Gardenia - wymagania,pielęgnacja.

Rośliny doniczkowe
Parrocja
200p
200p
Posty: 229
Od: 10 gru 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Gardenia

Post »

Ja mam w domu zimny wychów, w nocy jest 15-17 C, a w dzień ze 19-20 C. Zauważyłam, że taka niska temperatura służy roślinom. Nawet storczyki się dostosowały. Od wiosny do jesieni gardenia była wystawiona na taras. Czytałam, gdzieś, że takie nocne różnice temperatur zachęcają rośliny do zawiązywania pączków. Z moich obserwacji wynika, że to jest prawda.
oleandra
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 lut 2014, o 18:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gardenia

Post »

No tak, to jest zdecydowanie korzystna temp.dla wielu kwiatów i jak widać dla gardenii również. Kwiaty lubią mieć chłodniej, ja natomiast muszę mieć cieplutko. I tu pojawia się problem czy ja się dostosuje do roślin czy one do mnie. :wink: Ale faktycznie w takim razie nie mam co liczyć na kwitnącą gardenie bez zapewnienia jej niższej temp. :(
Dzięki za tą informacje, będę szukać dla moich kwiatów chłodniejszego pomieszczenia i może coś z tego będzie.
Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli. :)]]
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Gardenia w "szklanym ogródku"

Post »

Szklany ogród jest oryginalną dekoracją kwiatową.
Na dnie naczynia umieścić warstwę drenażu o 3 cm grubości ( keramzyt , żwir, drobne kamienie , potłuczone cegły) i kawałki węgla drzewnego , zapobiegające zakwaszeniu ziemi, a następnie podłoże do uprawy, grusza warstwa od drenażu o kilka cm, lekki torf z piaskiem, zrobić otwory na rośliny. Rośliny można sadzić widelcem lub pensetą. Po podlaniu zamknąć szczelnie butlę lub słój o przezroczystym szkle i w ten sposób tworzy się mikroklimat z wewnętrznym obiegiem wody i powietrza. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór roślin , które nie mogą rozrastać się zbyt szybko ze względu na ograniczoną kubaturę naczynia oraz niebezpieczeństwo zagłuszenia pozostałych.Co jakiś czas podlewać zraszaczem, zapewnić dostęp do światła i czasem wietrzyć, można też , ale rzadko nawozić. Polecane rośliny :
Fittonia, Niedośpian, Bluszcz pospolity, Kaktusy i Sukulenty, Trzykrotka, Zielistka Sternberga, Papirus, Muchołówka, Mech.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

gardenia choruje (?)

Post »

:wit
Czy jest możliwe by gardenia po przesadzeniu do większej doniczki dostała porażenia? Liście ma jakby ją słońce poraziło. Nie mam aparatu by zrobić zdjęcie
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gardenia - pielęgnacja, problemy w uprawie.

Post »

Jeżeli została posadzona do mieszanki o zbyt wysokim pH to jak najbardziej możliwe. "Porażenie" może być chlorozą ze względu na zbyt wysoki odczyn ziemi.

Pytanie do osób które próbowały rozmnażać gardenie, czy jej sadzonki ukorzeniają się w wodzie lub samym perlicie/keramzycie?
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gardenia - pielęgnacja, problemy w uprawie.

Post »

To co teraz uratować gardenie??
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
Iga123ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 19 maja 2011, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gardenia - pielęgnacja, problemy w uprawie.

Post »

Kupiłam małą gardenię w realu koło marca. Nie przesadzałam jej bo bałam się że nie taka ziemia, że nie taka doniczka itd. Teraz wreszcie zakwitła i chyba jest w dobrej formie.
Po przekwitnięciu mogę ją przesadzić? Czy raczej poczekać do wiosny?
Obrazek
Moje różne : storczyki, adenium , dziwadła i inne:-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=87910" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gardenia - pielęgnacja, problemy w uprawie.

Post »

Możesz przesadzić. Będzie miała całe lato żeby dobrze rozbudować system korzeniowy. Pamiętaj tylko żeby ziemia była kwaśna, mało zasolona z dodatkami zwiększającymi przepuszczalność (perlit, keramzyt, pumeks).
Awatar użytkownika
Iga123ana
100p
100p
Posty: 171
Od: 19 maja 2011, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gardenia - pielęgnacja, problemy w uprawie.

Post »

Ok bardzo dziękuję za podpowiedź :-)
Moje różne : storczyki, adenium , dziwadła i inne:-) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=87910" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Gardenia - pielęgnacja, problemy w uprawie.

Post »

Witam :wit i od razu pytam :D .Wczoraj kupiłem piękną, całą w pąkach gardenie .
Ale nie wiem jak się nią opiekować, podlewać i jakie miejsce lubi, proszę o podpowiedzi.

Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18819
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gardenia - pielęgnacja, problemy w uprawie.

Post »

Witaj :wit
Janku, poprzednia strona w tym http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0#p5011400 poście masz wszystkie szczegóły. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Przelalam azalie i peperomie, gardenia i dracena mi schnie,

Post »

Odświeżam temat.Moja paroletnia gardenia zrzuca pączki kwiatowe i nigdy nie zakwita.Co robić ?
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1561
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przelalam azalie i peperomie, gardenia i dracena mi schnie,

Post »

Gardenia nie lubi suchego powietrza, trzeba zwiększyć wilgotność wokół niej.
Postaw może większą podstawkę wypełnioną wodą, a w niej gardenię, tak aby z tą wodą się nie stykało dno doniczki, bo zacznie gnić.
No na przykład na kamykach.Trzeba ją również często zraszać.
A z mojego doświadczenia wychodzi,że gardenia wywalona na zewnątrz potrzebuje tylko wilgoci w doniczce, tak jak kwitła mi na zacienionym tarasie latem, to w domu nigdy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”