Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Pilosula!!!
Jeśli masz jakieś obawy,to dla świętego spokoju zostaw po 1 liściu oczywiście zdrowym pod 1 gronem.Usuniesz go jak owoce zaczną dojrzewać.
Ja nie zostawiam,ale to mój wybór. ;:333
Awatar użytkownika
pilosula
100p
100p
Posty: 146
Od: 26 cze 2012, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie
Kontakt:

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

legina, jeszcze pytanie, czy te same zasady usuwania liści dotyczą pomidorów gruntownych i szklarniowych?
Awatar użytkownika
legina
1000p
1000p
Posty: 1065
Od: 21 maja 2013, o 11:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Wprawdzie większość mam pod folią,ale w gruncie robię tak samo. :)

Jeszcze dodam tylko,że codziennie obserwuję swoje pomidorki i jeśli tylko zauwa-żę jakieś zmiany na liściu obrywam,dużym"okiem" oglądam i staram się ustalić co
jest grane.Bez względu gdzie ten liść jest- jest obrywany. ;:333
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

A ja czytam o pomidorach i słucham "dobrych rad" (mój pierwszy rok pod folią) i chyba coś źle zrozumiałam albo złe rady dostałam :-/ oberwalam na wszystkich krzakach liście spod 1 grona i ogólnie ogolocilam trochę krzaki z liści pod każdym gronem uważając ze one zabierają papu pomidorom. Teraz już nic z tym nie zrobię, trudno.
Chyba zbyt skomplikowane jest dla mnie to usuwanie liści ;-) wilki tez usuwam, tzn zdażyło sie ze nie wszędzie usunelam bo ni zauważyłam i teraz mam kilka krzakow z 2 pędami ale mam luz pod folią więc im nie zaszkodzi.
nie wiem tylko co będzie jak ogolocilam krzaki, zdawało mi sie (tak słyszałam) ze im mniej liści tym lepiej. W ogole to mam problem bo na części krzakow liście są wywiniete cały czas nie prostują sie tak jak kozula pisała ze powinny :-/
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

edysqa tu poczytaj o obrywaniu liści :arrow: Obrywanie liści pomidora
Ja zostawiam po dwa liście między gronami. Póki pomidor nie zawiąże wszystkich gron, obrywam liście przysłaniające niższe grona, chore i leżące na ziemi. W ubiegłym roku też ogołociłam wszystkie krzaki, wszystko byłoby ok gdyby nie szara pleśń i zz ;:oj
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7436
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Pomidory - obrywanie liści

Post »

Odświeżam ten wątek, ponieważ jest tu dużo info na temat obrywania liści.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
kasia82
500p
500p
Posty: 583
Od: 25 lut 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Pomidory - obrywanie liści

Post »

Mam pytanie odnośnie oprysku po usunięciu liścia, czy ranę po takim oberwaniu należałoby czymś spryskać? Mam Acrobat, Revus, Topsin, Miedzian :lol:
Pozdrawiam
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Czytam i czytam na forum o ogławianiu i obrywaniu liści pomidorów - i coś mi się zdaje że wiem coraz mniej!!! :cry:
Chociaż doszłam do jednego wniosku. Wiele zależy od odmiany pomidorów i czy są w gruncie czy pod osłonami. Wniosek: poczytać , pomyśleć i zrobić "po swojemu" , a metodą prób i błędów "dorobimy się" własnej metody na pyszne pomidorki. :lol: :tan
PS Tylko ile lat to zjmie?! ;:219
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Arnika2 do takie samego wniosku doszłam jak Ty, czytam czytam czytam i coraz mnie rozumiem ;-)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5134
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Można podsumować:
- oberwać liście, te które nie mają dostępu do światła i chore,
- zostawić 1 metr liści od wierzchołka,
- na krzaku powinno być około16 liści.
I jeśli chcemy, aby szybciej dojrzały pomidory, to wystarczy więcej liści usunąć, kosztem plonu.
medalion4
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 maja 2006, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Pomidory owocowanie

Post »

Mam pytanie czy będą owocowały. Mam odmiany Pierre wysoki i Jesienny. Mają teraz ok 1 metra i tylko 1 grono zawiązane a niektóre jeszcze nie. Nie są wybujałe uprawa gruntowa. Może na początku sierpnia ogłowić. Przecież jeszcze mamy 2 miesiące na wegetacje później już zimno. Proszę o rade.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5134
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Co za odmiany wyszukujecie, ja posadziłem niecałe 2 tygodnie temu, a już mi kwitnie drugie, a nawet niektóre trzecie grono. Rzeczywiście, do 15 sierpnia można pozwolić pomidorom zakwitać, potem już nie zdążą na ogół dojrzeć.
farmer22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 cze 2012, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Witam. Przeglądając ten wątek oraz inne o ogławianiu i obrywaniu liści, zdałem sobie sprawę, że wszystko robię źle. Nie miałem żadnego mentora w ogrodzie i wszystko robiłem po swojemu. Nie ogławiałem pomidorów, myśląc, że im więcej pędów i większy pomidor tym lepiej. Obrywałem też dość sporo liści. Robiłem to w miarę stopniowo, lecz na pewno obrywałem więcej niż 1-3 dziennie. Poniżej przedstawiam przykładowe zdjęcie mojego pomidorka.

Obrazek

Z tego co zrozumiałem, to ze względu na puszczenie go na kilka pędów, plon będzie sporo mniejszy ? Czy jest jeszcze sens usuwać pędy, czy zostawić już tak jak jest ?
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”