogę sobie nawet kupić, powtarzam robię że tak powiem "ładnie" w koło domu, kostka na przejście to tu, to tam. Wszystko w granicach rozsądku :).
Głowa pełna pomysłów . . .
Awatar użytkownika
Koleszko
500p
500p
Posty: 961
Od: 14 wrz 2013, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Kostka brukowa - jak zrobić samemu ?

Post »

Jacek-J129 dobra robota ale powychodziły Ci dziurki .Zalewaj gęstym cementem i szpachelką dużo "szatkuj" to się tego pozbędziesz .Wiem po sobie . :wink:


To ja dodam coś od siebie .Zwracam wszystkim honor .

Proporcje cement do piasku 1:2 = OK .Sprawdziłem dzisiaj swoje kostki i już nie mogę góry ukruszyć , jednak schną .Przy dzisiejszej pogodzie w zamkniętym pomieszczeniu schną one ok. 2 tygodnie .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4275
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Jak zrobić obrzeże z kostki granitowej?

Post »

Granicę między trawą a grysem lub korą zamierzam zrobić z kostki kamiennej niewystającej powyżej poziomu tak, by można było najechać przy koszeniu kosiarką. Zapewne wrzucenie i nawet ubicie kamienia o rozmiarach ok 7x9 (Jerzmanowice k. Krakowa) w wydłubany rowek nie wystarczy, bo rózne siły mogą go przesuwać lub wypychać. Czy da się i jaki zastosować "border"? Normalny połączy trawę z grysem, bo to drobne elementy... - a takie kamienie?
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Jak zrobić obrzeże z kostki granitowej?

Post »

Ja u siebie układam na suchym betonie.

Obrazek

Obrazek

Tu masz efekt "po"

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”