Rabarbar

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4052
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Koszenie rabarbaru

Post »

Łodygi rabarbaru i tak przez zimę przemarzną i zgniją. Usunąć je trzeba na wiosnę i będzie sobie dalej rosnąć. Rabarbar uwielbia zasilanie obornikiem i kwaśną glebę. Karpa może rosnąć wieele lat, ale dobrze jest co jakiś czas, 5-8 lat, wykopać, podzielić, wzbogacić glebę i wsadzić z powrotem - lepiej na inne miejsce ;:63 . Bo w takiej starej nie odmładzanej karpie, to z bocznych odgałęzień łodyżki drobnieją :oops: a przecież najlepsze do ciasta są takie grube ;:333 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koszenie rabarbaru

Post »

Wymagania klimatyczne i glebowe


http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=107
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: Koszenie rabarbaru

Post »

jode22 pisze:Łodygi rabarbaru i tak przez zimę przemarzną i zgniją. Usunąć je trzeba na wiosnę i będzie sobie dalej rosnąć. Rabarbar uwielbia zasilanie obornikiem i kwaśną glebę. Karpa może rosnąć wieele lat, ale dobrze jest co jakiś czas, 5-8 lat, wykopać, podzielić, wzbogacić glebę i wsadzić z powrotem - lepiej na inne miejsce ;:63 . Bo w takiej starej nie odmładzanej karpie, to z bocznych odgałęzień łodyżki drobnieją :oops: a przecież najlepsze do ciasta są takie grube ;:333 .
A kiedy najlepiej przesadzic? Moge to zrobic tej wiosny?
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4052
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Koszenie rabarbaru

Post »

Oczywiście ;:108 . Rabarbar bardzo wcześnie zaczyna wegetację i również wcześnie można wykopać, podzielić, wykopać większy dołek, na dno położyć obornik, przykryć trochę ziemią, wsadzić karpę. Do ziemi dobrze jest domieszać kwaśnego torfu (nie sam kwaśny). Nie sadzić głęboko - pączek karpy 1-2 cm. pod powierzchnią gleby. Rozstawa co najmniej 1x1m ;:333 . Ciasto z rabarbarem - pycha ;:303
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7104
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Rabarbar

Post »

Dostałam na jesieni(październik) rabarbar, wkopałam do ziemi przemieszanej z kompostem, nie okrywałam, teraz przyszły mrozy, nie mam żadnego doświadczenia w hodowaniu rabarbarku, mam nadzieję, że nie zmarźnie, :?: i nie mam pojęcia jaka odmiana
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Rabarbar

Post »

PEPSI pisze:... nie okrywałam, teraz przyszły mrozy, nie mam żadnego doświadczenia w hodowaniu rabarbarku, mam nadzieję, że nie zmarźnie, :?:
O okrywę zadbała natura :wink:
Pod śniegiem mróz mu nie straszny :)
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rabarbar

Post »

Niczym rabarbaru nie okrywam. Na wiosnę grabię wierzchnie liście, które zostały po jesieni. Zaraz jak dostanie pierwszych promyków słoneczka to odrasta.

nie wiem jaką mam odmianę, ale wysiewałam kilka lat temu chyba z nasion Plantico. Czy orientujecie się, jaka odmiana ma mniejsze liście?
W zeszłym roku pomyślałam, że podsypie im nieco nawozu - i liście zaczęły mi rosnąć tak wielkie, że zaczęło mi to po prostu przeszkadzać... wcześniej były mniejsze, ale i ogonki chudsze. Wielkość liścia mogłabym porównać do wielkości parasola takiego automatycznego (rozłożonego oczywiście :lol: )
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4052
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Rabarbar

Post »

Takich wielkich liści to nigdy nie miałam, no ale gleba u mnie kiepska, a zanim się rozrosły, to wszystko z niej wyciągnęły ;:224 . U mnie liście miały wielkość takiego dużego płaskiego talerza obiadowego ;:63 . Rabarbar nie przepada za dużym słońcem - można go posadzić nawet w pełnym cieniu, byle miał papu (bo ma dużą masę) i wilgoć i gleba lekko kwaśna ;:173 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4327
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabarbar

Post »

Ja wysiałam rabarbar z Franchi Sementi i zauważyłam, że jest dużo mniej kwaśny od naszych, chociaż smak ma 'rabarbarowy'. Czy ktoś miał taki przypadek?
Obkładam karpy kompostem i wkopuję w pobliżu sporo kurzeńca, wtedy rzeczywiście liście rosną wielkie, ale i ogonki są spore i można je dłużej podbierać. A, oberwane liście kładę blisko karpy bo ziemia mniej wysycha.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rabarbar

Post »

jode22 - takich maleńkich liści to ja nigdy nie miałam - więc może to rzeczywiście zależy od odmiany?...

aria - kupię więc może ten co Ty masz - zobaczymy czy i jaka będzie różnica.

Ps. Dzięki śliczne za info :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Rabarbar

Post »

Agulka, jakiego nawozu sypnęłaś temu rabarbarowi? Mój jest taki średni i nie wiem czym go nawieżć. Mam nadzieję, że nornice czy karczowniki nie lubią korzeni rabarbatu , bo jesienią widziałam w okolicy jakąś dziurkę w ziemii. A może przez to , że jest podkopany, jest byle jaki. Artur pisał o wykorzystaniu liści rabarbaru na biwaku , mój tato po pracy na działce rozcierał w rękach rabarbar i miał czystsze ręce niż po myciu mydłem. Ja też tę metodę stosuję.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rabarbar

Post »

Rumianka - żeby Cię nie skłamać to może z pół garstki azofoski. Na tą wiosnę chcę dać ziemię do badania, będę wiedziała dokładnie czego w niej brakuje i co której roślinie podłożyć ;)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2269
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Rabarbar

Post »

Rumianka pisze:Mam nadzieję, że nornice czy karczowniki nie lubią korzeni rabarbatu , bo jesienią widziałam w okolicy jakąś dziurkę w ziemii.
Muszę Cię zmartwić, nornice uwielbiają rabarbar. Jesienią zżarły mi kompletnie wszystkie 6 karp starszego rabarbaru, natomiast siany z nasion zaraz obok został nie ruszony. Prawdopodobnie nie było jeszcze do czego się dobrać.
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”