Ogórek gruntowy - termin wysiewu,rozsada,uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
andrzej645
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 kwie 2012, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Malinówka

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Miałem jeszcze dwie inne odmiany Akord i Adam i było ok ,więc wina leży raczej w odmianie .
Pozdrawiam Andrzej
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10179
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Ogórek jest rośliną bardzo wrażliwą na zbyt duże różnice temperatury, zwłaszcza między dniem i nocą. Wahania nie powinny przekraczać 6-8°C. Większe dobowe amplitudy hamują wzrost roślin, powodują zniekształcenia owoców i są główną przyczyną ich gorzknienia.
http://e-warzywnictwo.pl/index.php/wyma ... _4840.html

A Hasło Ogrodnicze idzie jeszcze dalej:
Nieprzestrzeganie zalecanych dla ogórka zawartości składników pokarmowych w podłożu, grozi chorobami fizjologicznymi roślin. Nadmierne zasolenie może powodować, między innymi, więdnięcie roślin, a nawet uszkodzenia korzeni (w połączeniu z brakiem odpowiedniego nawadniania w dni słoneczne). Często występującymi objawami świadczącymi o błędach w nawożeniu może być także opadanie zawiązków czy gorzknienie owoców.
Generalnie gorzknienie to choroba fizjologiczna a skłonność do tej choroby to cecha odmianowa.
Marianzet1
100p
100p
Posty: 186
Od: 20 lip 2008, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Witam.
Co brakuje tym ogórkom?,są to ogórki pod osłony.
Pozdrawiam Marian
------------------
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 587
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Wygląda jakbyś zostawiał ten ogórek na noc w tej szklarni, duży spadek temperatury, roślina nie pobiera składników, powinieneś na noc zanosić do domu i przesadzić do większej doniczki, ogórki ogólnie są bardzo wrażliwe , łatwo uszkodzić korzenie, jak wyrośnie ci w doniczce duża bryła korzeniowa i potem ją wsadzisz docelowo to łatwiej zniesie wahania temperatury.

-- 11 kwi 2014, o 15:57 --

i pierwsze ogórki powinieneś zerwać , bo osłabiasz roślinę.
ren333
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2014, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Witam, jestem nowa, czytam i uczę się. Mam nieużywaną szklarnię i postanowiłam w tym roku ja uruchomić. Wywiozłam starą ziemię i kupiłam nową: torf z piachem i ziemia z pola, wygląda jak taka kupowana w workach w ogrodniczych, wizualnie ładna. Pod koniec marca zasiałam ogórki i są juz dość fajne tzn. takie dwa listki. Stoją przy oknie w pokoju. Moje pytanie do doświadczonych, kiedy je mogę zacząć hartować, teraz, jak zrobi się cieplej czy dopiero jak bedą miały więcej listków? Kiedy po hartowaniu moge je posadzić w szklarni?
Jak glęboko sadzi się ogórki?
Dodam, że kupiłam kilka rodzajów ziarenek tak dla pewności, że któreś mi sie udadzą.
Posiałam tez pomidory, paprykę. Pomidory jako tako, a papryka tylko jedna mi zakiełkowała, na 20-30 ziarenek.
Sałata natomiast wyrosła taka długa ok 6 cm dwa listki i klapła, leży.Pewnie nić z niej nię bedzie.
Pod ogórki przygotowałam nową ziemię, kładąc pod nią troche kurzaka i słomy dosłownie odrobię, bo bałam się przesadzić.
Jak bedą już w szklarni to jak często mam je podlewać wodą z kurzakiem w proporcji 10:1 oczywiście?
A woda z pokrzywami? Planuje zebrac ich troche w maju już fajnie rosną mi koło domu?
PROSZE POMÓŻCIE, do tej pory hodowałam tylko kwiatki w doniczkach, a to niekiedy z marnym skutkiem.
Pozdrawiam
Renata
Awatar użytkownika
paputowy dom
200p
200p
Posty: 246
Od: 11 cze 2012, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Witam
Mam pytanie czy można wysypać na grządkę , na której będą ogórki zrębki topoli? Ogórki jak co roku będę uprawiać z rozsady.
Pozdrawiam Justyna
DomPodPaputem.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7440
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »



Do ren333 Poczytaj troszeczkę, wszystkiego się dowiesz.
Nawet tego jakich temperatur wymaga ogórek, jeśli się nie mylę niedawno była o tym mowa.
Pozdrawiam - moderator.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4069
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

ren333, przede wszystkim, najważniejsze pytanie - czy szklarnię masz przy domu czy gdzieś dalej. Jeżeli przy domu, to sadzonki ogórków wstaw do szklarni i zabieraj do domu tylko jakby miało w nocy być blisko zera. Jeżeli masz możliwość dogrzania szklarni, albo dodatkowego okrycia ogórków to niedługo będziesz mogła je posadzić ;:333 .
Nasiona papryki, zwłaszcza kupne potrafią długo wschodzić - mnie blisko miesiąc. Więc nie wywalaj doniczki, owiń folią i trzymaj w cieple (nie muszą na tym etapie mieć światła) ;:131 .
Jak dałaś kurzak pod ogórki, to trochę potrwa zanim to przejedzą.
A sałatę posiej bezpośrednio do ziemi w szklarni. Gdzieś na skraju, gdzie to nie będzie przeszkadzało. Dłużej wschodzi, ale jest ładna krępa rozsada. Albo w pojemnik, i ledwo wykiełkuje trzymać go cały czas w szklarni ;:108 .
Gnojówka pokrzywowa na pewno do czegoś się przyda, więc możesz zbierać.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
qshka
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 maja 2013, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Mam pytanie.. Nie wiem, czy już takie padło.. Ale zwiędły mi liście ogólnie piękne rosły przez długi czas, aż nagle wczoraj mi zwiędły te górne liście.. Jaka może być przyczyna?
Marianzet1
100p
100p
Posty: 186
Od: 20 lip 2008, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Te zmiany na ogórkach już były gdy miałem je w domu, cztery liście i kwiaty były obrywane ,myślałem że brak im jakiś składników.
Pozdrawiam Marian
------------------
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 587
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Na pewno brak im składników, ale to dlatego ,że jest im zimno, wtedy nie pobierają składników, przesadz do dużej doniczki, wrzuć tam jakąś próchniczą ziemię, jak nie masz to taką w jakiej bedziesz sadzić, podlewaj ciepłą wodą, najlepiej by było zanosić do domu na noc ale jak nie możesz to przykrywaj ,skoro tyle wytrzymały to chyba przeżyją. Możesz taką doniczkę dać trochę wyżej , żeby miała grzanie nawet od dołu , i m więcej ciepła tym lepiej.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Paputowy dom

Te zrębki, jeśli są drobne, w niezbyt dużej ilości nie powinny zaszkodzić - powinny napowietrzyć trochę ziemię, a rozkładając się będą oddawały ziemi składniki odżywcze. Tylko całkowity rozkład trzeba liczyć w latach. Zdaje się, że zrębki lepiej dać na kompost - też z umiarem.
Pozdrawiam
Adam
Monika79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 956
Od: 16 kwie 2012, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogórek gruntowy - uprawa z rozsady.

Post »

Jezeli chcialabym prowadzic ogorki pionowo to jak wysoko konstrukcje na nie robicie?Myślę żeby ponabijac kołki a miedzy nimi poprzeplatać sznurki . Te kołki chyba musza być masywne?
Kwiatki Moniki
POZDRAWIAM MONIKA
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”