Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Moments
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 sie 2022, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przeczytałam, jeszcze przed zakupem, ale jednak bałam się przelać, czyli że szklankę mogę ją podlać, tak konkretnie? Bardzo dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jaką szklanką? :shock:

Napisałem wyraźnie, żadnego aptekarskiego podlewania. Podlewasz taką ilością wody żeby dotarła do całej bryły korzeniowej. Jeśli masz odpowiednio przepuszczalne podłoże, to podlewasz tyle żeby woda wypłynęła na podstawkę.
Polecam kupić wilgotnościomierz podłoża jeśli masz problem z oceną stanu wilgotności i kiedy podlać. Przynajmniej na początku będziesz miała jakieś wsparcie w tej kwestii.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Moments
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 sie 2022, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ok, super, dziękuję bardzo za pomoc i poświęcony czas. Podlałam je obficie, i zobaczymy czy się rozprostują liście chociaż trochę. Czytam o tych roślinach, dbam o nie, codziennie po powrocie z pracy zaglądam do nich, sprawdzam jak się mają, ale chyba nie mam do nich ręki, a tak bardzo kocham rośliny domowe.Fajnie, że istnieje takie forum i Pan z taką wiedzą, można się poradzić. Dziękuję Panu bardzo, pozdrawiam serdecznie.
agata_ka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 paź 2019, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej, proszę o pomoc. Z moją strelicja się coś dzieje odkąd zmienila miejsce - od około 2 miesięcy.
Liście dziwnie żółtka a na tyłach dziwny biały nalot.
Ziemia jest ok, bo była "robiona" zgodnie z zaleceniami tutaj na forum. Stoi w samym oknie balkonowym południowym z roletą i wygląda tak :( będę wdzięczna za pomoc. Dziękuję.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Wg mnie to początek inwazji przędziorków.

Zrób oprysk dwoma następującymi preparatami: Floramite/Magus, albo Nissorun/Ortus. Drugi oprysk (drugiego preparatu) po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
agata_ka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 paź 2019, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję. Już wszystko mam, będę psikac :)
Dodam jeszcze, że ona rozkładała mi się na boki, już taka ją kupiłam (z drugiej ręki) i po przeniesieniu w nowe miejsce wbilam kilka kiji, żeby ją usztywnić. Może to kwestia uszkodzonych korzeni?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Widać charakterystyczny biały proszek, czyli jaja i larwy tych szkodników. Wbicie kijków nie ma tutaj żadnego znaczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukaszhe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 mar 2022, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry,

Proszę o poradę w sprawie mojej strelicji.
Mam ją od ponad roku, stanowisko zachodnie przy oknie, ziemia z perlitem.

Od niedawna zaczęły usychać jej liście. W chwili obecnej już 5 liści jest uschniętych.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

To doniczka z odpływem, nie widzę podstawki?
Jak często podlewasz jaką ilością wody?
Jaki nawóz, jak często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukaszhe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 mar 2022, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Doniczka jest z odpływem
Podlewam co ok 4 dni
Nawóz mineralny do roślin kwitnących
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przede wszystkim doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki, jak do korzeni ma docierać powietrze i podłoże równomiernie przesychać? :shock: Pomijam już, że na dnie osłonki może zbierać się woda...

Poza tym za często podlewasz. Podłoże przesycha w różnym czasie w zależności od warunków uprawy. W okresie kiedy pada deszcz jest wyższa wilgotność powietrza, mniejsze natężenie światła, wtedy transpiracja działa wolniej i podłoże wolniej przesycha.
Jeśli nie doświetlasz, Strelicja powoli wchodzi w jesienno-zimowy okres spoczynku, kiedy ograniczamy podlewanie żeby wierzchnia warstwa podłoża mogła przeschnąć przed kolejnym podlaniem. W okresie wegetacji starasz się utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie może być ono zalewane.

Inaczej mówiąc po prostu przelałeś ją wskutek ewidentnych błędów uprawowych. Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni - pewnie będą pogniłe.
Nie dostałem odpowiedzi jak często nawozisz. Powinieneś co 2 - 3 tygodnie w okresie wegetacji, w okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lukaszhe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 mar 2022, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dokładnie nawożę teraz co ok 2-3 tygodnie.

Sprawdziłem korzenie i według mnie nie wyglądają na podgniłe i są suche.


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta, wymaga bezwzględnie przesadzenia do większej doniczki - stąd musiałeś częściej podlewać. Na marginesie korzenie mogą zostać uszkodzone również wskutek przesuszenia, co w przypadku praktycznie braku podłoża, które zatrzymuje wodę jest bardzo prawdopodobne.
Stąd żółknięcie liści.

Po przesadzeniu odczekujesz miesiąc z nawożeniem. Potem raz w miesiącu aż do wiosny, chyba że będziesz doświetlać a roślina będzie w miarę podobnie rosnąć jak w okresie wiosna lato.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”