Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kompost cz.2

Post »

Może posyp koło kompostownika.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
doras
50p
50p
Posty: 68
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kompost cz.2

Post »

Masz rację, to dobry pomysł. Zabezpieczy kompostownik przed kolejną inwazją.
A tymi, które są już w środku nie przejmować się?
Pozdrawiam, Dorota
Irek_2
200p
200p
Posty: 250
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompost cz.2

Post »

Jak mają jedzenie w kompostowniku, to raczej szkód na grządkach i rabatach nie będą robić. Ale się rozmnażają. Swoje w kompostowniku staram się niszczyć mechanicznie, jak dosięgnę. Dobrze się nadaje do tego sekator - nie trzeba ich dotykać.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kompost cz.2

Post »

doras pisze: 6 cze 2024, o 07:51 Masz rację, to dobry pomysł. Zabezpieczy kompostownik przed kolejną inwazją.
A tymi, które są już w środku nie przejmować się?
U mnie niebieskie granulki są chętnie zjadane.
Myślę, że jest szansa, że część ślimaków z kompostownika też się skusi.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 772
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Dodam do tematu że metaldehyd który jest składnikiem tych granulek jest bardzo toksyczny. Wszystko co zawiera metaldehyd zgodnie z instrukcją użytkowania jest przeznaczone do ochrony roślin ozdobnych a nie uprawnych. Sypanie na kompost może mieć sens tylko wtedy jeśli później tego kompostu nie stosujemy do warzyw w przeciwnym razie wszystko z deszczem wniknie idealnie przez nasz kompost.
Awatar użytkownika
doras
50p
50p
Posty: 68
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kompost cz.2

Post »

Bardzo dziękuję za Wasze opinie.
Ziemi kompostowej mam zamiar używać również na rabaty warzywne, więc sypanie niebieskich granulek do kompostu rzeczywiście odpada.
Przecinanie ślimaków sekatorem jakoś mnie przeraża, nie żebym żywiła do nich jakieś cieplejsze uczucia :wink: ja jak je zbieram, to zakładam na jedną rękę rękawiczkę chirurgiczną, do drugiej ręki biorę słoiczek i zbieram towarzystwo do słoika. Po tym zakręcam i wrzucam do zmieszanych :?
Właśnie wyczytałam, że ślimaki winniczki żywią się jajeczkami tych czerwonych golasów. Do teraz jak spotkałam u siebie winniczka, to nie zabijałam, tylko przerzucałam za płot na łąkę. Teraz będę je zostawiała u siebie, niech pomagają w tępieniu kolejnych pokoleń nudystów :wink:
Pozdrawiam, Dorota
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

To nieprawda , że metaldehyd przeznaczony jest do zwalczania ślimaków tylko w roślinach ozdobnych .
Na dowód https://agrosimex.pl/srodek-na-slimaki- ... makobojczy
Myślicie , że jakim cudem kupujecie w sklepie kapustę bez ślimaków albo inne warzywa ?
Awatar użytkownika
doras
50p
50p
Posty: 68
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kompost cz.2

Post »

To ja już cała głupia jestem :wink:
Jednak nie będę teraz sypała niebieskich granulek na kompost, bo wczoraj wpuściłam do niego dżdżownice. Kilka ślimaków, które znalazłam na spodniej części klapy do przykrywania zebrałam ręcznie. Posypię granulki na ziemi przy kompoście.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 772
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

anulab pisze: 7 cze 2024, o 06:50 To nieprawda , że metaldehyd przeznaczony jest do zwalczania ślimaków tylko w roślinach ozdobnych .
Na dowód https://agrosimex.pl/srodek-na-slimaki- ... makobojczy
Myślicie , że jakim cudem kupujecie w sklepie kapustę bez ślimaków albo inne warzywa ?
To ciekawe bo popularny środek zaczynający sie na snac.. jest tylko na rośliny ozdobne a wszyscy sypią nim po rabatach. U innego producenta gdzie preparat również zawierał metaldehyd było napisane wprost w karcie produktu że nie stosuje się do roślin uprawnych - teraz oczywiście nie wiem jaki to był środek.

Dochodzi też wysoka toksyczność dla psów i kotów.

Ostatnia sprawa to na chłopski rozum taki ślimak musi granulkę zjeść a jeśli nie zje tylko przejdzie obok to ściągnie nogą środek i wniesie nam go na warzywa, rozetrze i przylepi śluzem.

Myślę że to sprawa dużo bardziej niebezpieczna niż popularny środek do oprysków na chwasty o nazwie zaczynającej się od rund.. którego też jestem ogromnym przeciwnikiem ale przynajmniej ma tysiące badań na swój temat. Środkiem na ślimaki jednak nikt się nie interesuje a środek ma bezpośredni kontakt z warzywami.

A to jakie warzywa są w sklepie.. to oczywiste że tam jest wszystko. Nie ma co porównywać. W przypadku sałaty to ostatecznie u mnie zjadły ślimaki wszystko. Tak więc nie jem w ogóle sałaty. :heja zastąpie owocami do których się nie dostaną.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9512
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

Do aplikowania granulek na ślimaki zakupiłam specjalne karmiki - polecam , granulki na leżą na ziemi i nie
zagrażają innym stworzeniom .
Dodam jeszcze , że tak często polecane zielone granulki jako bezpieczne też nie jest to w 100 procentach prawdą .
Awatar użytkownika
doras
50p
50p
Posty: 68
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kompost cz.2

Post »

A mogłabym prosić o linka do tego karmnika?
Pozdrawiam, Dorota
Andrzej997
500p
500p
Posty: 508
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Dookoła wszystko jest toksyczne, ale pewnie wciąż warto unikać czego się da. Oczywiście taki ślimak jest wkurzający, ale jeśli chodzi o produkcję kompostu, to on jest pożyteczny. Dałbym więc spokój stworzeniom w kompoście - po co tam zaglądać?
A wyrzucanie ślimaków do śmieci , to już czyste marnowanie materii organicznej. To co zjadły, powinno wrócić do ogrodu :)
Awatar użytkownika
doras
50p
50p
Posty: 68
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Ślimaki w ogrodzie - zwalczanie,dyskusje

Post »

A nie będzie tak, że dam im spokój w kompoście, a one mając styrtę :wink: jedzenia, ciepło i wilgotno zaczną się mnożyć na potęgę i zrobię sobie taki ogrodowy inkubator do wylęgu ślimaków? Tego bym nie chciała.
Zebrane ślimaki wyrzucam, bo po prostu nie chcę ich u siebie. Wolę sama zjeść to, co one mogłyby mi pozjadać :D
Pozdrawiam, Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”