Nasturcja(Tropaeolum) w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

monika25, na południe kraju zapowiadają przymrozki od wtorku 8-)
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

monika25 pisze:posieję jutro parę ziarenek do gruntu,najwyżej będę biegać i przykrywać ;:173 jak narazię nie zapowiadają przymrozków,będę codziennie sprawdzać pogodę żeby się nie zmarnowała ;:204
Nasturcja do wykiełkowania wymaga temperatury minimum 15 stopni a takiej nie zapewni się w kwietniu w gruncie. Więc dlatego zaleca się sianie do gruntu w II połowie maja. Można wysiać podkiełkowane ale to teraz trochę ryzykowne przy takim chłodnym kwietniu.
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Zenon, każdego roku sieję w połowie kwietnia i zawsze wschodzi po tygodniu. Trzeba po prostu siać w nasłonecznionych miejscach, wtedy ziemia na pewno przekroczy magiczną wartość 15 stopni. (Ale w cieniu mi też wschodziła).
Awatar użytkownika
survivor26
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4397
Od: 31 sty 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. Lwówka Śl.

Re: Maciejka i nasturcja do gruntu - już siać?

Post »

Nasturcję można chwilę wcześniej przed połową maja, bo dopóki nie wykiełkuje to w gruncie podobno nie marznie, a kiełkować potrafi długo. Teraz bym jeszcze nie ryzykowała, bo wystarczy jedna chłodna noc i wymarznie.
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

patasko pisze:, każdego roku sieję w połowie kwietnia i zawsze wschodzi po tygodniu. Trzeba po prostu siać w nasłonecznionych miejscach, wtedy ziemia na pewno przekroczy magiczną wartość 15 stopni. (Ale w cieniu mi też wschodziła).
Jakoś nie bardzo w to wierzę że nasturcja wysiana do gruntu w połowie kwietnia wschodzi po tygodniu. Nawet jeżeli są dni słoneczne to gleba nie zagrzeje się do 15 stopni Celsjusza na głębokość minimum 5 cm. Dni w kwietniu mogą być słoneczne ale jednak noce są jeszcze chłodne. Ja wysiewam, tak jak pisałem - podkiełkowaną do doniczek w końcu marca lub na początku kwietnia i mam rozsadę do posadzenia w II dekadzie kwietnia. Jednak w zależności od pogody i kalendarza biodynamicznego sadzę do gruntu. Moja odmiana nasturcji to pnąca - mieszanka.
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Ja też wysiałam w różnych mniej i wiecej słonecznych miejscach, zobaczę i napisze po ilu dniach wzeszła ;)
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

A ja chyba wysieję teraz do torfowych doniczek i później wsadzę je tak do gruntu. Ktoś już o tym pisal. Chyba, ze na to jest za poźno i wystarczy je normalnie posadzić w skrzynce, bo w maju i tak będa małe i nie zaszkodzi im przesadzanie.Jak myslicie?
Marta
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

ja już swoje nasturcyjki przesadziłam do gruntu :) mam nadzieję że nic im nie będzie
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Awatar użytkownika
Niunia1981
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10748
Od: 18 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubicz k/Torunia

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Damianie nic im nie będzie na pewno. Ja mam już spore ale na balkon pójda dopiero po 15 maja.
Pozdrawiam, Monika :)
Zielony świat Moniki cz. 9
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Jak je nie skosi przymrozek np. w " zimną Zośkę". Ja się nie odważyłem na posadzenie do gruntu moich sadzonek a mają już po 4 liście właściwe.
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
koniczynka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6251
Od: 12 kwie 2008, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

Ja choć na balkonie do skrzynek chce wysiać ale też się wstrzymam bo coś mi sie wydaje ze za zimno im będzie
tak na próbe wysiałam do jednej doniczki i latam z nia jak świeci slonko to na balkon i z balkonu ale nie za bardzo chcą rosnąć nadal takie mizerotki są Obrazek
akacja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lut 2012, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rąbień koło Łodzi

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

A moje od kilku dni nocują na zewnątrz w doniczkach, wczoraj był przymrozek i nic im się nie stało, chyba już wysadzę do gruntu.
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Nasturcja w uprawie

Post »

akacja pisze:A moje od kilku dni nocują na zewnątrz w doniczkach, wczoraj był przymrozek i nic im się nie stało, chyba już wysadzę do gruntu.

Przymrozek może i był ale zapewne nie w tym miejscu gdzie znajdują się Twoje nasturcje. Mogę Cię zapewnić że przy temperaturze -1 lub 0 nie miały by szansy na przeżycie.
Pamiętajcie o ogrodach...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”