Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Poszukałem trochę o odmianach Hippeastrum i wiem już znacznie mniej niż wiedziałem :wink: 'Ambiance' nie do końca wygląda jak 'Ambiance', NN w prawym dolnym rogu częściowo przypomina 'Ambiance' ale też zależy od źródła... Nie zna nikt żadnego katalogu odmian? :wink:

A tu moja 2 skrzynka z cebulami - suszona od kilku tygodni a zielono w niej jak latem :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Moje zasuszane od miesiąca wyglądają podobnie.... ;:191
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16354
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Rzeczywiście niezła "zagadka" z odmianą Ambiance.

Sporo tych hippeastrów Masz. Wszystkie już są dorosłe?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

justus27 - chciałbym, żeby były dorosłe ale zdecydowana większość jest zbyt młoda na kwitnienie :wink:
Przeliczyłem ostatnio ile mam samodzielnych cebul w tej wielkiej donicy, w której się suszyły - i naliczyłem 70. Nie liczyłem cebul przybyszowych, których nie da się oddzielić od rośliny matecznej - wtedy naliczyłbym około 100 :wink: A mam jeszcze cebule w 2 skrzyniach i kilka w doniczkach :wink:

A poniżej mój nowy nabytek - podobno z grupy Kolibri biały pełny:
Obrazek

Obrazek
Zobaczymy jak zakwitnie :wink:

I jeszcze dla porównania, gdyby ktoś dalej nie umiał odróżnić Amaryllis belladonna od Hippeastrum widząc tylko ich cebule :wink:
Obrazek
Cebula jest zupełnie inna, jasna, przy odrywaniu łusek ciągną się za nimi włókna jak pajęczyny :wink: Moje cebule własnie zaczynają wegetację.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

I pozytywne zaskoczenie - białe, pełne Hippeastrum okazało sie być... białym, pełnym Hippeastrum :wink: a to sukces kupując w marketach :wink: Niestety był kupiony jako bezodmianowy, etykieta informowała tylko, że jest on z grupy kolibri. Na pierwszym pędzie (drugi nie wyszedł jeszcze z cebuli) jest ogólnie 5 kwiatów - zakwitł na razie tylko 1 a pęd pod jego ciężkością już 2 razy całkowicie się wywrócił... na szczęście nie złamał się :)
Obrazek
Awatar użytkownika
martam80
100p
100p
Posty: 176
Od: 26 lut 2012, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą Lubuskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Piękny, mi wygląda na Alfresco.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

martam80 dzięki za wskazanie odmiany bo rzeczywiście wyglądowo pasuje na 'Alfresco' :D

Moje zwartnice, trzymane w drewnianej skrzyni całkiem ładnie wchodziły w okres spoczynku ale...
Jedna cebula zaczęła puszczać pęd kwiatowy po zrzuceniu liści - już w tym roku kwitła. Wysadziłem ją ze skrzyni i wsadziłem do oddzielnej doniczki - teraz wygląda tak:
Obrazek
Nie wygląda ani trochę na cebulę, która odpoczywa :wink: Ale to jeszcze nic. Jakiś tydzień po wykopaniu tamtej cebuli przyjrzałem się cebulom w skrzyni... znalazłem kolejne 3 cebule, które zaczęły puszczać pęd kwiatowy, czwarta cebula ma pąk jeszcze niewidoczny ale łatwo go wypatrzeć pomiędzy łuskami, jak ktoś wie gdzie szukać. Wśród tych 4 cebul jedna wygląda tak:
Obrazek
Jest to cebula z mojego siewu :D Pierwsza moja własna zwartnica :wink: W styczniu cebula była wielkości orzecha włoskiego, teraz ma wielkość średniego jabłka :D Cieszy mnie to bardzo choć wolałbym aby kwitła wiosną a nie w grudniu... liście ma u nasady czerwonawe więc możliwe, że będzie po prostu czerwone ale nie umniejsza to mojej radości :wink: Widać, że wdała się w obu rodziców - po 'Red Lion' odziedziczyła szybki przyrost cebuli (rosła obok innej siewki, która jest o około 1/3 mniejsza), duży pąk kwiatowy, natomiast po białym rodzicu szybkie rozmnażanie przez cebule przybyszowe (już ma 3 cebule przybyszowe). W każdym razie żeby spowolnić puszczanie pędów kwiatowych wykopałem wszystkie cebule i są w pudełku bez ziemi - w skrzyni niestety na dnie była lekko wilgotna ziemia choć już od wielu tygodni nie była podlewana - i to spowodowało, że cebule weszły w okres spoczynku i prawie od razu zaczęły puszczać pędy kwiatowe.

A tu jeszcze aktualny wygląd 'Alfresco':
Obrazek

A także porównanie kwiatów, uzupełnione o 'Alfresco':
Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5064
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Już kiedyś podziwiałam tabelkę porównawczą Hippeastrum ;:333 . Ślicznie kwitnie Alfresco, mam coś podobnego i chyba też nadam mu imię :)
Kwitnienia grudniowe mają swój urok, bo jest ich mało.
Basia
anula2007
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 lis 2013, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Przepięknie zakwitło to białe pełne ;:63 .
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Powoli część cebul zaczyna się budzić z uśpienia. W tym momencie 8 cebul wypuszcza u mnie pędy kwiatowe :D Również jedna sprekelia. Więc będzie się działo :wink: Czekam za dostawą zamówionych donic aby móc kwitnące rośliny ładnie wyeksponować :D

Na tym zdjęciu jest chyba biała zwartnica (możliwe, że to 'Mont blanc'):
Obrazek

A tu moja pierwsza, własna, kwitnąca siewka z zebranych nasion :D
Obrazek
Może być nawet zwykła czerwona - satysfakcja i tak będzie ogromna z własnoręcznie wyhodowanego okazu :D
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Przejrzałem trochę cebul - 7 kolejnych ma pąki kwiatowe - aczkolwiek one zaczną wzrost najwcześniej za jakieś 2 tygodnie ponieważ są jeszcze w pełni uśpienia (i niestety nie wiem czy są to jakieś cebule potomne czy może moje siewki - przy przeprowadzce zostały wymieszane...). Około 15 innych cebul jest wielkościowo zdolnych do kwitnienia ale one są w jeszcze głębszym śnie i dopiero za kilka tygodni da się stwierdzić czy zakwitną. W mojej 'małej' kolekcji mam również ponad 200 cebul młodych (z siewu lub przybyszowe), z których do kwitnienia zdolnych za rok będzie może 50 - jeśli zapewnię im dobre warunki :wink:

W tym roku mam zamiar zacząć etykietować wszystkie cebule aby wiedzieć skąd są i jak kwitną.

Poniżej kilka cebul szykujących się do kwitnienia:

Obrazek

Obrazek
to jest moja siewka - od wczorajszego wieczoru przyrosła już jakieś 2 cm :wink:

Obrazek

Obrazek
to jest Sprekelia formosissima - jedna już przekwitła :wink:
nieulozona-tak
500p
500p
Posty: 829
Od: 3 gru 2014, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Jestem pod wrażeniem :) gratuluję przede wszystkim własnych siewek, one cieszą najbardziej.
Pozdrawiam.
Kasia :)
zapraszam
Te co powodują uśmiech
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1707
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

To prawda - własne siewki cieszą najbardziej :D Mimo, że w przypadku zwartnic na kwitnienie czeka sie z reguły od 3 lat wzwyż to i tak warto :)
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”