Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Piecha21
100p
100p
Posty: 193
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Witam !

Mam problem z moimi pomidorami ( po jednym pikowaniu, jeszcze są w doniczkach. Po 15 maja ida do szklarni) liście zrobiły sie ciemnozielone, niektóre są sflaczałe, oraz niektóre końcówki zawijają się do srodka. Oznaczało by to za dużo azotu ?, przenawożenie ? Problem w tym że ja niczem nie nawoziłem. Dodatkowo niektóre się pochylają wręcz się kładą ( cały krzak )

Jak sobie z tym poradzić ?

Jest to moja pierwsza styczność z uprawą jakich kolwiek warzyw więc jestem totalnym laikiem.

Pozdrawiam,
Jacek
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/57775f6c0b040eaa
https://www.fotosik.pl/zdjecie/b3c5daba30b9fe87
https://www.fotosik.pl/zdjecie/d33c1732d5975eeb
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5135
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Jacek, najbardziej im brakuje światła, po posadzeniu powinny się prawidłowo rozwijać.
western_salsify, stężenia nie zwiększaj i podlej polewaczką, a nadmiar wsiąknie ziemię.
marcinamator, obecnie brakuje im fosforu, po prostu coś zawsze jest nie w normie, może pH, temperatura, światło, albo nadmiar lub niedobór innych składników.
Piecha21
100p
100p
Posty: 193
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

ekopom
Dzięki ! Co do światła to może rzeczywiście mają mało. W pokoju mam tylko okno 1mx2,3m balkonowe. Stoją pod samym oknem.
marcinamator
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 maja 2020, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

BARDZO DZIĘKUJE EKOPOM za szybką odpowiedź proszę powiedz mi co mam najlepiej teraz zastosować by je wzbogacić w fosfor wiem że komuś już pisałeś jakie nawozy z fosforem są dobre ale nie mogę tego znaleźć jeszcze raz Dziękuje ;:215
Awatar użytkownika
western_salsify
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 kwie 2019, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cztery mile za Warszawą

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Dzięki za odpowiedź .A jaka jest różnica w szybkości i ilości przyswajania fosforu doglebowym a dolistnym?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5135
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

marcinamator. Dobry jest RESISTIM, ale każdy o wysokim udziale fosforu się nadaje.
western_salsify. Wszystko zależy od warunków, jeśli ziemia zimna, to z trudem pobiera fosfor, dolistnie szybciej, jest gdzieś tabelka, ale wiedząc nie przyspieszymy, musimy jedynie stworzyć korzystniejsze warunki do pobierania, np. w formie chelatowanej.
marcinamator
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 maja 2020, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

EPOKOM jesteś Wielki już zamawiam bo nie wiem czy w moim ogrodniczym będą mieć Dziękuje za pomoc Pozdrawiam.
Smolkus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 maja 2020, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Witam robiłem oprysk siarczanem magnezu 3 dni temu część pomidorów wygląd tak .... proszę o pomoc co robić dalej ??? Co to są za obiady chorobowe ? Czy ja coś robię nie tak ... proszę o pomoc
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5135
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Przedawkowany magnez, roślina musi mieć przyrosty, aby coś podawać. Jeśli u Ciebie na pomidorach występuje zanik stożka (tak przypuszczam), to mógł powodować między innymi brak żelaza. Trzeba rozsądnie wprowadzać dodatkowe zasilania, zacząć np. od bio-algenu, Astvitu, gdy już będzie poprawa, można wykonać oprysk nawet nawozem wieloskładnikowym. Na dzień dzisiejszy jest problem z utrzymaniem optymalnej temperatury i wszelkie zasilania mogą przedobrzyć na niekorzyść, bo roślina tego może nie przetrawić.
Smolkus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 maja 2020, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Czyli na dzień dzisiejszy nic nie robić dac im czas ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Miałam nie raz i nie dwa sine z zimna pomidory i nic nie robiłam, przeczekać trzeba, to nie fabryka. Nadeszły ciepłe dni i wszystko wróciło do normy. Tak będzie i teraz, będzie ciepełko i będzie dobrze. ;:33
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 788
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Witam,

Mam problem z pomidorami. Przez ostatnie półtora tygodnia strasznie zmarniały. Pomidory trzymam pod folią. Cześć jest wysadzona. Po miedzy nimi stoją sadzonki które mają trafić pod gołe niebo w przyszłym tygodniu. Pomidory, które rosną w ziemi nie mają problemów. Problem jest z roślinami które stoją w doniczkach. Rośliny wcześnie wysadzane (20 luty) są już duże. Mają po 50 i 70 cm. Te mniejsze trzymam cały czas w małych litrowych doniczkach, a te większe w trochę większych. Wszystkie kwitną, owoce się już zawiązują tylko te liście zmizerniały. Nie wiem czy to przez małe doniczki czy coś innego. Dodam tylko, że dwa razy podlewałem biohumusem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


pozdrawiam,
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1410
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.19

Post »

Rowerzysto :wit
Biohumus to tylko "suplement diety". Pomidory są głodne, zasil je czym prędzej.
Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”