Szkodniki (robaki) i choroby na liściach i w podlożu - temat ogólny Cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
meandrzejew
500p
500p
Posty: 891
Od: 28 sie 2011, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Otwock

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

Wiszedi, ja też mam podobne żyjątka na balkonie. Pytałam tutaj na FO i na innych forach. To są roztocza. Prawdopodobnie lądzień czerwonatka. Nie powodują szkód w uprawie, ani w niczym innym. Alergika mogą uczulić ale to podobno sporadyczne.
Kwiatowy: cz 1 i cz 2 oraz warzywny świat Moniki.

Sprzedam/wymienię/poszukuję... rośliny
wiszedi
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 sie 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie-Rzeszów

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

No to jedna zagadka rozwiązana :) Co do grudnika - wyjęłam go z doniczki i o gniciu nie ma mowy, ma ładne suchutkie korzenie i ziemia też była sucha jednak coś mu dolega.
x-F-7
---
Posty: 10506
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

Mój grudnik tak wyglądał jk go za mało podlewałam, zaczęłam mocniej i odżył;) :wit
wiszedi
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 sie 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie-Rzeszów

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

Zdecydowanie również obstawiałabym raczej zbyt skąpe podlewanie......i pomyśleć, że o mały włos nie pociachałabym mojego grudniczka na części pierwsze w celu pobrania zaszczepek (reszta pewnie wylądowałaby na śmietniku) :(
Awatar użytkownika
Stokrotkania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 3 maja 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

Przepraszam Cię, za błędną diagnozę, mój jeden tak wyglądał, jak go przelałam. :oops:
wiszedi
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 sie 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie-Rzeszów

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

Spoko, nic się nie stało. Dobrze wiedziec, że przelanie tez daje takie objawy - dlatego własnie coś mi podszepnęło żeby sprawdzić korzenie. Przesadziłam grudnika do nowej ziemi, podlałam raz obficiej i po 2-óch dniach odzyskał wigor. Ale martwi mnie jeszcze stan mojej trzykrotki i zamiokulka.
Awatar użytkownika
IroniaLosu87
100p
100p
Posty: 146
Od: 14 lis 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tam gdzie spadają Anioły...

Re: Białe robaczki jak się ich pozbyc

Post »

Mi to wygląda na wylinki mszyc. Obejrzyj dokładnie roslinę i zobaczy czy owych mszyc tam nie ma . Tu jest ---> http://www.terrarium.com.pl/zobacz/szko ... -1781.html dość dużo przydatnych informacji o szkodnikach na kwiatach i o tym jak się ich pozbyć :) :uszy
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Białe robaczki jak się ich pozbyc

Post »

A czy te białe robaczki to tylko siedzą czy może latają przy poruszeniu rośliną? :roll:
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

Źle zatytułowany temat, nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę, że roślina nr 2 to nie zielistka, a trzykrotka. Co jej dolega? Zaatakował ją pasożyt, jak dla mnie to sprawka przędziorka, proponowałbym oprysk Talstar, albo Magus 200 SC. Zaatakowane pędy ratować na dwa sposoby, albo obrywając chore liście, albo skracając pędy, aż do momentu zdrowego liścia. Grudnik, ma zdecydowanie za sucho :) ten kaktus może wytrzymać długo bez wody, ale jeszcze lepiej rośnie jak po prostu jest podlewany. W mieszkaniu masz za sucho, zarówno w powietrzu jak i w doniczkach co spowodowało nagłe odwiedziny Pana roztocza, pożegnaj go odpowiednio, bo kolega lubi szybciutko wędrować na inne egzemplarze.
Życzę miłego dnia
Tomek.
wiszedi
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 sie 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie-Rzeszów

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

Tomku co do tytułu szybciej napisałam niz pomyślałam i później nie umiałam już tego zmienić. Miałam oczywiście na myśli trzykrotkę. Jeśli o nią chodzi nie mam przekonania czy to przędziorek, oglądałam roslinkę i nie zauważyłam tego szkodnika a wiem jak wygląda - na spokojnie obejżę jeszcze raz ale musze poczekać aż zmienione listki znowu się pojawią bo chorę pousuwałam i trochę przyciełam i na razie sa ok. Zastanawiałam się tylko w spawie roztoczy....które objawy (na której roślinie) wskazują na jego obecność ? Bo ten czerwony o ktorego pytałam podobno nie wyrządza żadnych szkód roslinom.
Awatar użytkownika
Majorek
500p
500p
Posty: 571
Od: 9 lis 2009, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

wiszedi pisze:Zastanawiałam się tylko w spawie roztoczy....które objawy (na której roślinie) wskazują na jego obecność ? Bo ten czerwony o ktorego pytałam podobno nie wyrządza żadnych szkód roslinom.
Pisząc "roztocze" miałem na myśli między innymi przędziorki, po prostu nie chciałem się powtarzać i używałem synonimów w rozmowie :) Na pewno musisz zwiększyć wilgotność, bo jeżeli roślinki stoją w mieszkaniu to może tam się gwałtownie i często zmieniać temperatura a co za tym idzie i wilgotność powietrza, rośliną ziemia w doniczkach szybciej wysycha, z uwagi na różnice wilgotnościowe i temperaturowe, wydłużony czas w którym promienie słoneczne docierają do rośliny (nie tylko bezpośrednio) wpływają też na jej apetyt, zapewne wszystkie rozpoczęły już okres wegetacyjny i potrzebują składników odżywczych, nadmiar wody w okresie letnim jest dużo mniej zgubniejszy niż w zimie, bynajmniej jej niedomiar może ładnie potraktować roślinę, tak że ciężko będzie jej się pozbierać.
Finalną częścią wypowiedzi jest rada: większa wilgotność powietrza, odpowiedni substrat, częstotliwość podlewania i nawożenia w dostatecznym stopniu i oprysk to wszystko pozytywniej wpłynie na stan zdrowia roślin, które wcale nie są jeszcze stracone.
Życzę miłego dnia
Tomek.
wiszedi
100p
100p
Posty: 113
Od: 6 sie 2010, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie-Rzeszów

Re: Chorujący zamiokulkas, grudnik, fuksja, zielistka

Post »

Bardzo Ci dziękuję za cierpliwe i wyczerpujące wyjaśnienie :)
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3665
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Białe robaczki jak się ich pozbyc

Post »

Uff, to całe szczęście, bo to białe latające to mączlik szklarniowy o wiele bardziej upierdliwy niż mszyce. powodzenia w walce z mszycami. :uszy
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”