Magnolia - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
spvl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lut 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z magnolią

Post »

Dziękuję za pomoc. Niestety tego się obawiałem - ciężko wyplewić to cholerstwo, więc roślinki raczej na straty.
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Młoda magnolia

Post »

Młoda magnolia Rustica Rubra posadzona jakieś 3 tygodnie temu. W tym czasie przeszła 2 gradobicia. Niestety pojawia się też taki objaw - raczej związany z czymś innym:

Obrazek

Obrazek

Co jej może dolegać? Te dwa liście są w najgorszym stanie, ale wszystkie wyglądają niezbyt zdrowo. Z góry dziękuję za pomoc ;:180
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
czar_na
1000p
1000p
Posty: 1245
Od: 17 kwie 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

Mam nadzieję ,że nie powielam tematu ale po przeszukaniu forum nie znalazłam potrzebnych mi informacji.
Niewiele ponad miesiąc temu stałam się szczęśliwą posiadaczką ww magnolii.
Zakupiłam ją bez pąków kwiatowych ani rozwiniętych liści. Po posadzeniu wolno ruszyła ale jej stan mnie mocno niepokoi :
czernieją jej pędy wierzchołkowe a liście są wiotkie, żołtawe i jakby powygryzane- część z nich uschła i została usunięta tak samo jak wycięłam brązowe części pędów.
Drzewko rośnie na stanowisku słonecznym.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

To wygląda na sprawę korzeni.Pod tymi szyszkami coś jest? Chyba ma teraz za mokro, a wcześniej miała już uszkodzone korzenie od mrozu/suszy po zimie jeszcze w doniczce.
Awatar użytkownika
czar_na
1000p
1000p
Posty: 1245
Od: 17 kwie 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

Pod szyszkami ziemia i to dosyć przepuszczalna ,bo piaszczysta. Posadzona miesiąc temu bez grzebania przy korzeniach.
Jak jej pomóc ? Jest dla niej szansa ?
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

Poczekaj z jakimiś ekstremalnymi ruchami.
Ona musi się zadomowić. Piszesz, ze posadziłaś ją miesiąc temu. Jeśli w sklepie, czy gdzie ją kupiłaś, była macana, przestawiana i szarpana wiatrem, pączki mogły się pouszkadzać. Pierwsze listki mogą być pocięte i powygryzane. Pędy czernieją do węzła - do miejsca, skąd wyrastają młode liście. Magnolia pozbywa sie ich, bo i tak nic z nich nie urośnie. Obeschną, to je obetniesz.
Nie zasilaj jej niczym i nie podlewaj za mocno. Jak zauważysz, że będzie upał i palące słońce, może ją nieco osłoń.
Ja bym nie panikowała, tylko spokojnie poczekała.
Następne liście muszą być ładne.
Trzymam kciuki za drzewko. Musi być ok. :uszy

Też mam magnolkę rustica rubra i tak sobie myślę, że te pierwsze liście zawsze są jakieś mniejsze.
Tu jest moja:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0&start=28

edit: przypomniało mi się ważne - magnolii nie wolno sadzić zbyt głęboko - tzn. sadzić tak, jak rosła w doniczce, bo one mają korzenie tuż pod powierzchnią i są one wrażliwe. Dlatego na zimę warto grubo wyściółkować. Ale tylko na zimę, żeby nie zadusić rośliny.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8009
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

Zastanawiam się czemu ona nie ma zdrewniałych pędów :roll: Jakoś mi nie wygląda na magnolię.Była kupowana z metką w dobrej szkółce? Czasem w jakichś małych punktach sprzedaży różne rzeczy robią, np. ostatnio liliowiec nazwany był lilominem i facet się upierał, że na pewno jest taka roślina.
Awatar użytkownika
czar_na
1000p
1000p
Posty: 1245
Od: 17 kwie 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

Obcięłam te zamierające pędy aż do zdrowej tkanki i póki co jest ok choć chciałabym ustalić co ją dręczy- przegapiłam rdzę na wierzbie i poszła do spalenia - nie chciałabym by i magnolia podzieliła jej los. :(
Żółknięcie liści mogłoby wskazywać na nadmiernie wapnistą glebę ale u mnie to raczej niemożliwe ,bo mam działkę leśną i dookoła lasy sosnowe a pod nią uniwersalna ziemia.
Aktualnie w ogóle jej nie podlewam ,bo deszczu jest aż nadto nawiozłam odrobinę nawozem do magnolii i liście jakby lekko się zazieleniły wiem jednak ,że z nawożeniem powinno się poczekać.
Kupiona była w Leroy Merlin , ometkowana jako
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

Według mnie, to jest magnolia.
Młode pędy jeszcze nie muszą być zdrewniałe. W tym roku magnolie późno ruszyły.
Ciekawa jestem jak wygląda w całości, tak od góry do dołu. Jakiej jest wysokości?

Idę oglądać moją, jak te pędy wyglądają teraz z bliska.
Awatar użytkownika
czar_na
1000p
1000p
Posty: 1245
Od: 17 kwie 2012, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

Proszę bardzo , zakupiona miała nie licząc bryły korzeniowej ok 80 cm.

19 maj
Obrazek

początek czerwca
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Magnolia Rustica rubra choroby

Post »

Marniutka jest, fakt. Wiele wyjaśnia to, gdzie była kupiona. Daj jej szanse. Musi się zadomowić. Do zimy daleko.
Co do małych i niezdrewniałych przyrostów, to się nie martw. Moja też ma zielone i nie za długie, bo zaczęła puszczać dopiero po kwitnieniu, które było wyjątkowo obfite. A ta twoja była dodatkowo męczona w Leroyu. Nie wiadomo co z nią robili. Zobacz pędy u mnie:
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4297
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Problem z magnolią

Post »

Nie przesadzaj... Zaopatrz się w Magus i coś totalnego(Bi58, Karate) i do boju!
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
celma
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lip 2013, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Magnolia choruje- pomóżcie

Post »

;:145 Witam, liście mojej magnolii brązowieją, usychają, skręcają się i opadają, co się dzieje?
Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/20c ... 3c804.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”