Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

1. Wywal osłonkę, ten nawilżacz co wetknęłaś do podłoża. Doniczkę bezwzględnie postaw na podstawce.
Podlewaj normalnie.
2. Zraszanie liści jest całkowicie zbędne - w żadnym stopniu nie podniesie wilgotności powietrza oprócz zmycia kurzu.
To mogą być przędziorki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dziękuję, zrobię oprysk na przędziorki.
Nawadniacz już wyjęłam, on był zamontowany na dwa tygodnie, kiedy mnie nie było przy kwiatach.
A co zrobić z Rojo Congo z poprzedniego pytania?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Przypalenie od słońca albo grzyb - też doniczka wstawiona do osłonki?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Tak samo. Doniczka plastik + osłonka. Pomieszczenie suche jak pieprz od klimatyzacji.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Bryła korzeniowa musi oddychać, a dodatkowo na dnie osłonki zbiera się wilgoć oraz w skrajnej sytuacji woda po podlewaniu.
Jeśli filodendrony nie stoją bezpośrednio na słońcu na południowej wystawie, to doszło do infekcji grzybowej.
W takiej sytuacji zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
Suche powietrze nie służy roślinom tropikalnym i niespecjalnie przepadają za klimatyzacją.
Jeśli nie przesychają końcówki liści, a roślina będzie rosnąć to widocznie zaaklimatyzowała się do takich warunków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Rosną chętnie, wypuszczają nowe liście, nie przesychają, pół roku było bardo dobrze, teraz coś się zaczęło psuć przez ostatnie dwa tygodnie pod moją nieobecność.
Zrobię jak piszesz, dziękuję. Dodatkowo przesadzę je do ceramicznych doniczek jak już się pandemia skończy
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Witajcie,
mam problem z pH. Martianum "FatBoy".
Zaczęły mu żółknąć liście.

Kupiony ok miesiąca temu. System korzeniowy był dość mizerny jak na tak dużą roślinę, poza tym przyszedł przelany, w zbyt dużej osłonce, widać było że został przesadzony przed wysyłką z mikroskopijnej osłonki, w której nie wiem jak się mieścił. Niezwłocznie go przesadziłam. Rośnie w mieszance podłoża uniwersalnego, perlitu, keramzytu, kokosa, z domieszką kory do storczyków, na spodzie drenaż z keramzytu. Doniczka plastikowa + osłonka.
Było to jak napisałam miesiąc temu i wszystko wydawało się w porządku, miałam wrażenie że się zaaklimatyzował.

Stał ok. metra od okna, bez bezpośredniego słońca, w tym samym miejscu stoją inne filodendrony i mają się dobrze (m.in. xanadu, narrow escape, green lady).

Dzisiaj zauważyłam (stało się to dość nagle, w przeciągu dwóch-trzech dni) że zżółkły mu dwa liście.

Jaka może być przyczyna i czy może to zwiastować większe problemy?
P.S. Na słońce przestawiłam go do zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Jak miał mikroskopijne korzenie, to mogą nie być w stanie zaopatrzyć roślinę w składniki odżywcze całej rośliny, stąd gubi starsze liście, pozbywając się balastu. Inna opcja to szkodniki. Co to za pyłek na zielonych liściach, kurz? Sprawdź po szkłem powiększającym czy coś się rusza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
paike
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 mar 2020, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Cześć, mój micans od jakiegoś czasu ma plamki na liściach. Nie umiem tego zdiagnozować. Wirus? Bakteria? Grzyb? Przebarwienia? Stoi metr od wschodniego okna, ale słońce nie pada na niego bezpośrednio. Plamki nie są ani wklęsłe, ani wypukłe, widać je też pod światło. Szkodników brak, przynajmniej na moje oko. Roślina ma podłoże do palm i drenaż na dole doniczki. Przesadzana kilka miesięcy temu (razem z zakupem przyszły ziemiórki, więc była podlewana polysectem), teraz podlewana +-raz w tygodniu. Nie zraszam liści. Pędy rosną szybko, liście są gęsto, tylko właśnie te plamki mnie niepokoją.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

norbert76 pisze:Jak miał mikroskopijne korzenie, to mogą nie być w stanie zaopatrzyć roślinę w składniki odżywcze całej rośliny, stąd gubi starsze liście, pozbywając się balastu. Inna opcja to szkodniki. Co to za pyłek na zielonych liściach, kurz? Sprawdź po szkłem powiększającym czy coś się rusza.
Sprawdziłam całą roślinę pod lupą - czysto. To co widać to paprochy
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Kika Green
Zaczęłaś nawozić nawozem mineralnym? Spróbuj też jednocześnie robić nim oprysk dolistny.


Paike, jak wygląda sytuacja z podlewaniem i nawożeniem? Jak często podlewasz, czy pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża? Jakiego używasz nawozu i jak często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
paike
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 mar 2020, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

norbert76 pisze: Paike, jak wygląda sytuacja z podlewaniem i nawożeniem? Jak często podlewasz, czy pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża? Jakiego używasz nawozu i jak często?
Nie nawoziłam niczym. Podlewam jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża (choć czasem mam wrażenie, że jest zbyt sucha), wychodzi, że podlewam mniej więcej raz w tygodniu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Nie, tamto pytanie było do drugiego użytkownika.

W międzyczasie edytowałem post i dopisałem zapytanie do Ciebie.

Paike, no cóż, jeśli niczym nie nawozisz, to roślina czym ma żyć, na samej wodzie???
Każdą roślinę doniczkową nawozimy w sezonie regularnie, najlepiej nawozem mineralnym. W przypadku filodendrona, nawozem do roślin zielonych, żadnego Biohumusu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”