Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Kwiat żeński ma mały owoc a kwiat męski go nie ma
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

To cenne informacje, bo nie miałam pojęcia o tych różnicach. :oops: Ten mały owoc zauważyłam tu i ówdzie, dziś idę podglądać dyńki, a może coś zapylę... :D
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Tak jest u wszystkich dyniowatych
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

A ja jestem dyniogłowa, bo zamiast wcześniej się dokształcić z dyń, posadziłam i cieszyłam się, że coś mi rośnie ot tak sobie, całą uwagę kierując na pomidory i paprykę. Ale dynie mimo to w większości ładnie rosną, muszę popracować nad owocowaniem, bo coś dyńki słabo w tej materii stoją... :roll:
Judyt
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 cze 2010, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Wegetarianka, a co to znaczy brandowane nasiona?
wegetarianka
200p
200p
Posty: 233
Od: 19 wrz 2010, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Uni57, możesz użyć pędzelka, ale po pierwsze to więcej roboty, po drugie, jeśli masz do zrobienia więcej odmian, to musisz mieć tyle pędzelków ile odmian, bo inaczej pokrzyżujesz odmiany :lol: więc prościej i szybciej będzie oberwanie kwiatka męskiego i posmyranie pręcikiem znamienia kwiatka żeńskiego;
Identyfikacja kwiatów męskich i żeńskich jest wbrew pozorom bardzo prosta: kwiaty męskie rosną na prostej łodydze i mają w środku 1 pręcik- z pyłkiem; kwiaty żeńskie mają pod sobą zgrubienie (kulka lub coś w ten deseń, w zależności od kształtu owocu dojrzałego)- przyszłą dynię, a w środku jest rozbudowane znamię;
By zapylić dynie samodzielnie, należy późnym popołudniem zabezpieczyć po 1 kwiatku męskim i żeńskim (Goldman w "The Compleat Squash... " pisze o 2-3 męskich na jedną pannę, ale z własnego doświadczenia widzę, że jeden spokojnie wystarczy), które na dzień następny mają rozkwitnąć- zamknąć je tak by żadne owady się do nich nie dostały, ja zawiązuję folią, ale mogą to być torebki papierowe przytwierdzone gumką lub np takie druciane klipsy, które czasami spotykamy na folii zabezpieczającej chleb.
Następnego dnia rano otwieramy kwiatki, zrywamy kwiat męski, odrzucamy jego płatki i smyramy pręcikiem znamię kwiatu żeńskiego, męski kwiat odrzucamy, a żeński zamykamy znowu- ja używam tu taśmy maskującej, oznaczamy liść obok zapylonej dyni, ja zawiązuję kawałek sznurka.
Judyt, pisząc brandowe, miałam na myśli takie, które możemy kupić w sklepach firmy X lub Y
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Właśnie, pierwszy raz mam dynię piżmową na ogrodzie i dopiero wczoraj zauważyłam PIERWSZY kwiat żeński. Zastanawiam się ile dyniek będę miała z tej hodowli i czy np. w przyszłym roku nie wysiewać wcześniej samej piżmowej. Dodam, że Hokkaido zebrałam i rozdałam już 10 sztuk i następne już czekają do zbioru. Tak samo jest z Karowitą i Big MAX- rosną pięknie. Jeszcze ociąga mi się Ambar- rośnie b. powoli i ma na razie jeden średni owoc. Ile udaje się Wam średnio zebrać owoców z piżmowej???
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

wegetarianka pisze:Ja też wanderko pomyślałam o butternutach.
Wyszukałam ich foto - moje są nieco inne , może dziś zrobię zdjęcie to wrzucę i może ktoś odgadnie co to jest ... Skórka jak u jasnozielonego patisona - tak wiec najpierw myślałam że to stasmiony patison, ale rośnie długim pędem jak dynia i już zawiązała kolejny owoc.
aniaw
50p
50p
Posty: 62
Od: 11 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

dynie makaronowe w tym roku obrodziły
dynia jednoosobowa :)
Obrazek
aniaw
50p
50p
Posty: 62
Od: 11 maja 2011, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

pierwszy owoc na butternut
Obrazek

marina
Obrazek

to chyba tez marina
Obrazek

kuri
Obrazek

Dziwnie jakoś różne te Mariny ale ze śledztwa w plątaninie pędów wydaje się że pochodzą z 2 krzaczków tej odmiany. Martwi mnie Tonda Padana ma dopiero dwa małe zawiązki. Nie wiem czy dojrzeją.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

U odmiany Marina di Chioggia taka rozbieżność wyglądu to normalne , w ub. roku miałem oryginalne nasiona i też tak było . Ponadto poszczególne owoce w miarę wzrostu bardzo zmieniają wygląd i kolory ... Mało się mówi o tej dyni , a jest bardzo smaczna . Jest dość późna , więc pierwsze zbiory gdzieś we wrześniu , nie mogę się doczekać ...
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6137
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

[quote="aniaw"]pierwszy owoc na butternut
Obrazek

aniaw ja też mam takie dyńki piżmowe butternut tylko,że moje owoce są zielone w ksztalcie gruszki ;:3 rosną pięknie. Czy na Twoimi zdjęciu widzę ,że są żółte?
caterina
200p
200p
Posty: 297
Od: 11 cze 2009, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.2

Post »

Frant a mnie Marina di Chioggia nie powaliła na kolana. I na tym polega piękno i niezwykłość dyni, jest ich tyle odmian ,że każdy znajdzie dla siebie idealną :wink:
Pelasiu , butternut występuje w różnych kolorach.
Forumowiczka Kasia...;)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”