Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Moniolita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 maja 2020, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cześć, chciałabym zapytać Was o radę odnośnie fikusa, stracił prawie wszystkie liście.
Fiskusa mam od roku, początkowo stał niedaleko okna ale chyba mu zaszkodziły przeciągi, ponieważ zaczął tracić liście. Z trzech łodyg przetrwały dwie (jedna całkowicie obumarła). Przeniosłam go w jasne miejsce bez przeciągów dwa miesiące temu i zaczął wypuszczać na czubkach nowe małe listki więc wydaje mi się że mu to dobrze zrobiło. Podlewam gdy ziemia jest już zupełnie sucha, co jakiś tydzień, może dwa.

Bardzo dziękuję za pomoc i wszelkie rady.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Za daleko od okna. W tym miejscu możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki. Postaw przy oknie.

Żywe rośliny potrzebują światła.

Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku, w standardowej proporcji ok. 3:1.

Rośliny wymagają też regularnego nawożenia mineralnym nawozem - w przypadku fikusów do roślin zielonych.

Jednak zaczął bym od wyciągnięcia z doniczki i sprawdzenia stanu korzeni. Dobrze by było rozsadzić je przynajmniej na dwie mniejsze doniczki.
Po przesadzeniu odczekujesz 3 - 4 tygodnie z nawożeniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam!
Ponownie zaglądam z nadzieją, że nieoceniony Norbert albo Ktoś z Was podpowie co robić, za co bardzo dziękuję. Tym razem chodzi o ficusa, wydaje mi się że to odmiana robusta, mniejsza z tym. Kupiłam go w marcu, na wyprzedaży za całe 2.99 zł był dosyć zabiedzony, a dokładnie miał złamany przewodnik, nie wiem czy tak to się fachowo nazywa, w każdym bądź razie, chodzi mi o tę łodygę, które pnie się w górę. W domu zadbalam o niego, tzn przesadziłam do ziemi odpowiedniej dla Ficusa, na dnie drenaż, i o dziwo rośnie pięknie i nic nie budziloby moich obaw,gdyby nie okazało się, że rosną dwa przewodniki. Właśnie dlatego się zastanawiam,czy nie trzeba jednego ułamać, bo boję się, że ficus rozrośnie się na dwie strony, a wolałabym żeby piął się prosto w górę. Co robić?



Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Mówimy o stożku wzrostu. Kiedy zostaje uszkodzony dochodzi do takiej sytuacji jak u Ciebie. Wg nie jest to żaden problem, chyba że brakuje u Ciebie miejsca, wtedy możesz jeden usunąć. Ale fikusy mają i tak tendencję do rozkrzewiania się. Druga sprawa fikusy i tak w końcu dorosną do sufitu i wtedy trzeba będzie go ciąć.
W każdym razie na razie nic bym nie robił, bo może być tak że jeden z nich obumrze. Poczekaj aż bardziej urosną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Oczywiście, bardzo dziękuję.
Dominikaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 cze 2020, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

FIKUS SPRĘŻYSTY- plamy na łodydze

Post »

Ostatnio zauważyłam takie plamy na łodydze. Stąd moje pytanie: czy to jakiś szkodnik? Jak tak, to jak mogę wyleczyć fikusa?


Bardzo proszę o pomoc.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Zapraszam do lektury tego wątku, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
empathylow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2020, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Hej! Odkąd się przeprowadziłam, mój fikus, który normalnie rósł jak szalony zaczął gubić masę liści. Mają brzydkie brązowe krawędzie. Potraktowałam roślinkę odgrzybiaczem, ale to nic nie pomogło. Czy powinnam odcinać wszystkie chore liście, nawet, jeśli plamki są małe? Może powinnam też zmienić ziemię...? Nie mam już na niego pomysłu, a marnieje w oczach :(

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Szkoda, że nie zaczęłaś od lektury wątku. Takie plamy na liściach świadczą o nieprawidłowym podlewaniu i podłożu.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza (żwirku albo perlitu) w proporcji około 3:1. Podlewasz wtedy, kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko powinno być przy oknie, odmiany variegata potrzebują więcej światła niż odmiany zielone.

Przesadź do właściwego podłoża, wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, nie powinna być większa niż około 1,5 - 2 cm na obwodzie.
Doniczkę postaw na podstawce.

Możesz powtórzyć oprysk preparatem grzybobójczym, polecam Topsin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
empathylow
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2020, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Kajam się, rzeczywiście powinnam była. Niemniej jednak dziękuję za ekspresową i rzeczową odpowiedź, następnym razem wcześniej przewertuję wątek.
Basia_t
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 lip 2020, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pofalowany pąk fikus robusta

Post »

Hej, mam taki problem. Wszystko pięknie mi się rozwijało, kwiatek mam już od roku i nagle wyszedł taki zmasakrowany liść, a spod niego jakby pokarbowany pąk. Nie wiem co to znaczy i co zrobić :/ czy pąk gnije? Czy to jakieś choróbsko? Proszę o podpowiedzi :( pozdrawiam! Basia
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18940
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, wszystko od podlewania, podłoża po stanowisko.
Poczytaj też ten wątek, do którego przeniosłem Twój post.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Basia_t
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 lip 2020, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Hej dzięki, za pomoc w umieszczeniu wątku w dobrym dziale. To moja pierwsza aktywność na forum i jeszcze się nie odnajduję. Przeczytałam całą historię, ale niestety nie znalazłam u nikogo podobnego problemu.
Fikus ma koło 1.3cm, podlewam go raz na tydzień/ raz na dwa jaki czuje palcami ze jest sucho. Spryskuje 2/3 razy w tygodniu. Niestety nie przesadziłam i stoi wciąż w biedronkowej ziemi. Stoi na podłodze pod oknem, okno od strony północnej. Zastanawia mnie czy może to co się z nim dzieje nie jest wynikiem mechanicznego uszkodzenia - pomogłam zdjąć skórkę z rozwijającego się liścia (bardzo bardzo bardzo żałowałam jak tylko pociagnelam, ale odeszła całkiem delikatnie) Mam nadzieje ze jeśli nawet go uszkodziłam to nie zaszkodziłam na smierć :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”