Borówka amerykańska - 14 cz.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9558
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

A będą nadawać się jako dodatek , ubiegłoroczne pocięte gałązki tui ?
karion
500p
500p
Posty: 701
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Twm83 pisze: 30 maja 2024, o 19:41 A takie pytanko, jak macie już kilkuletnią a nawet kilkunastoletnią borowkę i wytniecie wszystkie galezie do wysokosci nad ziemią np max 5 cm to wyjdą nowe czy usycha taka borowka?
W tamtym roku przycinałem kilkanaście borówek rodzicom i większość ponad połowę objętości a niektóre prawie do zera. Jedne przyciąłem nisko 2-5cm nad ziemią a innym zostawiałem podstawę i szkielet.
Wypuściły od 10 do ponad 40 pędów. W trakcie sezonu usuwałem nadwyżkę. Inne wypuściły przekierowania ze szkieletu/podstawy. Które ciąć inaczej to widać po budowie krzewu. W tym sezonie czyli w półtora sezonu mamy krzaki 1.20-1.60m i już z bocznymi pędami zagęszczone. Krzaki mają z 15lat i bryłę korzeniową taką ,że trzeba z dwóch stron podważać łopatami żeby wyjąć z dołka.Korzenie bardzo głęboko sięgają w poszukiwaniu wody. Jedna łopata mi strzeliła drewniana jak przesadzałem z drugą osobą po przeciwnej stronie podważając mało atrakcyjną borówkę z małymi owocami. Dobrze rosną na kwaśnych piaskach blisko lasu sosnowego z pełnym dostępem do słońca i podlewane kwaśną wodą gruntową o pH około 5,5. To dobre dla nich warunki.
Myślę, że każda borówka wypuści pędy przycięta przy ziemi jeśli ma dobre warunki i są zdrowe.
Dorotek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 19 cze 2018, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

A ja mam jeszcz spytania- w donicach na balkonie, między innymi w borowkach, żyją sobie skoczogonki. Czy jest jakiś bezpieczny dla roślin jadalnych sposób żeby się ich pozbyć? Wiem ze są pałeczki owadobójcze ale to raczej do kwiatów i chyba w pomieszczeniach a nie do warzyw na zewnątrz? Czy raczej dać im spokój bo nie zaszkodzą roślinom?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 811
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

[url=https://postimages.org/]Obrazek
Szpaler borówek sadzonych jesienią 2017 r. Bonus, Sierra, Darrow, Chandler, Toro, Bluecrop, Nelson. Na zdjęciu nie ma całości ale te borówki rosną na trawniku w kształcie litery T. Pyszne te T chyba lepsze niż tylko trawa?
Mam w niektórych donicach mrówki ale nie są szkodliwe i krzew wygląda normalnie. Nie pryskam na szkodniki tylko w skrajnych przypadkach i nie mam problemów z mszycami jak kiedyś ale biedronek mam sporo, jaszczurki nawet. Są szkodniki to pojawią się drapieżniki i będzie równowaga a straty i problemy umiarkowane.
Piecha21
100p
100p
Posty: 193
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Witam !

Borówka u mnie już sporo owoców ma ale zauważyłem mszyce. Co polecacie ? Mam Karate Zeon mam Mospilan ale mam też opory przed psikaniem :roll:
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 811
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Ja jak na razie niczym nie pryskałem borówek a na mszyce nie zwracam uwagi. Ja mam w ogrodzie różnorodność i mszyce wolą śliwy i inne rośliny a na borówkach są w nieznacznej ilości. Ja bym nie pryskał z uwagi na zbliżające się owocowanie. A właściwie to ja już jadłem Duke i Big Blue.
Obrazek
Na zdjęciu borówka z P9 drugi rok w donicy 25 l zostawiłem kilka owoców ale lepiej by krzew 2 lata rósł tylko. Wystarczy kupić małą tanią i samemu ,,zrobić" sobie dużą ponad metrową borówkę a nie kupować drogich i często ,,zastanych" w sklepie krzaczków.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1159
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

U mnie pierwsze wybarwiać zaczęły się jagody Earliblue. Dwa tygodnie wcześniej niż zwykle.
Duke ma owoce jeszcze zielone.
Obie odmiany są trudne do rozróżnienia na podstawie pokroju krzewów, wyglądu liści i owoców. Wynika to stąd, że Earliblue jest matką wielu odmian. Oprócz Duka także Toro, Meadera, Spartana i Patriota.
Earliblue jest wcześniejsza o co najmniej tydzień od Duke i właściwie tylko na tej podstawie je rozróżniam.
Gdzieś wyczytałem, że Earliblue z powodu mało atrakcyjnych dla owadów kwiatów jest mniej plenna.
Wymaga też większego zakwaszania podłoża. U mnie zdarzają się na liściach objawy chlorozy żelazowej.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 811
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Zależy gdzie rosną. Ja mam Duka w osłoniętym miejscu i już dojrzewa. Tam gdzie Tuje osłaniają od wiatru owoców jest zdecydowanie więcej. W miejscach bardziej wietrznych dużo kwiatów zostało uszkodzonych właśnie przez zimne wiatry. U mnie to widać wyraźnie poprzez ilość owoców. Takie odmiany jak Chandler i Chanticleer są wyraźnie bardziej podatne na wiosenne przymrozki. Dlatego trzeba mieć np. Bluecropy, które zrekompensują straty bo są obsypane jak by przymrozków nie było a na Chandlerze miejscami gołe badyle zostały ale za to wielkie będą ponad 2.5 cm. Ja tych odmian trochę mam i ta wczesna ciepła pogoda pomieszała im w ,,głowach" Big Blue jest przyspieszony o około 20 dni ale Patriot dojrzeje moim zdaniem normalnie czyli na początku lipca? Sezon skończy koło połowy sierpnia? No może Aurora tylko zostanie dłużej?
kanap
200p
200p
Posty: 365
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Myślę że ten pęd (zaznaczony w czerwonym kółku) nie jest młodym pędem borówki tylko jakimś zielichem? Co myślicie?

Obrazek
karion
500p
500p
Posty: 701
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

To nie jest borówka w kółku.
kanap
200p
200p
Posty: 365
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Szybko rośnie to zielicho i trochę borówkę przypominało dlatego mnie zmyliło, było takie malutkie a teraz poszło w górę i pęd ma nawet gruby.
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 334
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Przycinanie borówki Darrow

Post »

Jak przycinacie borówkę odmiany Darrow ? U mnie jest tak że 1 pęd jest wysoki a reszta jest niziutka. Krzak ma 6 lat

Co robić jak to przyciąć w marcu ? Te niskie w ogóle nie rosną do góry...
Płeć: Mężczyzna
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 811
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 14 cz.

Post »

Borówka na jednej nodze dominującej, dlatego nie rosną inne. Moc korzeni idzie na jeden pęd. Można zrobić dwie rzeczy zostawić borówkę jako ,,pienną" wycinając te słabsze a następnie ciąć w koronce pobudzając do odmładzania. Ale lepszym wariantem będzie ścięcie tego pędu naokoło 15 cm i reszty też a te najsłabsze całkiem wyciąć. Jak ma korzenie i nie jest chorowita to wybije nowe pędy. Też mam taki okaz na jednej stopce, drzewko borówkowe i też dół nie rośnie za bardzo i zostaje do owocowania tylko dominujący. Ja ją tak zostawiam jako odmieńca bo mogę sobie na to pozwolić. Kilka ściąłem całkiem i ładnie wybijają a pędy z dnia na dzień wyższe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”