Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2883
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

AniaD czy możesz dwa słówka o skorzonerze napisać, w zeszłym roku chciałam spróbować, posiałam normalnie do ziemi i nie wzeszła mi ANI JEDNA. Tak normalnie siejesz prosto do ziemi i rośnie? czy może ma jakieś wymagania których nie spełniłam, bo przecież nie mogło coś zjeść wszystkich ziarenek, a nasionka gdyby były jakieś niewydarzone to przecież też nie wszystkie. Nie mogłam wyjść ze zdumienia że NIC nie wzeszło :roll:
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Jagódko, ja co prawda nie AniaD, ale też sieję Skorzonerę co roku prosto do gruntu, zazwyczaj w kwietniu i ładnie plonuje. Może trafiłaś na niedobre nasiona.. :roll:
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2883
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

NITKA pisze:Jagódko, ja co prawda nie AniaD, ale też sieję Skorzonerę co roku prosto do gruntu, zazwyczaj w kwietniu i ładnie plonuje. Może trafiłaś na niedobre nasiona.. :roll:
Niby nic nadzwyczajnego a jednak, tak się zastanawiam, proszę się nie śmiać ale może ja tą skorzonerę wyplewiłam biorąc za chwasty :? , do czego jest podobna wschodząca skorzonera?
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Kupilam dziś nasiona dyni olbrzymiej Big Max tak pisze na opakowaniu, rosnie do 15 kg, czy ktor moze mial ta odmiane, jakie jest jej przeznaczenie, smak? Na opakowaniu pisz tylko że dobra na dynie halloween :D
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

zielonajagoda pisze:
Niby nic nadzwyczajnego a jednak, tak się zastanawiam, proszę się nie śmiać ale może ja tą skorzonerę wyplewiłam biorąc za chwasty :? , do czego jest podobna wschodząca skorzonera?
Zobacz to zdjęcie Przemka 1136: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4&start=42
W tym samym wątku jest też post Geo:
Nie zrażajcie się niepowodzeniami w kiełkowaniu skorzonery. Jej nasiona mają zdolność kiełkowania tylko przez 1 rok. Zdarza się, że cała paczka nasion nie wschodzi, po prostu są przeterminowane mimo dobrej daty na opakowaniu.
Mnie się zdarzyło dwa razy, że nic nie wzeszło. Dobre nasiona w sprzyjających warunkach kiełkują po paru dniach. Ja sieję nietypowo, bo w czerwcu na zbiór wczesną wiosną następnego roku.
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

sylwana85
w ubiegłym sezonie uprawiałam Big Max, rzeczywiście owoce spore- warto chyba też urywać co któryś z kwiatów żeńskich- wtedy owoców będzie mniej ale za to większe.
Co do walorów smakowych to nie ma szału, może być na zupę bądź ciasto. Do zapiekania raczej nie- lepsza jest Hokkaido.
W tym roku tez ja planuję- ładnie wygląda taki olbrzym w ogródku:) pozdrawiam
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Hancik30 dziekuje za szybka odpowiedz, hokkaido moze z akcji wymiany dostane, a big max Tylko ta z duzych byla w moim ogrodniczym jak na razie. A czy Big max sialas do gruntu, czy na rozsade wczesniej. I pewnie że wole jeden owoc za to dyzy niż 3 male :) tylko poczytam o tych kwiatach zenskich i meskich wieczor :)
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

zielonajagodo, przy kupowaniu zawsze sprawdzam termin ważności. Teraz podają na opakowaniu i 5 lat. Skorzonera zachowuje zdolność kiełkowania przez ok. 2 lata. kupuję więc takie, gdzie mam co najmniej jeszcze 3 letni termin ważności, najlepiej spojrzeć na datę produkcji.
Awatar użytkownika
hancik30
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 sie 2011, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rokietnica/Poznań

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

sylwana85
Dynie sieję prosto do gruntu ale przez 3 tyg przykrywam je ściętymi butelkami (tymi większymi) -ściągam zakrętkę i mam takie miniszklarenki. Rosną pięknie. Pamiętaj o tym, że dynia jest wielkim łakomczuchem i musi mieć żyzną ziemię. pozdrawiam
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 734
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

hancik30 pisze:sylwana85
Dynie sieję prosto do gruntu ale przez 3 tyg przykrywam je ściętymi butelkami (tymi większymi) -ściągam zakrętkę i mam takie miniszklarenki. Rosną pięknie. Pamiętaj o tym, że dynia jest wielkim łakomczuchem i musi mieć żyzną ziemię. pozdrawiam
Akurat będę miała kompościk na wiosnę i sąsiedzi kilka domów dalej mają krówki i konie :) także przykumpluję ;:136 z sąsiadem jak co roku :D :;230
Ania D.
500p
500p
Posty: 602
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Takie po kilkaset kilo to rosną Atlantic Giant. Przy tych odmianach trzeba się trochę postarać, przygotować ziemię, dobre miejsce, mieć czas na doglądanie dyni. W ogrodzie spokojnie taka dyńka, bez wielkich starań, urośnie przynajmniej do kilkudziesięciu kilo, jeśli zależy nam na bardzo dużych okazach, to trzeba poczytać na temat uprawy wielkich dyń.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3127
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

A z Polskich odmian to największa melonowa żółta
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
natalka
50p
50p
Posty: 60
Od: 11 lip 2011, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach cz.3

Post »

Co roku sieje melonową żółtą, rośnie dość duża i przeznaczam ją do słoików z cunamonem goździkami i cytryna, najlepiej się nadaje bo jest twardą i szybko się nie rozgotowuje.
Big max też rośnie spora chociaż u mnie co roku melonowa jest większą. No i w smaku big max jakoś nie zachwyca
:wit
Szczęście to nie to, co posiadasz, lecz to, czym potrafisz się cieszyć.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”