Sałata,odmiany,wysiew, uprawa,wymagania, problemy cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9630
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Napiszę jak ja kiełkuję sałaty może ktoś skorzysta . W ziemi , którą wyrównuję robię
małe dołki i wkładam po jednym nasionku na dołek . Okrywam folią . Po 2-3 dniach widać
czy nasiona żyją i gdy podrosną przysypuję lekko ziemią .
Kiełkowanie na wacikach daje nam obraz czy nasiona żywotne . Moim zdanem nasiona przysypane
na starcie ziemią gorzej kiełkują i nie mamy wglądu co się dzieje .
Zadowolona jestem z mieszanki nasion otoczkowanych sałaty . Otoczka solidna , a nie jakieś okruchy , dobrze kiełkują , sałaty
ładne , kolorowe . W dodatku ułatwia to siew punktowy .
Instrukcja jak sieję sałatę odnosi się do zwykłych nasion , otoczkowane przysypuję po wysiewie ziemią .
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Potwierdzam, co napisała Aliwar - dostałam od niej kilka odmian sałat na listki - rozsady miały u mnie fatalne warunki i nie chciały rosnąć, w połowie uprawy dopadły je ziemióry, które mocno pracowały nad zamordowaniem korzeni, wrrr A jednak, gdy maniuństwa przeniosłam do ogrodu do dużych donic produkcyjnych (wysoko, żeby uchronić przed potworami ślimakami), ruszyły i zaczynają zawiązywać główki - cieszą oko, nie mogę się doczekać skubania. Mam nadzieję, że pojedyncze egzemplarze uda się prowadzić na nasiona.
Dzięki Aliwar!!
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4803
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Ja też kiełkuję na wacikach bardzo często. Wszystko działa mniej więcej tak samo tylko jak jest małe nasionko to jest większa zabawa z przenoszeniem ( czasem nawet igłą). Ja czasem nawet kiełkuję w woreczkach strunowych, w ostatnim czasie to nawet mam wersję mega leń czyli biorę strunówkę w której mam nasionail i spryskuję wodą. Potem jak zaczynają puszczać to do ziemi i rosną.

Ale z sałatą mi tak prosto nie idzie. U mnie sposobem jest sianie w grunt. Kolejny rok mi wyrastają tak lepiej, potem je porozsadzać i dopilnować żeby ślimory nie zjadły ( z tym ciężko...).

Obrazek
korni84
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 lip 2018, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

radog pisze:Korni, to odmiana Lau's Pointed Leaf
Dzięki, w takim razie zabieram się za robienie sałatki :)
Aliwar
200p
200p
Posty: 284
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Sałaty w szklarni rosną jak szalone a w gruncie tak sobie, dziś mieliśmy ulewę a po niej wsadziłam część sałat . Jeszcze sporo czeka w kolejce...
Obrazek
Te co sadzilam to już bardzo chciały się przesadzić
Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3068
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Ja chyba 8 szt. dzisiaj posadziłem na grządce z selerem. Do posadzenia koło 30 zostało, ale muszę najpierw miejsce znaleźć. Chciałem je sadzić w tunelu między pomidorami, ale chyba będzie im już za gorąco?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9630
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

W tunelu za gorąco , w dodatku duża wilgotność sprzyja zagniwaniu liści
od spodu .
Aliwar , ładna sałata , to z mieszanki Legutko ?
Aliwar
200p
200p
Posty: 284
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Aniu prawie wszystkie sałaty mam ze swoich nasion. Kiełkuje na wacikach a potem przenoszę do doniczek i już nie pikuje. Cześć kiedyś kupiłam a część z wymian z formukami :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7811
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Okropnie rozpycha się sałata w pomidorach, liście ma ogromne, odmiana - jak mi powiedział pan na bazarku; " holenderska , szklarniowa" :D :)

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Gienia1230, następnym razem posadzisz ją pewnie z brzegu, nie w rzędzie wyznaczonym między pomidorkami :D
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9630
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Aliwar , dzięki . Spróbuję i ja w tym roku zebrać nasiona . Szczególnie zależy mi na bordowej rzymskiej
i wszystkich kolorowych . W mieszance podoba mi się różowa fryzowana , nie wiem co to za
odmiana . Podobna do tej jaką masz na dłoni .
Aliwar
200p
200p
Posty: 284
Od: 3 kwie 2017, o 05:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Moja to lollo rosa ale chyba już f3 , sałaty czasami trochę się miksują jak kwitną różne obok siebie . Staram się sadzić chociaż pare metrów od siebie te z których chce zebrać nasiona .
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sałata: łatwo czy trudno? cz.4

Post »

Aliwar - dobra sugestia z tymi odstępami - dobrze, że moje posadziłam w donicach - rozstawię je w odpowiednich odległościach. Dzięki. Największy zaciesz mam z tych kropciastych.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”