Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aturi
200p
200p
Posty: 469
Od: 8 maja 2014, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

U mnie jest taki gąszcz,ze ciężko znaleźć jakiś owoc ;/ dowiem się jesienią czy w ogóle jakieś się zawiązały.
Pozdrawiam Marcin :)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Od 2011 roku, gdy zacząłem uprawę tykw było coraz gorzej. 2012 rok był jeszcze solidny pod względem tykw, miałem kobry, speckled snake, corsican flat i butelkowe. Potem w innych latach zawiązywały się nie najlepiej, kwiaty żeńskie oczywiście były, ale po przekwitnięciu po prostu odpadały. W zeszłym roku było apogeum, na 16 krzaków tylko dwie tykwy, w dodatku nie zdążyły dojrzeć... Pomyślałem, że sprawką może być zbyt duża ilość azotu, więc w tym roku pożałowałem go na tykwach, w dodatku użyłem bardzo mocno przerobionego, dwuletniego.

Efekt tego jest zaskakujący :) Kupiłem nasiona 4 odmian, miejsce przeznaczyłem tylko na 12 krzaków, niestety tym razem przez źle dobraną ziemię do rozsad 30% sadzonek miało start dopiero w połowie lipca. W dodatku jedna odmiana w ogóle mi nie wykiełkowała, innej zaś mam tylko jeden krzak, który należy do tych 30% ;/ W grupie tych, które zaczęły szybciej rosnąć mam tylko corsican flat i froggy, ale zupełnie nie narzekam, bo jak dotąd zawiązało się 8-9 owoców!
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Kiedyś już pisałam, jak mój brat uprawia tykwy, żadnych kontemplacji, przemyśleń...
Siewki idą do gruntu, na początku podlewane i dowidzenia, do jesieni ;:7

viewtopic.php?f=42&t=96283&hilit=Elzbietaag&start=238

W tym sezonie mój brat wysadził jedną sadzonke za płotem, właściwie w lesie, położył stary dywan żeby chwasty nie rosły i taką ślicznotkę dzisiaj znalazłam ;:oj Jedna sadzonka rozrosła się do 25 m kw.

Obrazek

Na płocie dynda kilkanaście wielkich owoców

Obrazek

Obrazek

Powiem tylko, że w tym sezonie u nas jest susza, deszcz chyba o nas zapomniał...ale tykwy rosną ;:173
elas
50p
50p
Posty: 81
Od: 6 sty 2015, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

-- 6 sie 2018, o 18:45 --

Obrazek

Obrazek

-- 6 sie 2018, o 18:46 --

Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

elas, te dwa pierwsze zdjęcia to dyńki :wit
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13724
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Tak, to są dyńki, które jednak wysychają i twardnieją jak tykwy.


U mnie tykwy jakoś powolnie. Jedna już rośnie, a drugą zapyliłem wczoraj na innym krzaku. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
borowa
200p
200p
Posty: 339
Od: 3 lis 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Myślicie że już należałoby pozbywać się nowych zawiązków by te starsze szły w masę?
To jest moje poletko. Po drugiej stronie, połowa to dynie.
Obrazek
Tutaj tykwy na podporach


Obrazek
Pozdrawiam!
Jagoda
Awatar użytkownika
ElzbietaaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2902
Od: 16 sie 2008, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Elbąga

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Ja zostawiam wszystko naturze, jak ma urosnąć to urośnie. Dużo zawiązków brązowieje i odpada,
więc samoselekcja jak najbardziej. 8-)
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1488
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Błażej jak tam nimi tykwa? U mnie dopiero zawiązuje owocki, ale się o nią nie martwię bo przy takich małych wymiarach na pewno zdąży dojrzeć.

Ciekawe efekty dała krzyżówka E.L.H.D. z tykwą Snake. Wyszły długie maczugi na jakieś 1,5m za to grubsze od snake.

Następna krzyżówka Giant Buschel x E.L.H.D dała efekt krótkiej tykwy około 50cm i przypomina dippera tylko trochę większego.

Trzeci krzyż tykw Apple z Giant Buschel dał efekty raczej małego wazonu. Ta będzie fajna do frezowania.

Jedynie tykwa Canten zawiązuje cały czas owoce (no i tykwa nimini) ale nie ingeruję w to bo pozostałe 6 szt na krzaku już dawno przestały rosnąć. Zawsze można użyć owoce kulinarnie.

Jagoda z tego poletka to będzie kilkadziesiąt sztuk. Jednak ja dla wydłużonych tykw stawiam konstrukcję bo nie lubię jak się poskręcają.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2344
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

BobejGS, każda dynia ozdobna po całkowitym dojrzeniu twardnieje jak tykwa, zawsze tego setki miałem. Jak jakaś dynia zaczęła pleśnieć to wywalałem do ogrodu, a tam do wiosny wyglądały całkiem ciekawie. Jedyny z nimi problem, że mają cienką skórkę.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13724
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Marek Ostatnio nie byłem u nich ale na razie chyba zaczynają kwitnąć. Dziś się im przyjrze.

Patrick Możliwe, że wszystkie ozdobne tak wysychają. Nie miałem z nimi styczności wcześniej. Te jednak z uwagi na kształt jajka, są bardzo fajne. Do tej pory mam skrzynkę takich jajek zaschniętych w pomieszczeniu gospodarczym.
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Marek zapodaj zdjęcia tych krzyży. U mnie 40 dużych tykw o ktore juz sie nie martwoe i cały czas zawiązują się nowe, może i z tych coś bedzie. Na niektirych krzakach rosn? owoce zupelnie od siebie różne, zarówno kolor jak i kształt. Zawsze jajas miła niespodzianka. W tym roku mam jedną gigantycxną tykwe apple. W ogóle wszystkie owoce mimo suszy wydajq mi się większe. Wychodzi na to ze tykwa woli upał niz deszcz. I nawet bez wody sobie poradzi.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tykwa - warzywo, piękna ozdoba, tysiące zastosowań, cz.4

Post »

Ja swoją przygodę z tykwami zacząłem w ubiegłym sezonie i skończyła się kompletnym fiaskiem, bo tylko 1 sztuka wzeszła, mizernie rosła i zakończyła wegetację z jednym niedojrzałym owocnikiem. :D
W tym sezonie przyłożyłem się bardziej i 4 sztuki rosną jak oszalałe, ale nie ustrzegłem się błędów rezultatem czego na koniec lipca mam 1 sztukę taką 50 cm. długą i w obwodzie 55 cm. która ładnie drewnieje i sporo młodych. Tylko nie wiem czy te które zawiązały z początkiem sierpnia zdążą dojrzeć :

Obrazek

Dopiero niedawno trafiłem na ten wątek i trochę więcej 'łyknąłem' wiedzy na ten temat. Z tego względu, że ogródek mały, wieszam wszystko na sznurkach i zarówno tykwy jak i dynie ozdobne wiszą nad głową, co niekiedy fajnie wygląda, ale też ma swoje minusy, bo i wiatr kołysze i tykwa pod własnym ciężarem może się urwać i przy chwili nieuwagi przy przechodzeniu można dostać np. dynią w 'dynię'... :;230

Sprawę z urywaniem załatwiłem tak:

Obrazek

A na przyszły sezon tykwy doczekają się specjalnego rusztowania... :D

Powiedzcie mi czy ogławianie ograniczające potężny rozrost tykwy pomaga przy zawiązywaniu nowych owocników i szybszemu wzrostowi tych zawiązanych?. Przegapiłem z braku wiedzy to ogławianie i być może straciłem cały lipiec pozwalając im się rozrastać, a zawiązki zasychały. Ktoś kto ma większe doświadczenie niż ja (a jest Was paru) niech osądzi czy te mniejsze na zdjęciu mają szanse dojrzeć... ;:131
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”