Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Anielka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 17 mar 2013, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Jeśli to nie jest koktajlówka (Ola Polka może?) to ja wyłamałabym te wilki ( pędy boczne), które nie mają jeszcze rozwiniętych kwiatów jak np. ten najbardziej po lewej lub te małe po prawej, pilnowała obrywanie nowych wilków i nie obrywała zdrowych liści. Radzę też poczekać z działaniami na opinie bardziej doświadczonych ogrodników.

Ps. Znam dwóch wieloletnich "upawiaczy", którzy tak golą swoje pomidory. Owoce wyrastają im słodkie, ale bardzo małe, takie " jednokanapkowe" co też może być zaletą :-)
Słomiany zapał to nie wada :-)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Co to za odmiana ?. Przypomina mi Kmicica. Jeśli to ten, to jest on samo kończący .
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Czy dobrze planuję.
w gruncie ogłowić 15 sierpnia a w foliaku 1 września
Ile pomidorów powinno się mniej więcej zebrać z foliaka 5 m2 (18-20 krzaczków)? wydaje mi się że mam mało pomidorków (swojej rozsady i kupnej na targu).
Jako ciekawostkę napiszę ze betalux w foliaku ma już ok 120 -140 cm ;:oj i dalej rośnie a w gruncie ok 30 cm
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Dzisiaj poobrywałem wszystkie kwitnące kwiatostany, zostawiłem tylko z zawiązanymi pomidorami. W zeszłym roku tego nie zrobiłem i bardzo dużo pomidorów poszło na śmietnik, bo nie dojrzały a dopadła je ZZ.
I tak mi teraz wyszło, że koktajlówki mają po 4-6 gron, a odmiany duże mięsiste po 2-4 grona.
Poobcinałem trochę liści z dołu, żeby odsłonić grona.
Te pomidory co wyrastają ponad palik (1,7 m ) już też ogławiam.
Mam nadzieje, że bardzo źle nie porobiłem...
farmer22
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 cze 2012, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

forumowicz pisze:Co to za odmiana ?. Przypomina mi Kmicica. Jeśli to ten, to jest on samo kończący .
Dokładnie jest to Kmicic. Samo kończący - czyli zaleca się ogławianie i obrywanie wilków ? Czy przy takich odmianach raczej nie ? :oops:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Absolutnie- nie. Żadne ogławianie. Co najwyżej można ograniczyć ilość pędów ale tylko tych, które wyrastają późno. No i nie ogołacać tak z liści, bo co ma wykarmić owoce ?.
Awatar użytkownika
Violunia
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sie 2012, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

forumowicz szacun ;:333 żeby po krzaku rozpoznać odmianę....czytam Twoje wiadomości od kiedy wstąpiłam w te szeregi i dzięki temu nie popełniam aż tak dużych błędów i mam pomidory i ogórki bez choroby, tzn pryskałam bo inaczej już byłoby po nich. Zrobiłam jeden błąd na początku i chciałam im dać wszystko najlepsze a były już na końskim oborniku i podlewałam pokrzywą i magiczną siłą i ale w miarę szybko się zorientowałam, ze przedobrzyłam i potem tylko woda. Już zerwałam pare kilogramów a dzisiaj pół kilogramowego Sandul Moldovan ;:224 Dziękuję bardzo ;:180
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam wszystkich zawirusowanych ogrodem.
Violka
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

marcinek123 pisze:Czy dobrze planuję.
w gruncie ogłowić 15 sierpnia a w foliaku 1 września
Ile pomidorów powinno się mniej więcej zebrać z foliaka 5 m2 (18-20 krzaczków)? wydaje mi się że mam mało pomidorków (swojej rozsady i kupnej na targu).
Jako ciekawostkę napiszę ze betalux w foliaku ma już ok 120 -140 cm ;:oj i dalej rośnie a w gruncie ok 30 cm
Ponawiam
Awatar użytkownika
QBee
50p
50p
Posty: 97
Od: 31 maja 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

marcinek 123

Ja większość swoich pomidorów w małej folii ogłowiłam w poniedziałek, urosły pod sam dach i zawiązały 4-6 gron, mi wystarczy jak dojrzeje to co jest :D W zeszłym roku we wrześniu wszystko zabiła mi zaraza i zimno, także w tym roku skracam okres uprawy :D
Ale ja żadnym ekspertem nie jestem... :wink:
Pozdrawiam
Bee

To mój drugi rok z pomidorami....oby bardziej udany od poprzedniego ;)
marcinek123
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 mar 2013, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

Dzięki. Ale ja dopiero wysiewałem pomidory ok 6 - 12 maja i mają dopiero pączki na 2 - 3 gronie
A jaki jest optymalny plon z 5m2?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5134
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Obrywanie lisci pomidora - ogławianie

Post »

U mnie po wiosennej uprawie, drugi raz posadzone, już kwitnie czwarte grono i ile do 15 sierpnia zdąży zakwitnąć, a myślę, że sześć gron, to jest wystarczająco na uprawę jesienną, bo jednak to jest VP1 i VP2.
Wydajność, to jest różna, głównie zależy od odmiany i techniki uprawy. moje pod folią na oborniku i licząc, że dwadzieścia lat w tej samej ziemi pomidor po pomidorze 10kg z metra kwadratowego malinówki dla mnie wystarczająco.
Awatar użytkownika
chmielu11
200p
200p
Posty: 231
Od: 21 lip 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie,okolice Bielska-Białej

obrywanie liści pomidora

Post »

Witam wszystkich .Jest to mój 1 sezon z pomidorami a mam takie pytanie które liście pomidora powinno się obrywać bo oglądając różne zdjęcia widziałem że na niektórych pomidorkach nie ma w ogóle dolnych liści i przy gronach także a podobno powinien być liść nad gronem który karmi owoce proszę o odpowiedz z góry dziękuję za zrozumiałość pozdrawiam wszystkich.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13422
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: obrywanie liści pomidora

Post »

Liście poniżej zawiązanych i wykształconych gron oberwij całkowicie, ale nie więcej niż po 3-4 na raz.
Pomidor powinien nieć co najmniej 12-14 liści.
Czasem obrywa się liście powyżej gron.
Napisz jakie masz odmiany a najlepiej pokaż zdjęcia.
Tłumaczenie na ślepo może być mylące.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”